Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Модератор: syzi

Публикувай отговор
snegorin
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:19 am

Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от snegorin »

Здравейте,
никъде във форума не видях повдигнат въпроса за бича на днешното време- алергиите. От 10 г се лекувам от алергичен ринит причинен от групов тревен и дървесен полен. Според алерголозите трябва да се избягва да се излиза на открито, когато концентрацията на полена надвиши определена концентрация....Но за нас пчеларите точно тогава ни е активния сезон. Какви мерки могат да се вземат, освен класическите лекарствени средства за облекчаване на това страдание....Искам да споделя и моя опит. Наскоро срещнах в Интернет информация, че копривата облекчавала сенната хрема. Започнах да правя инхалации от запарка на коприва и установих, че се чувствам много по-добре в сравнение лекарствата, които са ми предписани в такива случаи. Освен това прочетох, че чая от шипки също помагал.
Нека и други колеги пчелари със сходни проблеми да споделят своите решения. Разбира се най-добре е да се изкаже и компетентентно медицинско лице - пчелар.
Nikkolay
Мнения: 32
Регистриран на: Пет Фев 12, 2010 4:29 pm

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от Nikkolay »

Тъкмо от това страдам в момента и аз.
на 24 години съм и сега ми се случи за първи път. Бях на село преди 20 дни, когато започнах постоянно да кихам и носа ми да тече. Помислих, че съм настинал, но това кихане и запушения нос най-много се обостряха, когато бях навън.
Впоследствие разбрах, че най-вероятно съм развил някаква алергия. Когато се прибрах в града, след 2-3 дена и след няколко противалергични хапчета се оправих. Онзи ден пак ходих на село и веднага алергията се появи, сега пак съм със запушен нос и кихане :oops:
Колко време продължава това чудо, цяло лято ли...
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от valyo »

Само да не се смеете :). Средството което аз знам е тор и пикоч и самата миризна на кон, магаре... Нищо не е нужно да се прави, просто ако си близо до тия животни трудно боледуваш от алергии. Изглежда повечко амоняк има или някакво друго противоалергично вещество. Това ми го казваше навремето доктор. За мое щастие аз не съм алергичен и не мога да кажа от личен опит помага ли.
snegorin
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:19 am

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от snegorin »

Наскоро говорих с начетен възрастен ветеринарен доктор, който има нетрадиционни виждания за медицината и той взе да ми развива теории за болестите. Според него не случайно формата на някои плодове отговаряла на формата на органи от човешкото тяло. Например ядката на ореха подпомагала мозъка. Шушулката на гледичията имала форма на панкреаса при човека. От панкреаса идвали проблемите с алергиите и диабета... Разказа ми за излекувани случаи на ранен диабет с помощта на семенцата от шушулките на гледичията. Всяка сутрин трябвало да се гълта едно такова семенце с чашка вода и това в продължение на месеци.....Не ми стигна времето да го питам още неща. Но определено доктора беше интересен събеседник. Явно има някаква истина в тези природолечения.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от христо »

А как се казва доктора и от къде е ?
snegorin
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:19 am

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от snegorin »

Д-р Цонев се казва. Май от Добрич беше.
...Та ставаше въпрос има природни продукти, които сега се преоткриват и излиза, че човек няма нужда често да прибягва към лекарствената химия, която си има и противопоказанията.....А от инхалацията с коприва съм много доволен. Вече пети ден сутрин и вечер си правя инхалацията и отвара пия по малко. Хремата, кихавиците и сълзенето на очите доста се разредиха, въпреки че гледичията е в разгара на цъфтежа си и това много ме тормозеше. Успокояващите противоалергични лекарства Zyrtek направо ги спрях, за какво да се тровя.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от Майка »

Може ли повече подробности за инхалациите с коприва?
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от христо »

snegorin написа:Д-р Цонев се казва. Май от Добрич беше.
...Та ставаше въпрос има природни продукти, които сега се преоткриват и излиза, че човек няма нужда често да прибягва към лекарствената химия, която си има и противопоказанията.....А от инхалацията с коприва съм много доволен. Вече пети ден сутрин и вечер си правя инхалацията и отвара пия по малко. Хремата, кихавиците и сълзенето на очите доста се разредиха, въпреки че гледичията е в разгара на цъфтежа си и това много ме тормозеше. Успокояващите противоалергични лекарства Zyrtek направо ги спрях, за какво да се тровя.
Д-р Цонъо Георгиев е от Добрич и е един от най-добрите ветеринари.
snegorin
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:19 am

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от snegorin »

Д-р Цоньо Георгиев беше името му. Благодаря за поправката....Между другото концентрацията на полени се засили извънредно, в двора ни цъфна и птичето грозде. За съжаление се оказа, че инхалацията и отварата от коприва не действат така, както беше в началото и се наложи да се върна към лекарствата :( . Д-р Цоньо Георгиев, обаче ми "запали искрата", така че продължавам да търся начини за нетрадиционни решения :)
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от Майка »

yuri написа:За облекчаване на алергии много добре действа отвара от акациеви листа. Знам от личен опит.
Пие ли се отварата? И със запарване ли е приготвена? Нещо повече за рецептата?
Ivan76
Мнения: 3
Регистриран на: Нед Май 16, 2010 11:14 pm
Местоположение: Разлог

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от Ivan76 »

При алергичен ринит от полен листа от круша също помагат , исушават се и се запарват като чай. :wink:
snegorin
Мнения: 6
Регистриран на: Съб Май 29, 2010 9:19 am

Re: Сенна хрема, ринит, поленова алергия...а сега накъде :-(

Мнение от snegorin »

В "Пчеларски вестник", бр. 22 от т.г. има рецепти срещу Сенната хрема от проф. д-р Янаки Караджов:
Сенна хрема
Алергия към растителен прашец, която се проявява с възпаление на носната лигавица, а понякога и с конюнктивит.
Рецепти:
- восъчна пита с мед се дъвче 3-7 пъти дневно; за 3 години сенната хрема изчезва;
- при лека форма на сенна хрема восъчна пита с мед или вощина се дъвче през ден или се вземат по 2 с.л. мед; при умерено силна форма - по 3 пъти дневно;
- при силна форма на сенна хрема три месеца преди предполагаемото и начало за десерт се взема по 1 с.л. мед, а 2 седмици преди очаквания пристъп - по 2 с.л. мед и ябълков оцет в чаша с вода;
- 15 г лайка се запарва, подслажда се с мед и се пие през целия ден.


А ето и линк към сайт, в който също видях интересни рецепти срещу сенната хрема: http://lekuva.net/?p=403
Публикувай отговор

Обратно към “Апитерапия / Apitherapy”