дадан блат корпусен-може ли

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
granda
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 9:22 am

дадан блат корпусен-може ли

Мнение от granda »

дадан блат може ли да се ползва като корпусен,като кашерите са ми 10 рамкови с отделно дъно корпус и магазин.Може ли да практикувам два корпуса в/у дъното и магазин.Не съм пчелар от дълги години и питам тъй като ме е страх да не е прекалено голяма дадан блатовата рамка и да се окаже обратен ефекта,тъй като знам че лангстрот рут е 230мм? Благодаря!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: дадан блат корпусен-може ли

Мнение от Майка »

Аз имам такива ДБ - 10 рамкови. През пролетта, за да не изпаднат в роево настроение пчелите съм принудена да разширявам и ми се налага да ги направя корпусни. Но не ги разширявам изведнъж с корпус, а само с 2 - 4 пити и основи. Слагам горе пити с незапечатано пило, прашец и основи. Правя ги, примерно, горе на 7 и долу на 7 пити.
Затварям междурамията с летвички, за да се запазва топлината в гнездото, както и ограничавам гнездото с преградни дъски. После, като настъпи устойчиво топло време, пренареждам гнездото, като го оставям на 10 или 9 пити. Понеже нямам силна паша слагам ханеманова решетка над плодника. После магазин и върху магазина остатъка от гнездото. Не ми се налага ротация като при многокорпусната технология, по-скоро е само пренареждане на гнездото, но във вертикала.
granda
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 9:22 am

Re: дадан блат корпусен-може ли

Мнение от granda »

Благодаря,аз не говоря за зимата а например след рапицата вместо да се чудя как да ги укротя да не роят да сложа един корпус.
Аватар
bobmastar
Мнения: 106
Регистриран на: Пон Дек 01, 2008 1:10 pm
Местоположение: В.Търново 70 ДБ кошера

Re: дадан блат корпусен-може ли

Мнение от bobmastar »

Колега мойте са ДБ с два корпусни магазина или корпус и малък магазин но
първо слагам малкия магазин и като го напълнят слагам корпуса отдолу, ако са два корпуса няма значение - вадя по рядко, но пък по много. Майката винаги има място и рядко се качва в корпусите затова не слагам ханеманова решетка.
granda
Мнения: 6
Регистриран на: Чет Яну 21, 2010 9:22 am

Re: дадан блат корпусен-може ли

Мнение от granda »

Благодаря колеги значи все пак трябва да стане тъкмо мисля да пробвам по същия начин под магазина ще сложа корпус да видя какъв е ефекта.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: дадан блат корпусен-може ли

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Голяма хамалогия- късаш червата!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”