Челядник

Модератор: korradi

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Челядник

Мнение от valyo »

Изображение
и
Изображение
Малко дискутирано тук растение вероятно защото не стопанска култура. Данните за него ( без да са точни ) са, че съперничи с асклепиаса по нектароотделяне. Меда е със съизмеримо и по-добро качество от този на белия трън. Дълбока коренова система го прави по-сухоустойчиво. Вирее в цялата страна.
Някой има ли наблюдения от него ?
Последно промяна от valyo на Чет Мар 04, 2010 6:33 pm, променено общо 1 път.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Челядник

Мнение от genata_fi »

и страхотно мирише
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: Челядник

Мнение от Кънев »

Имам наблюдения, че се среща като единично растение и по тази причина не представлява интерес като медонос.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: Челядник

Мнение от Boro »

Челядник-Еchinops ritro
Еchinops ritro – Бодлив челядник, Echinops sphaerocephalus – Главест челядник
Семейство: Сложноцветни
Произход: Южна Европа, европейската част на Русия, Кавказ, Урал, Югозападен Сибир и Западен Китай. Видът се среща и в нашата природа по сухи каменливи места в цялата страна.
Многогодишно тревисто растение с височина 70-100 см. Стъблата са слабо разклонени и покрити с паяжовидно бяло овласиняване. Съцветията са кръгли, тип главичка и са с големина 3-5 см в диаметър. Цветовете в тях са в по-светло или по-тъмно синя багра. Цъфти в периода юни-септември като цъфтежът е с продължителност 35-40 дни.
Използване: В свеж вид, а също така и изсушени съцветията със стъблата се използват в аранжировки на летни и зимни букети. Добро медоносно растение.
Изображение
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Челядник

Мнение от valyo »

Всъщност имах предвид Echinops sphaerocephalus. За него са според мен твърдениятята за 100 кг от декар. Но източниците са както и за лофанта руски и доста съмнителни. Със сигурност в Полша са засявани експериментално площи с него и се е представил по-добре или съизмеримо с асклепиаса ( 70 кг/дек). Изпада обаче от списъка с медицинските растения и престават да го сеят ( у нас ) т.е. едва ли има стопанско значение. Пиша тези неща за някой който има големи свободни площо и не може да ги обработва ?? - качеството на меда оттози челядник е много високо.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Челядник

Мнение от valyo »

stan написа:Ето какво намерих в книгата за Медоносни растения (ще пропусна общите приказки):
...Цъфти от края на юни, през юли и повече. Посещава се от пчелите за нектар и прашец и е от голямо значение за тях като лятна паша.

Както винаги, дебела книга с много неща и нищо детайлно :)

Ами той Валентин Петков е изследвал само култури от които има насаждения достатъчни за монофлорен мед. Другото което казва е че е нископродуктивно отчлеждането на растения само заради медобер - това лошо използване на земята.
Челядника като расте единично как да му усредни показателите за нектароотделяне и захарност на нектара.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Челядник

Мнение от drone »

Както се казва -за умрелите или добро или нищо. Ама В.Петков хал хабер си нямаше от пчеларство и изследвания в областта даже и на медоносните растения. Просто всичко написано го е изплагиатствал и го е преиздавал няколко пъти. Щото беше несменяем партиен секретар и номенклатурчик чиста форма. Затова хич не разчитайте на неговите "високоточни" методики ,относно определянето на медопродуктивността на дадено растение и съответните получени резултати. Нектаропродуктивността на дадено растение изобщо не е константа и зависи само и единствено от моментните климатични фактори .
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Челядник

Мнение от valyo »

pchelar_1 написа:От къде мога да си закупя семена за този вид култура,мнoгoгодишни или едногодишно растение е?Искам да засея към 1 декар от това растение
Има един френски сайт от където съм си купувал и пристигана. Но не ми поникна - сигурно беше много влагата.
http://b-and-t-world-seeds.com/carth.as ... &sref=3844

P.S. Между другото там дето говори Алексей няма челядник - само бодил расте май. Ако не съм прав, много моля за 2 неща :
1 - извинение
2 - малко семена :)
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Челядник

Мнение от plm »

Посях си Челядник тази пролет и покълна може би на 50% . През първата година не цъфти! Очаквам следващата да събера повечко семена .
А бодила който е между Горни и Долни Богоров медоносен ли е? :roll:
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Челядник

Мнение от plm »

Благодаря ти за снимките !
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Челядник

Мнение от ivandespotov »

Aleksey написа:
Aleksey написа:Определено нее челядник,но много прилича на него,а и цветчетата са същите-бели. :oops: :oops: :oops:
Ето го.
Определено се казва лугачка и е медоносно!
plm
Мнения: 20
Регистриран на: Съб Май 30, 2009 4:45 pm
Местоположение: Габрово-10 двумайчини фарар

Re: Челядник

Мнение от plm »

Много трудно се намират семена в големи количества. Гледам си растения за семена и след две -три години ще имам достатъчно. Това е бавен процес.
stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Re: Челядник

Мнение от stanko1972 »

cheryta написа:Някой може ли да каже как да сдобием със семена от челядник.Или някое друго толкова медоносно растение,имам 2-3декара празно място.Благодаря предварително.
В полята, които няколко години не са косени, и са запустяли в района около Берковица има и челядник, и лугачка в прилични количества. Виждал съм и челядник със синьо оцветяване. Сигурен съм, че ако се разходиш в такива поля непременно ще срещнеш. Особенно лугачката има в големи количества и е страшен плевел, в момента вече прецъфтява, в листата си при основата, където излизат от стеблото задържа вода.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”