Сборна отводка

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

stanko1972
Мнения: 41
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 4:27 pm
Местоположение: Берковица

Re: Сборна отводка

Мнение от stanko1972 »

Тази година след акацията направих две сборни отводки. При изваждане на строителната рамка за изрязване на търтиевото пило видях два маточника, единия запечатан другия незапечатан.Прегледах останалите рамки и открих още два незапечатани. Правеше самосмяна макар, майката да е от миналата година по думите на пчеларя, които ги е гледал преди мен. Направих захарен сироп, в който изстисках маточина и сипах малко ракия. Взех строителната рамка с маточниците, и още две заедно с пчелите от другите два кошера напръсках ги с пулверизатора и ги поставих в нов сандък. Отстрани сложих по една рамка с мед и прашец останали ми от есента и сипах в хранилката 200г. меден сироп.След два дни го отворих и видях, че маточника е прогризан отстрани. Незапечатания не беше повреден и от него се излюпи и оплоди превъзходна майка. Другата направих по същия начин,но с прясно пило за залагане на свищеви маточници. На 10 ден я отворих и унищожих по дребните и оставих два по едри маточници заложени в средата на една от питите. На 14 ден я отворих имаше само един маточник другия беше унищожен. На 19 ден също маточника си стоеше. Не вярвах на очите си очаквах майката да се е излюпила. Тогава се обадих на опитен пчелар, който е мой учител в пчеларството. Един от неговите беше заложил самосмяна, изрязахме един запечатан маточник ,изрязахме отвор отстрани на питата, и го залепихме , като го намазме с малко мед от същата пита.На другия ден отворих отводката и видях, че е почистен и приет от пчелите. Отворих другия и видях, че майката в него е мъртва. Възможно да съм я простудил.От придадения маточник след два дни се излюпи много хубава майка и след около 10 дни беше заложила вече пило.
Извинявайте за многото подробности, но това бяха първите ми отводки и направата им ми достави голямо удоволствие.
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Сборна отводка

Мнение от stanko 1972 »

Благодаря ти много Боре, направо съм очарован от твоята отзивчивост. Ще проуча внимателно схемата и ще се опитам да я приложа другата година. Работя с 10 и 12 рамкови ДБ общо 9 броя, но другата година ще ги увелича. Сам съм ги правил, имам си машини, имам възможност да купувам евтин и сух чамов материал, така материалите за направата му ми излизат около 40лв. с 2 магазина. В Берковица почти всички практикуват дадан-блатовата технология на пчеларстване, не заради пашата, а защото им е трудно да работят сами с корпусите. Знам, че е по-непродуктивна и трудоемка от корпусната технология, но с нея съм запачнал. Ако мога да ти бъда полезен с каквото и да е извън пчеларството съм насреща и можеш да ми пишеш в лични.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”