Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Каква е цената за опрашване ?

от 5 до 15 лв. на пчелно семейство
15
15%
от 15 до 30 лв. на пчелно семейство
56
56%
над 30 лв. на пчелно семейство
29
29%
 
Общо гласове: 100

valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от valyo »

dimitarbonev написа:При нас са само сериозни хора с много хъс. Те немарливците въобще не членуват никъде. Страх ги е че ще трябва да плащат членски внос.
Бонев, аз съм се изказвал срещу членския внос. Немараливец ли ме наричаш?

Между другото доколкото си спомням ти за разлика от borislav aleksandrov се изказвае за директна субсидия.

Настоявам за извинение защото не вярвам всички които НЕ членуват при вас да са немарливци.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от dimitarbonev »

valyo написа:
dimitarbonev написа:При нас са само сериозни хора с много хъс. Те немарливците въобще не членуват никъде. Страх ги е че ще трябва да плащат членски внос.
Бонев, аз съм се изказвал срещу членския внос. Немараливец ли ме наричаш?

Между другото доколкото си спомням ти за разлика от borislav aleksandrov се изказвае за директна субсидия.

Настоявам за извинение защото не вярвам всички които НЕ членуват при вас да са немарливци.
Не мисля, че дължа извинение. Добре е да се прочете и предния пост и тогава ще стане по-ясно какво имам предвид. Не мисля че е редно да се търси под вола теле.
Колкото до членския внос, той е необходим, за да може една организация да съществува и всеки, който е приел да бъде част от тази организация приема да помага и за нейното съществуване. Ние в "Акация" - Пловдив подържаме клуб, където провеждаме сбирките и цалостната си дейност, а този клуб си има наем, сметки за ток, телефон и т.н. Ако не плащаме членски внос това средище на пчеларството просто няма да го има. Същото важи и за националните организации. Все пак на този етап никой от управителния съвет не получава нищо. Всеки сам поема разходите за да участва в сбирките и в заседанията на комисиите. А това се прави не за лична облага, а за да се опитаме да направим нещо за всички пчелари.
В края на краищата никой никого не може да задължи да членува някъде.
Относно мнението ми за прякото субсидиране все още не е променено. Проблема е, че все пак живеем в България и дори и да има непряко субсидиране, то няма да достигне до пчеларите. Малко са фермерите, дето ще си направят труда да тичат по разните инстанции с месеци и да губят ценно време, за да подсигурят средствата, които да дадат на пчеларите за опрашване. Защо да го правят като в повечето случаи получават тази услуга абсолютно безплатно. Нека не подминаваме и въпроса с културата на по-голямата част от българските фермери и компетентността на чиновниците в някои държавни институции. То има не малко случаи дето фермерите търсиха рента от пчеларите дето пасяли слънчогледа им. Как мислиш че такива хора ще платят за опрашване. А същевременно се пръска със забранени препарати и в много случаи умишлено се тровят пчелите, защото пчеларите са си потърсили правата.
Нещата не са толкова прости колкото изглеждат. На чиновника не му пука за нас и на фермерите в по-голямата си част също не им пука.
Министъра си няма и представа какви са проблемите в пчеларството. А за да получи такава все някой трябва да го запознае. Само че министерството контактува с национално представени организации, а такава, която да отговаря на изискванията на закона все още няма. Лошото е че благодарение на някои личности на пчеларските организации не се гледа с добро око в министерството. Точно за това се опитваме да направим организация, която да не защитава интересите на отделни личности, а на всички пчелари. Надявам се да успеем. От това всички ще имаме полза.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от valyo »

Щом мислиш, че не дължиш извиниение приемам, че не си искал да засегнеш никой или просто съм си НЕм(ъ|а)рл(я|и)в .

Против субсидията от държавата и на калпак съм. Колко още примери ви трябват за да видите че така направените субсидии само бъркат в джоба на масата пчелари. Субсидиите за кошерите вдигнаха цените на кошерите, субсидиите (даже само слуха за такива) за майки вдигнаха техните цени. Кой опра пешкира - аз.

Субсидията на калпак за опрашване ще доведе до това да ми забранят да пчеларствам.

Браншовите организации не се доказват като полезни за членовете си за нито един бранш у нас. Да не се бърка с организация на картелен принцип които са много ефективни за съжаление. Причината е, че в един момент престават да мислят за членовете си и започват да се изживяват като висша власт.

Не е само членския внос. Проблема е че когато се появят организирани те най-напред разпознават като проблем неорганизираните. Очаквам с нетърпение как организацията дето ще вземе връх ще почне да се бори с "немарливите". Няма да им дава да пчеларстват докато не се организират. Правилно. Може да съм черноглед песимист но ако има субсидия и тя се дели между пчеларите, то "неорганизираните" само пречат, претендирайки за части от нея. И съответно веднага стават "немарливи". Още повече когато това се решава от организираните. За пореден път давам за пример силните браншови организации, които са две - лекарската и зъболекарската. Питайте някой лекар или зъболекар дали е доволен от своята. Но да не е член на управата и или активист радетел.

Какво им е на другите пчеларски организации и с какво са по-различни от вас. Отстрани много си приличате. Единствената разлика е дето се предлагат други хора за лице на организацията? Аз не се чувствам пристрастен - не членувам никъде, но познавам няколко от хората които също се стремят към обединение на пчеларите - подозирам, че те са ви се "предлагали" както се изразяваш. Но не става ясно с какво не са задоволили изисканите ви изисквания? Защото инак ми изглеждат свестни - и вие така изглеждате, каква е разликата? Между другото тях съм виждал по протести срещу ГМО например, а вас - не? Защо не сте се съгласили за съвместна дейност? Пък дори да "ротирате" по европейски принцип ръководството. Изяснете публично този въпрос за да ни стане ясно конфликта ви на принципна или личностна основа е. За да няма съмнения като сега.

Признавам активите на организираната дейност - може да се бори за по-висока цена на меда, за разни други добри неща. Но не вярвам, че ползата ще се усети от членската маса. По соро съм сигурен че осигурената от нея легитимност на организацията ще бъде използвана за лично облагодетелстване на ръководството най-напред и после "за народа".
Идва някой в браншовата организация и иска 200 кошера за опрашване като предлага и пари човека. Дали до масата пчелари тази информация ще стигне навреме ? Или ще се пресее от доброволческото ръководство? И чии кошери къде и кога ще поемат?

Затова за мен единствена алернатива са кооперациите там къде са малко кошерите и договорни съдружия, където има по-големи пчелини. Такива организации могат да си купят и захар и консумативи по-евтино, и мед да се опитат да пакетират и изнасят самостоятелно и за опрашване да се договарят. И не им трябват браншовици да ги организират.


Последно. Какви очи имаме да искаме от някой пари за опрашвана на поголовен принцип когато за реална услуга никой от нас не поиска да си плати. Преди месеци Динко подхвърли, че издъжката на сайта не е без пари и може би една скромна такса има място. И кой каза да, така е? Не си спомням нещо....
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от dimitarbonev »

Против субсидията от държавата и на калпак съм. Колко още примери ви трябват за да видите че така направените субсидии само бъркат в джоба на масата пчелари. Субсидиите за кошерите вдигнаха цените на кошерите, субсидиите (даже само слуха за такива) за майки вдигнаха техните цени. Кой опра пешкира - аз.
Тук донякъде прав, но с някои неща не мога да се съглася. Всичко тръгна от така наречената програма за развитие на пчеларството. Всички знаем кой я написа тази програма и чии интереси защитава тя. Проблема е че същите тези хора написаха и новата тригодишна програма и пак защитиха само личния си интерес.( За нея и за становището на СБП ще предоставя материали в близките дни).За съжаление когато се превеше тази програма т.н нова организация още не бе създадена и намаше кой да наруши статуктвото и да се противопостави на разпределянето на средствата между шепа хора. Не мисля, че ако се издейства субсидия на "калпак", ще ти се забрани да пчеларстваш. Моето мнение, е че всеки реален(не празен) кошер допринася за опрашването на културните и диворастящи видове, което означава, че той носи облага, било то за фермера, било то за запазване на видовото разнообразие в природата и би било редно стопанина на този кошер да получи някакво възмездие за това.
Когато казвам немърливци имам предвид хора, които единствено се грижат да оберат до шушка кошерите, без да положат подобаващи грижи за пчелитеи техните жилища(да почистят кошера периодично да сменят питите и т.н.). Повярвай ми давал съм им ленти да третират и дори и подарени пак се стискат да ги сложат, защото това ще им коства някакво усилие. Проблемът е че от такива собственици на пчелини може да страдат всички. Надявам се разбра какво имам предвид под немърливци.
Браншовите организации не се доказват като полезни за членовете си за нито един бранш у нас. Да не се бърка с организация на картелен принцип които са много ефективни за съжаление. Причината е, че в един момент престават да мислят за членовете си и започват да се изживяват като висша власт.
За съжаление тук си прав. И точно заради това създадохме тази нова организация и тайно се надявам да си остане организация на пчеларите, работеща за всички пчелари.
Не е само членския внос. Проблема е че когато се появят организирани те най-напред разпознават като проблем неорганизираните. Очаквам с нетърпение как организацията дето ще вземе връх ще почне да се бори с "немарливите". Няма да им дава да пчеларстват докато не се организират. Правилно. Може да съм черноглед песимист но ако има субсидия и тя се дели между пчеларите, то "неорганизираните" само пречат, претендирайки за части от нея. И съответно веднага стават "немарливи". Още повече когато това се решава от организираните. За пореден път давам за пример силните браншови организации, които са две - лекарската и зъболекарската. Питайте някой лекар или зъболекар дали е доволен от своята. Но да не е член на управата и или активист радетел.
Тук вече съвсем не съм съгласен. И е доста пресилено да се твърди, че неорганизираните пчелари са пречка за някого. Всеки има право да решава дали да членува някъде или не. А в целите на новата организация е да работи за благото на всички пчелари. Колкото и популистко да звучи това бе волята на основните инициатори на това начинание, а те са на почит сред пчеларските среди и са дали много от себе си без да искат да получат нещо в замяна.
Какво им е на другите пчеларски организации и с какво са по-различни от вас. Отстрани много си приличате. Единствената разлика е дето се предлагат други хора за лице на организацията? Аз не се чувствам пристрастен - не членувам никъде, но познавам няколко от хората които също се стремят към обединение на пчеларите - подозирам, че те са ви се "предлагали" както се изразяваш. Но не става ясно с какво не са задоволили изисканите ви изисквания? Защото инак ми изглеждат свестни - и вие така изглеждате, каква е разликата? Между другото тях съм виждал по протести срещу ГМО например, а вас - не? Защо не сте се съгласили за съвместна дейност? Пък дори да "ротирате" по европейски принцип ръководството. Изяснете публично този въпрос за да ни стане ясно конфликта ви на принципна или личностна основа е. За да няма съмнения като сега.
Сигурно всички организации си приличат и няма как да е иначе. По закон структурата може да варира в съвсем тесни граници. Проблема е в целите, задачите и начина на работа. Докато едните защитават лични интереси на тесен кръг хора и търсят лични облаги, ние се стремим точно в противното. Така нямаме допирни точки с тях. Още повече цитираната от теб група беше на път да направи най-голямата поразия в пчеларството или направо казано да ликвидира точно групата на дребните пчелари, към която принадлежа и аз, а вероятно и ти.
А понеже по стечение на обстоятелствата съм в течение на процесите, които доведоха до създаването на нова организация ще кажа само, че цитираните от мен уважавани от всички пчелари личности поканиха през декември на честване по случаи 110г организирано пчеларство в България. Целта им бе да накарат т.н. лидери на съществуващите да се обединят и да заработят честно почтенно за благото на всички пчелари. Знам че звучи наивно, но хората се надяваха това да стане. Вместо това обаче някои от лидерите се изпокараха, както и очаквах да се случи, а други просто не дойдоха. Само един с готовност заяви че се отказва от лидерския си пост само и само да има обединение .
Та стигнахме и до ползата от пчеларските организации.
Признавам активите на организираната дейност - може да се бори за по-висока цена на меда, за разни други добри неща. Но не вярвам, че ползата ще се усети от членската маса. По соро съм сигурен че осигурената от нея легитимност на организацията ще бъде използвана за лично облагодетелстване на ръководството най-напред и после "за народа".
Идва някой в браншовата организация и иска 200 кошера за опрашване като предлага и пари човека. Дали до масата пчелари тази информация ще стигне навреме ? Или ще се пресее от доброволческото ръководство? И чии кошери къде и кога ще поемат?

Затова за мен единствена алернатива са кооперациите там къде са малко кошерите и договорни съдружия, където има по-големи пчелини. Такива организации могат да си купят и захар и консумативи по-евтино, и мед да се опитат да пакетират и изнасят самостоятелно и за опрашване да се договарят. И не им трябват браншовици да ги организират.
Та стигнахме и до ползата от пчеларските организации.
Не знам защо, но всички гледат на пчеларските организации като на едно тяло състоящо се от шепа хора, които вземат някакви решения.СИгурно защото досега съществуващите организации са били точно такива.
Организацията трябва да е една структура от организации по места било то по населени места, общини, области. Управителния съвет трябва да е само връзката между това множество малки организации и държавната власт. именно това е и замисъла на новата организация. Колкото до кооперирането на местно ниво, то това е и идеята на местните организации. А те са такива каквито ние си ги създадем. Така ако някой иска опрашване няма да отиде при Ганчо, а ще дойде в местната организация. При нас в Пловдив нещата се получават и нашата организация въпреки трудностите постига целите си. Надявам се и другаде да е така.
Най големия проблем е, че според закона за пчеларството за да е легитимна една организация то тя трябва да има структури поне в 50% от общините. Нещо доста удобно за министерството, защото такава организация все още няма, т.е. няма как да се защитят интересите на пчеларите, а това е и удобно оправдание на министерството, че нищо хубаво в пчеларството не се случва.
Последно. Какви очи имаме да искаме от някой пари за опрашвана на поголовен принцип когато за реална услуга никой от нас не поиска да си плати. Преди месеци Динко подхвърли, че издъжката на сайта не е без пари и може би една скромна такса има място. И кой каза да, така е? Не си спомням нещо....
Е тука си напълно прав. И е много добре че ни подсети, че не е лошо всеки от нас да даде своя скромен принос в подкрепа на този форум за да го има.

ПП Съжалявам че излязох доста извън темата, за което моля за извинение.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от drone »

Аз също нямам против да дам такса за съществуването на форума в интернет пространството.Само нека Динко да направи сметка и да каже една приблизителна сума за превод.
Впрочем да питам Бонев, дали има секция на организацията в община Асеновград. Щото искам да стана член, но не и да правя опити да организирам подобно начинание изначално. Имам прекалено много други организационни ангажименти и понеже съм се занимавал със създаване на подобна нова дейност, нямам нерви да го правя пак. Все пак аз съм само любител и не върви много да агитирам хора"професионали", макар че може и да знам и мога повече от мнозинството от тях.
Иначе относно опрашването няма нормална цена у нас, щото у нас няма почти нищо нормално. Иначе и друг път тук съм споменавал, че единствения човек ,на който карам редовно кошери за опрашване на череши ми дава в натура по около 5-7 кг. захар на семейство. Друг тасъв в района все още няма.Макар че, има много нови масиви от череши по полето, всичките са в обхвата на пчелите,разположени в селата и те ги опрашват на аванта. Как смятате да накарате тези хора да плащат. И на кого точно. На регистрираните пчелини ли, които благодарение на мъдрата схема по новата регистрация са не повече от 2-3 % от реалните пчелини. Ами останалите да го д...т ли? Май не само те ,ами всичките ще го правим, щото тука е България ! А при нас националния спорт е грабежа и котараците хич няма да обърнат внимание на мишоците, колкото и да църкат. Те можат да свършат работа, само ако дойде Шаро и ги сръфа яко отзад. А знаете кой е Шаро в момента- комисиите в ЕС. Всяка една родна организация ,ако милее наистина за своите членове,трябва само и единственода праща жалби и кофти факти за родните управляващи там и никъде другаде. И то непрекъснато и ритмично ,независимо от временните обещания на Том към Джери, казано образно. Иначе ,като се казва -"нанай" платено опрашване или други някакви помощи!
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Каква е нормалната цена за опрашване на пчелно семейство?

Мнение от nikoko »

drone написа:Аз също нямам против да дам такса за съществуването на форума в интернет пространството.Само нека Динко да направи сметка и да каже една приблизителна сума за превод.
Впрочем да питам Бонев, дали има секция на организацията в община Асеновград. Щото искам да стана член, но не и да правя опити да организирам подобно начинание изначално. Имам прекалено много други организационни ангажименти и понеже съм се занимавал със създаване на подобна нова дейност, нямам нерви да го правя пак. Все пак аз съм само любител и не върви много да агитирам хора"професионали", макар че може и да знам и мога повече от мнозинството от тях.
Иначе относно опрашването няма нормална цена у нас, щото у нас няма почти нищо нормално. Иначе и друг път тук съм споменавал, че единствения човек ,на който карам редовно кошери за опрашване на череши ми дава в натура по около 5-7 кг. захар на семейство. Друг тасъв в района все още няма.Макар че, има много нови масиви от череши по полето, всичките са в обхвата на пчелите,разположени в селата и те ги опрашват на аванта. Как смятате да накарате тези хора да плащат. И на кого точно. На регистрираните пчелини ли, които благодарение на мъдрата схема по новата регистрация са не повече от 2-3 % от реалните пчелини. Ами останалите да го д...т ли? Май не само те ,ами всичките ще го правим, щото тука е България ! А при нас националния спорт е грабежа и котараците хич няма да обърнат внимание на мишоците, колкото и да църкат. Те можат да свършат работа, само ако дойде Шаро и ги сръфа яко отзад. А знаете кой е Шаро в момента- комисиите в ЕС. Всяка една родна организация ,ако милее наистина за своите членове,трябва само и единственода праща жалби и кофти факти за родните управляващи там и никъде другаде. И то непрекъснато и ритмично ,независимо от временните обещания на Том към Джери, казано образно. Иначе ,като се казва -"нанай" платено опрашване или други някакви помощи!

Отдавна търсим контакти с хора от града Ви и така и не рачиха да направят такъв, въпреки добрите контакти на бай Георги. Когато обаче стана въпрос за практично пчеларство, се появиха повече от 60 човека на пчелина на един от водещите производители на пращец. Така че, "интереса клати феса".
Отправяме лична покана към теб за връзка и разговор по въпроса.....................
Дано не си "и сам войнът е войн".
Публикувай отговор

Обратно към “Кой да заплати на пчеларите за опрашването? / Who to pay to the beekeepers for pollination?”