как да си произведем пчелни майки

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от ivan5555 »

колега според мен трябва да се заложат поне 25 маточника .аз залагаом 40. рекорда ми е 36 приети .по малко от 20 неми се е случвало.и пак казвам много зависи от силата на отглеждача .работя без отнемане на майката в 10 рамков дб.вечер не висят ли пчелите на брада все едно нищо не съм направил.трябва да има много млада пчела както при роене. до сега вече най малко 12гд. винаги съм бил доволен . преди да се занимавам с ентера си произвеждах маточници чрез докарване на семейството до роене. много добър начин но мисля че ентера е по добре . залагал съм го и в нероеви период .но най добрите майки за мен са от края на май до края на юни. пренасянето на личинки е доста сложно за ме н и годините ме . евала на бачо иван . така че всеки според възможностите си
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от Gojyto »

Ами избирам едно от най-силните семейства(10-11 рамки пило и 2 корпуса п4ела).Слагам му поне о6те 5-6 рамки лупе6то се пило с п4елите.След това стръсквам от о6те 4 5 рамки млада муха.На това ако викаж слабо......незнам вече.Мед минимум 15-20 кг.Отглежда4а си е ОК.Но приема е много зле.Но проблемите по4ват о6те когато се опитвам да накарам майката да снесе в ентера.На книга трябва да се държи от 18:00 ве4ерта до 07:00 сутринта.При мен 90% от зарежданията по този на4ин като отворя ентера сутринта няма дори 1 яйце.Голяма мъка голяма хамалогия и накрая 4 5 майки.С пренасянето си е друго...
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от данко пейчев »

Gojyto написа:Ами избирам едно от най-силните семейства(10-11 рамки пило и 2 корпуса п4ела).Слагам му поне о6те 5-6 рамки лупе6то се пило с п4елите.След това стръсквам от о6те 4 5 рамки млада муха.На това ако викаж слабо......незнам вече.Мед минимум 15-20 кг.Отглежда4а си е ОК.Но приема е много зле.Но проблемите по4ват о6те когато се опитвам да накарам майката да снесе в ентера.На книга трябва да се държи от 18:00 ве4ерта до 07:00 сутринта.При мен 90% от зарежданията по този на4ин като отворя ентера сутринта няма дори 1 яйце.Голяма мъка голяма хамалогия и накрая 4 5 майки.С пренасянето си е друго...
Преди да затворя майката предния ден намазвам ентеровата пита с мед и я поставям в кошера донор, на следващия ден в 18:00ч. преди да затворя майката отново намазвам питата с мед и я затварям. На сутринта цялата е осеменена с хубави едри яйца /не за великден/ :idea: Когато пренасям яйцата предварително съм стоплил една стая незнам колко градуса но като вляза ми е много горещо в която също съм включил бързовар и ври една кофа с вода и се изпарява. При това положение пренасям личинките по избор без да бързам и претеснявам че ще изстинат или изсъхнат,приемат се 98 -100%.
Последно промяна от данко пейчев на Съб Апр 03, 2010 9:16 pm, променено общо 1 път.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от tatu »

Понякога ми се случва на втория или третия ден след осеменяването да изчистят всичките яйца и не ми е ясно защо го правят.Вадя Йентера за да прехърля дъната а там не е останало нито едно яйце,при положение че майката е осеменила почти на сто процента през първия ден.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от данко пейчев »

Неми се е случвало това ,но на дънцата предварително слагаш ли восък?
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от tatu »

Слагам восък.Тази година ще пробвам да намажа и с мед.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от Gojyto »

Аз ако извадя майката преди 4етвартия ден(когато пренасям ларвите) след 10-15 мин вси4ки яйца ги няма ...това съм го проверил поне 15-20 пъти.Просто не харесват пластмасата.
Филип
Мнения: 16
Регистриран на: Пет Дек 31, 2010 9:48 am

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от Филип »

Аз лично досега не съм произвеждал майки. Но стари пчелари са ми казвали, че ако се отреже крилото на майката, пчелите правят самосмяна и залагат от 3 до 5,6 много добри маточника. Мисля , че за пчелин с 20-30 кошера е по-лесния вариант. Да не се каня тази година ще го направя, защото имам 4-5 кошера с много раздразнителни пчели. Единият особено само да минеш на 3 метра от него, без нищо да му правиш - веднага те напат 4-5 пазача.
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от ApiAnt »

Най-добре е сами да си изработите восъчните чашки от чист пчелен восък. Всякакви Ентерови и други апарати с пластмаси са излишни. Най-добре е с двойно прехвърляне на следващия ден, но и с единично става. Въпроса е всяка година или през година да сменяме майките. Една година е малко, а две са много. А купените майки по 15 лв. не са по-добри от собствено произведените. Може на 2-3 години да се купува по една майка за разнообразие на генетичния материал. Преди години от 10 купени ми приеха 5. А маточниците се приемат на 100%. Тъй че мислете дали да си хвърляте парите парите напразно за "расови" майки.
И най-дългият път започва с една крачка.
iconikolov
Мнения: 22
Регистриран на: Чет Мар 10, 2011 7:10 pm
Местоположение: Нови пазар

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от iconikolov »

аз съм доволен от ентера, вече 8 години го ползвам и съм доволен, резултатите са различни, зависят много от метеорологичните условия, майките които произвеждам ми харесват, но нека не забравяме фактора - търтеи, зависи колко и какви търтеи ся я .....от едно поколение майки не всички са това което очакваме.
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: как да си произведем пчелни майки

Мнение от kolobus »

Добре ,де.
Все пак ,как го правите с търтеите?Или кога по-точно.Искам да знам .Да си направя и аз сметката.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”