Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от genata_fi »

Има Брато, отиди в магазина и виж какво се продава, всичко зависи с какви рамки работиш, какво обтелване правиш и какви основи използваш. Аз използвам скобички и не се налага да разпробивам рамки. Има мека и твърда тел, аз предпочитам меката, но по лесно се къса при по-силен опън. Можеш и с арматурна тел да обтелваш, пак ги градят и пълнят питите, лично съм го виждал. Можеш и с боргии за желязо да разпробиваш, пак зависи от материала на рамката. Баща ми разпробиваше рамките с шило, аз в началото също и после егати мазолите по ръцете. Прочети моля те апела на Боби към начинаещите пчелари.. Извинявай, не се заяждам с теб.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от nikberk »

solaris60 написа:
pchelar_1 написа:В магазина като цяло се продават тел с лошо качество като исклуча тази на иноскс.Но,ме интерисува дали има стандарт за дебелината на тела,смисъл такъв да не пречи на килийките,да не вреди на пчелите.За какво ми е тел която ще ми ръждясва след няколко години и пак ще трябва да се подменя.1 познат ми даде тел,останала от баща му.Tела бил взет преди 4 години и е бил в шкаф на сухо място а е зел да ръждясва кораво.По добре изсипи 2 повече,но не се занимаваи с глупости според мен де.
Неръждаемата е най добра. Майката снася и в килийките през които минава без проблем. Дебелината от 0.3 до 0.4 .Аз съм с такава и няма никакви проблеми. Дори и рядко подменям. На практика е вечна.
Къде я намираш тази тел?
kokona
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 10:07 pm

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от kokona »

Случайно се снабдих с неръждаема тел 0.2 мм.Моля колегите,които имат опит от използване на тел с такава дебелина, да споделят впечатленията си и въобще става ли за използване?
kamenko
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 10:34 pm

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от kamenko »

Пробвайте на Лега имат много добра иноксова тел. Аз съм много доволен и лесно се работи със зегето.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от dimitarbonev »

Само забрави да споменеш цената. Наистина е много хубава, но и много скъпа.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Пчеларска тел.Видове и стандарти.

Мнение от valaz »

Работя с иноксова тел на Лега на макара от 1 кг. Цената, когато я купих преди 2 години бе 45лв. Поставил съм макарата в малка консервена кутия от грах с дупка отстрани, през която изтеглям телта. Много е удобно за работа, качеството на телта е перфектно.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”