Кои центофуги са по-хубави

Модератор: toko652003

Кои центрофуги са по-добри?

хордиална
14
17%
радиална
67
83%
 
Общо гласове: 81

ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Кои центофуги са по-хубави

Мнение от ттитто »

Здравейте. Имам възможност да си направя (да ми направят) центрофуга но незнам каква да бъде - хордиална или радиална. Можете ли да ми кажете какви са предимствата и недостатъците им. Ето снимки на една хордиална и на една радиална http://legabg.com/cats.php?sc=9&ss=45&si=80 и http://legabg.com/cats.php?sc=9&ss=45&si=88
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Аз лично предпочитам радиалната. по-малко трудоемка е работата с нея и повече пити наведнъж се центруфугират.(Работя с корпусни кошери) Но трябва рамките да се обтелват с повече телове защото иначе се късат питите от центрубежните сили.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ттитто
Мнения: 517
Регистриран на: Пон Сеп 05, 2005 11:35 am

Мнение от ттитто »

При радиалните не се ли повреждат килийките по питите. Там центробежните сили действат върху стената на килийката, докато при хордиалните действат към отвора на килийката и стените и остават непокътнати. Или се бъркам нещо
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Втора година работя с радиална центрофуга не съм сабелязал да се повреждат килийките. А и не би трябвало тъй като центрубежните сили действат по посока на самите килийки.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Който има възможност да си вземе според мен радиална с ел.мотор и автоматично регулиране на оборотите. Това си е най-доброто.Машината сама си определя спрямо теглото на питите с мед, колко оборота да започне и колко дълго да върти. А хордиалните центрофуги са си за любители с 10-тина кошера, там въртенето си е опит спрямо питите които въртиш в момента, за да не ги скъсаш. Но колкото и да внимаваш все някоя ще се скъса. Аз карам с хордиална, щото няма парички за друга. :cry:
edemy2001
Мнения: 22
Регистриран на: Съб Мар 05, 2011 11:27 am
Местоположение: Стара Загора 4 ДБ

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от edemy2001 »

Според мен най-хубавата е евтината...
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от valaz »

Като гледам радиалната центрофуга на Лега от снимката ми прави впечатление, колко близо е долната летва на рамката до оста. При еднакви обороти, центробежните сили върху по-близките до оста части на питата са много по-малки, отколкото до периферните части на питата. Това ще води до неравномерно изпръскаване на меда от питата. Разсъждавам теоретично. Практически впечатления по въпроса нямам и затова си работя с хордиалната центрофуга.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re:

Мнение от valaz »

drone написа:Който има възможност да си вземе според мен радиална с ел.мотор и автоматично регулиране на оборотите. Това си е най-доброто.Машината сама си определя спрямо теглото на питите с мед, колко оборота да започне и колко дълго да върти. А хордиалните центрофуги са си за любители с 10-тина кошера, там въртенето си е опит спрямо питите които въртиш в момента, за да не ги скъсаш. Но колкото и да внимаваш все някоя ще се скъса. Аз карам с хордиална, щото няма парички за друга. :cry:
От около 8 години работя с 4/8 рамкова хордиална центрофуга. До момента нямам нито една скъсана при центрофугирането пита. При нея питата ляга на едната си стрна върху метална решетка. Ако при пълна пита завъртя на високи обороти, решетката се отпечатва и потъва леко в стените на килийките, но до късане на пита не се е стигало.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re:

Мнение от valaz »

dimitarbonev написа:Аз лично предпочитам радиалната. по-малко трудоемка е работата с нея и повече пити наведнъж се центруфугират.(Работя с корпусни кошери) Но трябва рамките да се обтелват с повече телове защото иначе се късат питите от центрубежните сили.
При ваденето на меда, най-трудоемко е ваденето на питите от кошерите и разпечатването им. Колкото до времето за самото въртене на центрофугата, при радиалната центрофуга ще спестиш 1 до 3 минути на едно зареждане, но дали те ще компенсират допълнително изразходваното време за по-здравото обтелване на питите?
kokona
Мнения: 22
Регистриран на: Пет Авг 07, 2009 10:07 pm

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от kokona »

Работя с 8-рамкова хордиална центрофуга с обръщащи касети и електрозадвижване.Аз нося рамките, съпругата разпечатва и работи с центрофугата. Тримата (аз,жената и центрофугата)работим в пълен синхрон, така че смятам това е оптималния вариант на центрофуга за един семеен пчелин.
Alfist 8C
Мнения: 106
Регистриран на: Сря Авг 19, 2009 7:01 pm

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от Alfist 8C »

Радиалните събират повече пити
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от ba4o_ivan1976 »

edemy2001 написа:Според мен най-хубавата е евтината...
Евтините неща в повечето случай са боклуци!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re:

Мнение от ba4o_ivan1976 »

ттитто написа:При радиалните не се ли повреждат килийките по питите. Там центробежните сили действат върху стената на килийката, докато при хордиалните действат към отвора на килийката и стените и остават непокътнати. Или се бъркам нещо
При радиалната няма как да се наруши килийката - може да се събере питата към горната летва ако се завърти бързо!
При хордиалната може да се поизправи килийката защото както знаем тя има наклон!
За мен лично най добрата центрофуга е радиалната - друго всичко е празни приказки!!!
Радиална и хордиална цетрофуга да се прави сравнение между двете е да сравняваме москвич и мерцедес!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
niko2308
Мнения: 28
Регистриран на: Нед Фев 27, 2011 12:49 pm
Местоположение: Попово 14ДБ

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от niko2308 »

И все пак москвича си е москвич :D :D :D
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кои центофуги са по-хубави

Мнение от зуница »

Работя с хордиална.Въртя по два пъти на страна за да не късам пити.Вадя само мед от запечатани най-малко 2/3 пити.По някога се налага да вадя мед и на по-хладно време.Въпросът е : ще се центрофугира ли напълно зрял,гъст мед на хладно време с радиална центрофуга?Центробежните сили са различни по радиуса на радиалната.Еднакво ли е изпразването на килийките по височината на питата?Как е центрофугирането в долния край на питите?Какво е съотношението на времето необходимо за центрофугиране на равен брой пити при двете .
Другото което е от значение независимо от вида на центрофугата е предавката.Моята е с хипоидна предавка от голям шлайфер и съм много доволен от нея - предавката. Върти леко,меко и безшумно.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларски инвентар и постройки / Bee inventory and buildings”