Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Тук предупреждавайте за пръскане с пестициди и хербициди
Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от Dinko »

Близо 600 пчелни семейства са унищожени в добруджанското село Средина, оплакаха се пчелари. Причината – третиране с препарати на земеделска нива близо до селото. Според потърпевшите загубите им възлизат на над 100 000 лева, а за възстановяването на пчелите ще са необходими не само средства, но и много години.

Никола Франков е пчелар от 40 години и има 100 кошера в двора си. Разказва, че 90 % от пчелните семейства вече са загинали, а кошерите са пълни с мъртви пчели. Всичко започнало преди десетина дни, когато видял,
че в близката нива с пшеница се пръска.

Никола Франков – пчелар: "Тези господа, които работеха на полето, се изправиха, видяха какво е - този смог дето се спусна тука, видяха пчелините и избягаха, а след тях и тракторът.”

Стойчо Стойчев – председател на пчеларско сдружение: "Знае се кой е извършителят, тази специално нива - Иво Иванов се казва, младо момче, което е третирало."

Арендаторът, който обвиняват пчеларите, каза, че е пръскал, но ден по-рано и не носи вина за умрелите пчели. Според потърпевшите, обаче, той е нарушил правилата за третиране с препарати.

Д-р Розалина Брайкова – директор на Областна дирекция по безопасност на храните: "Земеделският производител е длъжен при употреба на наземна техника да уведоми при всички случаи кметството."

Георги Денев – кметски наместник на с. Средина: "Няма никакво уведомление от страна на арендаторите."

Потърпевшите са подали жалба в Областната служба по земеделие в Добрич. Ако се докаже вината на арендатора, той ще бъде глобен, а пчеларите могат да търсят обезщетение в съда.

Светлин Стойчев – пчелар: "Исканията ми са да ми се възстановят парите, но не знам от кого. Ето удостоверението от ветеринарната служба, ето го - късам го, ето го и картончето – и него късам! За мене - край, аз фалирах, разбирате ли?!”

Пчеларите се оплакаха, че от години не получават помощ от държавата, докато земеделските производители взимат субсидии.
Автор: Петя Николаева
http://bnt.bg/bg/news/view/52219/izmrel ... v_dobrudja
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ba4o_ivan1976 »

Страшна изродия - какво му остава на момчето което си накъса документи - освен като стане житото да му подпали блока!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ivan5555 »

тогава адаш бъди сигурен че 100% ще го хванат и окаушат.познавам тва момче с много труд и пари гради тоя пчелин има 130с-ва тая година искаше да ги направи 180 .като обрулено дърво е -чуди се какво да направи.никъде не прочетох или да чуя мнението на прословутите ни пчеларски съюзи.затова не ни трябват 100съюза а един но както трябва.и аз членувам -при ганчо аконе вземе отношение по въпроса се отказвам и призовавам и други колеги .въпроса е как да намерим най добрия и да се присъединим към него
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от светльо »

По принцип всички,които членувате във разни съюзи е време да преосмислите дават ли ви изобщо някаква защита и съдействие при такива ситуации - и ако не,какво още правите във тях,а не сте ги пратили по дяволите.

Аз не можах да намеря такъв съюз и за това не участвам във никой!!! - и докато не видя работещ такъв няма и да участвам!!!
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ba4o_ivan1976 »

светльо написа:По принцип всички,които членувате във разни съюзи е време да преосмислите дават ли ви изобщо някаква защита и съдействие при такива ситуации - и ако не,какво още правите във тях,а не сте ги пратили по дяволите.

Аз не можах да намеря такъв съюз и за това не участвам във никой!!! - и докато не видя работещ такъв няма и да участвам!!!
Нашето дружество също членува при ганчо - но това е само заради по лесната бюрократщина защото дружеството е юридическо лице и организацията е регистрирана навсякъде и може да извършва почти всякаква дейност!
Реално погледнато няма нищо общо с ганчо или който и да било ! Когато стане проблем с пръскане или нещо подобно се обръщаме към към председателя и всеки помага както може за да се получи нещо!
Така стана преди време с наредбата за изкарване на пчелите извън населените места - дружеството завежда дело срещу общината и наредбата им отпадна!
Преди 2 години мисля беше пръскаха рапицата в едно село наблизо и осъдиха арендатора на 10 000 лв глоби и още не знам кво !
А както всички знаем перфектна любов няма.
Кой е дружеството ???
Кое дружество чакаме - някое подарено да ни клати ли ?
Кое дружество функционира както трябва ???


Ние сме дружеството и като не правим нищо да работим като свят е нормално и очаквано нищо да не се получава!!!
Аз лично мисля че при нас до някаква степен се получават нещата дано и да продължат в продължителна насока!!!
Някой ако си мисли че правя реклама на ганчо или на някой друг е много далече от истината ! Правя реклама на нещо което уж функционира!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ivan5555 »

днес съобщиха резултатите от пробите в средина точно както се очакваше -няма нищо нередно в изследваните пчели в пшеницата са намерени отрови.писали открито писмо до всички институции в българия.и очакват отговор който всички го знаем -никакъв отговор.това е .тая скапана държава се мъчи всячески да влоши отношенията между пчелари и арендатори и председатели на земя.не знам как и кой може да ни защити ?цената на слънчогледа стигна 1лв. -по 1ст на кг да бяха отделили за пчеларите щеше да е нещо.в тия форуми само си губим времето и си чешем езиците нищо това е.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от светльо »

Я то тука имало препратка към мене и не съм видял - извинявай бачо Иване,не съм искал да те пренебрегвам.Виж сега човек,кое не разбра,че да се впускам в ненужни демагогии - аз ти говоря за национално пчеларско дружество,ти членуваш в некво регионално ли е какво не знам,няколко човека се знаете помагате си и така браво на вас,къде видя лоша дума от мене за хора като вас.Едно е национална браншова организация,която да играе във високите етажи на власта,която да защитава интереса на всички пчелари,дори онези които не участват в нея,друго е вашето.

Ето колегата над мен го е казал много точно - истината е,че пчеларите сме нарочени за врагове на земеделците,това е истината.Аз не искам изобщо да стигам до съд,това вече не е модерно и е лоша услуга и за двете страни,стане ли отравяне във мащаби като на хората дискутирани в темата,600+ семейства е това,шестотин не 6 ...... какво ще ми възстановят,пари ... не ща им парите,да ми дадат направо същата бройка кошери и не отводки,а семейства.Трябва да се разбере,да се приеме,да се осъзнае и регулира със действащи закони,защо ние не вредим и сме полезни на арендаторите,а не да се дебнем кой кого и как ще осъди.За тази задача,се иска представителна организация каквато е СБП - но уви ....... е а членувай,питаш кой е дружеството,по именно ли трябва да ги изброявам сега .......
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ba4o_ivan1976 »

светльо написа:Я то тука имало препратка към мене и не съм видял - извинявай бачо Иване,не съм искал да те пренебрегвам.Виж сега човек,кое не разбра,че да се впускам в ненужни демагогии - аз ти говоря за национално пчеларско дружество,ти членуваш в некво регионално ли е какво не знам,няколко човека се знаете помагате си и така браво на вас,къде видя лоша дума от мене за хора като вас.Едно е национална браншова организация,която да играе във високите етажи на власта,която да защитава интереса на всички пчелари,дори онези които не участват в нея,друго е вашето.

Ето колегата над мен го е казал много точно - истината е,че пчеларите сме нарочени за врагове на земеделците,това е истината.Аз не искам изобщо да стигам до съд,това вече не е модерно и е лоша услуга и за двете страни,стане ли отравяне във мащаби като на хората дискутирани в темата,600+ семейства е това,шестотин не 6 ...... какво ще ми възстановят,пари ... не ща им парите,да ми дадат направо същата бройка кошери и не отводки,а семейства.Трябва да се разбере,да се приеме,да се осъзнае и регулира със действащи закони,защо ние не вредим и сме полезни на арендаторите,а не да се дебнем кой кого и как ще осъди.За тази задача,се иска представителна организация каквато е СБП - но уви ....... е а членувай,питаш кой е дружеството,по именно ли трябва да ги изброявам сега .......
Не те обвинявам за нищо светльо.
Но СБП е вече в историята - то се разпадна - защото както повечето тръгна по кривият път!
Ние членуваме в НБОБПС само заради лесната бюрократщина ! И защото е легитимно!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от христо »

До днес минавах м/у капките, така да се каже, но след обяд картината от с.Средина ( около 5-6 км. по въздух ) се случи и при мен. Остана съвсем малко летяща пчела. Връщам се с около месец назад, и както обикновено, никой не е виновен. Предупреха ни че от 1. юни ще пръскат пак, а арендаторите по груба сметка са 8, а си имаме и летище за селскостопанска авиациа.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от dimitarbonev »

Колеги напишете моля ви броя на унищожените семейства вуъв вашия район, както и роя на засегнатите семейства. Дайте и някаква приблизителна стойност на нанесените щети и пропуснати ползи. Имам нещо в предвид, за това ви моля за съдействие.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от христо »

Силните ми кошери с по на два магазина, от които единият е пълен а другия е на 50%. Не мога да центруфугирам, защото ще останат гладни( летящите са отровени и няма кой да носи за изхранване на пилото). Оттук единият магазин,около 15 кг. мед съм го загубил. От 94 сем. иззимували 80, 30 са слаби, другите 50 силни, но без летящи пчели. Макар и неблаприятни условия ( студено и постоянен северо-източен вятър, това е североизточния район ),пчелите се стабилизираха и напълниха по един магазин с рапица, но цъфна акацията и дойде проблема. По всяка вероятност вятъра е разнесъл отровата по акацията, и оттам сега пчелите падат. Като загуба за мен специално на този етап са 50 маг по 15 кг по 4,00 лв = 3000 лв, 30 отводки за да възтановя броя на семействата, за ядове и нерви не говоря, като че ли сме свикнали все някой да ни .......
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: Близо 600 пчелни семейства са унищожени в село Средина

Мнение от ivan1 »

някои знае ли да ли е илязал резолтата от пробите на отровените пчели,от какво са отровени
Публикувай отговор

Обратно към “Пръскане с пестициди и хербициди”