Кое е това медоносно растение?

Модератор: korradi

Публикувай отговор
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от valyo »

Асклепиас?
Алексей да каже - той е виждал най-много асклепиас....
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от Aleksey »

Mariana написа:Изображение[img]
това какво е? видях го в двора на едно училище. има много силен аромат и много пчели по него.
Асклепиас,но не проумявам какво прави в училището-той нее безопасен за децата по скоро обратното,но за пчелите няма проблем.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от HINAP »

Изключително добро медоносно растение е.Направил съм си градина от него.В момента цъфти,пълно е с пчели.Алекси,ако искаш семена или цели растения пиши ми на лични,все пак съм от твоя регион.Ще намерим решение.
Mariana
Мнения: 27
Регистриран на: Пет Мар 23, 2007 8:08 pm
Местоположение: Vratza

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от Mariana »

ИзображениеИзображение[img]
Снимките са с телефон и не са много качествени. Не съм виждала до сега такова растение, но ми направи впечатление рояка от пчели, които са по цветовете. Намира се в двора на училището и явно е засадено отдавна, защото градинката е запусната и неподдържана, дори е поникнало и между плочките. Значи казвате, че е асклепиас. Ако си скубна есента някой корен, за да си го засадя, дали ще се хване?
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от Aleksey »

Ще се хване,но използвай ръкавици и пази децата от него.
k_kalchev
Мнения: 5
Регистриран на: Чет Май 27, 2010 4:20 pm
Местоположение: гр.Добрич

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от k_kalchev »

Здравейте колеги,някой знае ли как се нарича това растение и дали се посещава от пчелите?Има засят доста голям масив в близост до пчелина ми.Благодаря предварително.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
felibetoboy
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 08, 2009 6:51 pm

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от felibetoboy »

АРОНИЯ - Aronia melanocarpa

Многогодишен храст, висок 2,5-3,5 м. Образува много издънки. Прилича на касиса. Листата са тъмно зелени, овални, елипсовидни, обратнояйцевидни, целокрайни, нъзъбени, подобни на ябълковите, с дълги дръжки и два прилистника. Цветовете са бели, бяло-розови, събрани в съцветия. Аронията цъфти обилно в началото на май. Посещава се от пчелите за нектар и прашец. Плодовете са тъмно сини, лъскави, с диаметър от 6 до 13 мм. Съдържат много полезни хранителни вещества. Растението е светлолюбиво и студоустойчивно. Живее около 20 години. размножава се чрез семена, коренови и стъблени издънки и положници. Може да се отглежда навсякъде в страната.

Източник: Медоносни растения и пчелната
паша в България

автор Валентин Петков
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от nikberk »

felibetoboy написа:АРОНИЯ - Aronia melanocarpa

Многогодишен храст, висок 2,5-3,5 м. Образува много издънки. Прилича на касиса. Листата са тъмно зелени, овални, елипсовидни, обратнояйцевидни, целокрайни, нъзъбени, подобни на ябълковите, с дълги дръжки и два прилистника. Цветовете са бели, бяло-розови, събрани в съцветия. Аронията цъфти обилно в началото на май. Посещава се от пчелите за нектар и прашец. Плодовете са тъмно сини, лъскави, с диаметър от 6 до 13 мм. Съдържат много полезни хранителни вещества. Растението е светлолюбиво и студоустойчивно. Живее около 20 години. размножава се чрез семена, коренови и стъблени издънки и положници. Може да се отглежда навсякъде в страната.

Източник: Медоносни растения и пчелната
паша в България

автор Валентин Петков
Само да допълня ,че може да се ашладисва за да е по -лесно брането.За предпочитане е на офика ,но проблема е че офиката загнива по-рано от аронията.
За лечебни цели и за нуждите на хранително вкусовата промишленост се събират плодовете на аронията. Те съдържат много витамини – Р, С, Е, К, РР, каротин, витамини от серията Б, органични киселини, захар. По съдържание на органични киселини плодовете на аронията значително превъзхождат ягодите, малините, червеното френско грозде и мандарините Съдържат още калий, калций, фосфор, магнезий, пектин, дъбилни вещества и още много други.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”