Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Information, articles and everything for propolis.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

славов написа:заслужава ли си да продаваш прополис,аз събирам единствено за приятели и то много малко количество.
Реално погледнато - защо живеем - но както и да е!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
pet-76
Мнения: 20
Регистриран на: Нед Авг 09, 2009 4:41 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от pet-76 »

славов написа:заслужава ли си да продаваш прополис,аз събирам единствено за приятели и то много малко количество.
Чувам,че килограм е 40лв.
thekidd6
Мнения: 4
Регистриран на: Нед Авг 29, 2010 10:06 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от thekidd6 »

славов написа:заслужава ли си да продаваш прополис,аз събирам единствено за приятели и то много малко количество.
Аз съм син на пчелар и прополиса пречи на корпусите и ме кара да го махам и така и така съм го стъргал от тях и имам около 2 кг. и просто искам да го продам, защото не ми е нужен.Не ми го взеха в магазина защото има примеси и се чудех как да го пречистя.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от velikia7 »

Като гледам мненията май никой не е наясно как може да се отдели от така наречените примеси.Ще трябва да се търси по пчеларската литература..
80бр.ДБ
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от прополис?

Мнение от Майка »

Примесите трябва да се премахват механично, както се чисти леща. Всякакво топене във вода, за да изплуват по-леките примеси отнема водоразтворимите съставки на прополиса. Мое мнение. Някъде в литературата може да прочетеш точно това, за киснене във вода.
kirovec
Мнения: 2
Регистриран на: Съб Авг 14, 2010 10:19 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от kirovec »

Майка написа:Примесите трябва да се премахват механично, както се чисти леща. Всякакво топене във вода, за да изплуват по-леките примеси отнема водоразтворимите съставки на прополиса. Мое мнение. Някъде в литературата може да прочетеш точно това, за киснене във вода.


Чел съм някъде, че прополиса се замразява във камера или фризер след което се изважда и се натрошава лесно почти на прах след това се поставя в студена вода и той пада на дъното на съда, а примесите понеже са по леки остават на повърхността и лесно се премахват.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от Dinko »

Прополиса се разтваря в спиртен разтвор /ракия/
и след това се филтрира.
Пийте полезно е наздраве :D
meho
Мнения: 23
Регистриран на: Пон Авг 01, 2011 2:33 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от meho »

Аз го слагам във фризера да се втвърди и в найлонов плик го натрошавам колкото се може по ситно след това в пластмасова кофа го заливам със студена вода /около 1 кг.прополис/и го разбърквам добре.Изчаквам няколко минути и това което е изплувало го обирам със ситна цедка.С това което е на дъното повтарям процедурата и като излея водата сипвам прополиса върху рамка с ситна мрежа/използвам старо тюлено перде/ да се дооцеди и да изсъхне.Това което съм обрал с цедката го промивам още веднъж-пуска още малко прополис.Прополиса има по голямо относително тегло от водатаи затова пада на дъното.Всичко друго-крилца,парчета восък,дървени частици и др.е по леко от водата и изплува.Не мисля,че се разтваря във водатаза толкова кратко време.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от mladen99 »

няма как да се разтвори във вода.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
syzi
Мнения: 289
Регистриран на: Нед Авг 03, 2008 3:27 pm
Местоположение: Русе, 280 бр. ДБ
Обратна връзка:

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от syzi »

1.JPG
За колегите,които не знаят,че може да се направи и воден разтвор на прополис.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
mladen99
Мнения: 54
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 5:03 pm
Местоположение: Бургас

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от mladen99 »

Извинявам се на водна баня при загряване щом пише в книгата значи се разтваря (не знаех)
Но със студена вода досега не съм успявал да се измия щом се изцапам и ползвам само спирт.
Старт 2011г. с 9 отводки в ДБ-10р.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от Майка »

Откъсът от книгата, който Сузи е сканирала е точно за това, да подчертае факта, че освен разтворими във спирт вещества, прополисът съдържа и разтворими във вода вещества.

Когато се разтварят в топла вода, екстракцията им е по-пълна, но и в студена се отмиват, макар и в по-малка степен.

Освен това, в прополиса има и летливи вещества, затова съхранението на прополис трябва да е в плътно затворени съдове.

Знаейки горното, нека манипулираме така, че да не отнемаме част от полезните вещества и свойства на прополиса.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от HINAP »

В началото на пчеларстването си чистих ръцете от прополиса/клея/със силна ракия,но по сетне мой приятел ме посъветва да я ползвам по предназначение/сещате се как/,а ръцете да чистя с олио чрез разтъркване,след което преди да ги намокря да сложа ВЕРО от желеобразното.Ако при триене на ръцете с олио клея се разтваря,то олиото е добро.Най добре става със зехтин,но май иде доста скъпо.В чужбина използват някакъв спрей,миришещ на спирт, но накрая ръцете са пак леко мазни.
IVO183

Re:

Мнение от IVO183 »

коко написа:
ттитто написа:аз лично не мога да различа прополиса от восъка. Виждам че има нещо струпано по горната част на рамките, но дали е восък или прополис?!?
Абсолютно чист /без восък /прополис няма. Винаги е с определено съдържание на восък, но изискванията са да са до 20%. Има сиво кафяв, червеникав, да тъмнокафяв цвят, много специфичен вкус и мирис. След известно време практика ще го разпознаваш без грешка.
Много точно. Най-добре е човек да си създаде условия да го вади чист, че да не му се налага да го чисти. Както беше при мен първия път. Цял ден го чистих. Приличах на баба която плете терлици.
IVO183

Re: Как да премахна примеси (трески и умрели пчели) от пропо

Мнение от IVO183 »

kirovec написа:
Майка написа:Примесите трябва да се премахват механично, както се чисти леща. Всякакво топене във вода, за да изплуват по-леките примеси отнема водоразтворимите съставки на прополиса. Мое мнение. Някъде в литературата може да прочетеш точно това, за киснене във вода.


Чел съм някъде, че прополиса се замразява във камера или фризер след което се изважда и се натрошава лесно почти на прах след това се поставя в студена вода и той пада на дъното на съда, а примесите понеже са по леки остават на повърхността и лесно се премахват.
Благодаря за съвета. Логично е.
Публикувай отговор

Обратно към “Прополис (клей) / Propolis”