НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Интересно ми е какво е при него състоянието на пчелното семейство на 1-ви април в обикновения Лежак и какво е в наклонения кошер(Лежак), и съответно има ли разлика за семействата между двата типа след един месец?

Ако получа отговор държа да е конкретен.
toko6520035927(Skype)
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

колменеро написа:Колега Лежаков, отглеждали ли сте пчели в корпусни кошери? Ако да, споделете, кое от изброените предимства на наклонения лежак, не може да се постигне с многокорпусни кошери? Благодаря предварително.

Когато бях млад, съм работил с ЛР.
Нямам много свободно време.Обичам да работя сам.Затова преминах на лежаци.
Не желая да влизам в спор, коя система е по-добра.
Изброените от мен предимства ги има и многокорпусния кошер.Но освен тези, лежака има и други предимства.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от toko652003 »

Какви са тези другите?
И аз не искам да противопоставям системите, но както споменах в другия форум ми идват тежки ЛР корпусите и мисля да сменям системата, затова питам за предимства.
toko6520035927(Skype)
колменеро

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от колменеро »

Лежаков написа: Когато бях млад, съм работил с ЛР.
Нямам много свободно време.Обичам да работя сам.Затова преминах на лежаци.
Не желая да влизам в спор, коя система е по-добра.
Изброените от мен предимства ги има и многокорпусния кошер.Но освен тези, лежака има и други предимства.
Целта ми не е да влизаме в спор. Предимствата на които наблегнахте до сега (вентилация, развитие по вертикала, голям обем, въздушна възглавница и т.н.) се постигат лесно и с многокорпусни. За това се интересувам, какво може да предложи наклонения лежак, което да не е приложимо при корпусните.
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

toko652003 написа:Какви са тези другите?
И аз не искам да противопоставям системите, но както споменах в другия форум ми идват тежки ЛР корпусите и мисля да сменям системата, затова питам за предимства.
Накратко:
1. Направени са от дъски 45 мм.Тежки, но топли.
2. От години не съм местил кошер или някаква част от него.
3. Всичките са на крака.Работя напълно прав и не се навеждам.
4. Покривите са на панти.На всички.Повдигащ покрива /не го местиш,подпираш/ и работиш.
5. Дъната са на панти.На всички.Отварят се и се почистват лесно.
6. Зазимявам през Октомври.Най-често на 10 пити.През зимата не ходя.Не подхранвам,дохранвам и др.
7. През пролетта.Първо посещение /средата на Март/. Не стеснявам,а направо разширявам гнездото/поради топлото разположение на питите/ с 2-3 пити.
8. При хубаво време, след 15-20 дни - второ посещение /края на Март или началото на Април/.Извършвам едноразово разширение.Всички пити и восъчни основи са в плодника.Всичко зависи от времето през пролетта.
9. Трето посещение след 25-30 дни /края на Април или началото на Май/.
10. Магазините са на кошерите.И те не се мъкнат.
11. Питите са в сандъчета и ги возя с количка до кошерите.

Това е работата и при лежака с 25 рамки с вътрешни магазини.При него семействата са две и може без едноразово разширение.При третото посещение се изважда едната майка като отводка.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

колменеро написа:
Лежаков написа: Когато бях млад, съм работил с ЛР.
Нямам много свободно време.Обичам да работя сам.Затова преминах на лежаци.
Не желая да влизам в спор, коя система е по-добра.
Изброените от мен предимства ги има и многокорпусния кошер.Но освен тези, лежака има и други предимства.
Целта ми не е да влизаме в спор. Предимствата на които наблегнахте до сега (вентилация, развитие по вертикала, голям обем, въздушна възглавница и т.н.) се постигат лесно и с многокорпусни. За това се интересувам, какво може да предложи наклонения лежак, което да не е приложимо при корпусните.
Отговора на Вашия въпрос се съдържа в отговора,който дадох на колегата "toko652003".Ако не са Ви достатъчни, мога да спомена още няколко и то важни предимства.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Здравейте отново колега kolobus


Снощи малко се отклоних от Вашия въпрос, но сега ще довърша своя отговор.


"Топлото разположение на питите помагат за доброто развитие.Не сте първия ,който използва това качество.Но това качество намаля скоростта на въздуха през лятото Колега Лежаков.А тя е в пряка връзка с течението.То от своя страна върши работата на пчелите ,които вентилират пред входовете.Може би това не е ли нож с две остриета?Може би има още какво да се желае от конструкцията?Например въздухът се движи не само по дължината на кошера ,но и по посока на неговата височина.А там говорите за покривни дъсчици.Това не е нищо повече от пречка.А точно там Ви е грешката колега Лежаков."

И аз съм убеден в това, че ТРП помага много на пролетното развитие на семейството.Признавам си, че не съм първия,но съм доволен,че съм един от малкото,които го използват редовно.Единствения недостатък е, че през лятото влошава микроклимата в гнездото и често води до роене.Да, но това е лежак и си има лесно решение на проблема.През лятото се отваря и долната предна прелка /която е близо до страничната/.През лятото кошера е на комбинирано разположение на питите и вентилацията е по-добра в сравнение с другите видове кошери.Няма какво да се желае повече от конструкцията.
Прав сте ,че има грешка колега kolobus, но тя не е при мен.



"Там е противоречието.Надлъжно въздухът среща препятствията на питите.Самите пчели ще коригират това.Те знаят как.Единствената посока ,която е свободна за въздуха е нагоре.Там Вие сте сложили преграда.Не ме убеждавайте,че не е така.Пчелите заклейват всяка цепка.Говорите най-вече за трудния период на сем. през зимата.Вече не съм съгласен ,че имат шанс за нормално преместване в посочената от Вас посока.Необходимо е пространство.А то липсва.По стените се движат само и единствено Слаби сем.Вашите какви са?"


Не разбирам къде видяхте противоречие.Питите са напречно, с цел предпазване на гнездото от директното навлизане на студения въздух.Под питите има 20 мм., над питите има 10 мм. свободно пространство. Гнездото е покрито с покривни дъсчици. Семейството го зазимявам на 10 пити , като те не достигат до най-високата част на кошера.Там се образува празно пространство. Над това пространство, в една от покривните дъсчици има замрежен отвор.До сега не са го заклейвали.Вентилацията е идеална.В кошерите няма влага,мухлясали пити и др.
Погледнете третата схема. Долу ниско в лявата част е отворената странична прелка. При топло разположение на питите, кълбото през зимата се движи в противоположна на прелката посока т.е. по дължина на кошера, към по-високата част на кошера.Пространство има достатъчно от всички страни на питите. Семействата в кошер с 18 рамки в плодника са силни.



"Лятото не е период ,дето ще подминем.Тогава сем. произвеждат своите запаси и нашата печалба.Знам предимствата на самия Лежак.Какви са тези на Вашето произведение през лятото?Какъв вид е отвора на входа Колега Лежаков?"

В моето "произведение" /не е срамно да го наречете - кошер/,през лятото кипи усилен труд. Едно от предимствата на този КОШЕР, е лесното преминаване на пчелите върху магазинните пити.Може би сте забелязали на третата схема, че горния край на гнездовите пити се застъпва от долния край на питите в магазина.
През цялото лято са отворени следните прелки - долна странична, горна странична, предна долна и предна горна.



"Нищо не сте казали.Колко части от обема на кошера се явява плодника?Колкото дойде ли?Какви са расите с които работите в него?Една ли е майката?Използвате ли някаква сп.технология като работите с него?"


В лежак с 18 рамки се отглежда едно семейство. Всички рамки в плодника са на разположение на майката да снася.В края на сезона последните /най-високите/ 3-4 пити в гнездото са пълномедни. Гнездовите пити са за пчелите, магазинните за мен.
Специални технологии използвам при лежаците с 25 рамки.



Или Вие много не работите?Нали все пак е Лежак и не се налага да го пипате често.Кога подменяте пипите?И как градят пчелите щом има топло разположение?Къде са поставени при градеж?"

Тук сте много прав.Работи се леко и не много често.Ежегодно по-тъмните пити ги бракувам. Забелязвам, че с топлото разположение на питите не сте много на ясно. При това разположение е доказан по-бърз градеж на питите, а от тук и по-бързо пролетно развитие. През пролетта извършвам едноразово разширение на гнездото.



"И накрая най-важния въпрос:Какво е неговото предназначение/за каква продукция е използван/?"


Събирам единствено мед.



Най-накрая завърших.Ако има въпроси .....
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от OVanBASTEN »

Колега, Лежаков!
Въпреки, че въобще не съм фен на лежаците и никога няма да работя с такъв тип кошер, проявявам интерес към всичко, свързано с пчелите и чета с интерес Вашите постове.
Вие не познавате колегата КОЛОБУС(Коста Желев, Новобранец, Анибал, Деметра и т.н.), затова МУ отговаряте подробно на абсурдните въпроси. ТОЙ е известен във форума като човекът, който вади черешов мед(по 2 тенекии, не повече), извежда "ранни" майки по Ивановден, "късни" майки по Димитровден, пчелите МУ са на 300 км., гледа ги с бинокъл(но не може да ги види), пчеларства в РАЯ и е "наместникът" на Господ във форума. Освен това е авангардист(примитивист) - работи без восъчни основи, само с горна летва на рамката(дъбова), с букови корпуси, има специална табла, която всичко върши сама по отглеждането на пчелите(НЕГО го няма там), специална конструкция на кошера(простосмъртни не са я виждали) и със страшен хъс гони рояци по горите. В една друга тема от форума забелязвам, че е разширил периметъра - стигнал е вече и до горите около Ямбол - ТОЙ няма умора, космополитен е.
В контекста на горното, искам да ви предпазя от излишни постове и отговори на преподобния Колобус и да си карате темата по същество. Има колеги, които работят с този тип кошер и с интерес следят темата, както и аз.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от ivandespotov »

И какво от това ,че са на 65 километра от София,Плевен,Ямбол или незнам къде си още неможеш или нежелаеш да отидеш до тях и да ги снимаш???
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

OVanBASTEN написа:Колега, Лежаков!
Въпреки, че въобще не съм фен на лежаците и никога няма да работя с такъв тип кошер, проявявам интерес към всичко, свързано с пчелите и чета с интерес Вашите постове.
Вие не познавате колегата КОЛОБУС(Коста Желев, Новобранец, Анибал, Деметра и т.н.), затова МУ отговаряте подробно на абсурдните въпроси. ТОЙ е известен във форума като човекът, който вади черешов мед(по 2 тенекии, не повече), извежда "ранни" майки по Ивановден, "късни" майки по Димитровден, пчелите МУ са на 300 км., гледа ги с бинокъл(но не може да ги види), пчеларства в РАЯ и е "наместникът" на Господ във форума. Освен това е авангардист(примитивист) - работи без восъчни основи, само с горна летва на рамката(дъбова), с букови корпуси, има специална табла, която всичко върши сама по отглеждането на пчелите(НЕГО го няма там), специална конструкция на кошера(простосмъртни не са я виждали) и със страшен хъс гони рояци по горите. В една друга тема от форума забелязвам, че е разширил периметъра - стигнал е вече и до горите около Ямбол - ТОЙ няма умора, космополитен е.
В контекста на горното, искам да ви предпазя от излишни постове и отговори на преподобния Колобус и да си карате темата по същество. Има колеги, които работят с този тип кошер и с интерес следят темата, както и аз.


Благодаря за информацията. Отговора ми не е само за kolobus, това е информация за всеки от форума.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

ivandespotov написа:И какво от това ,че са на 65 километра от София,Плевен,Ямбол или незнам къде си още неможеш или нежелаеш да отидеш до тях и да ги снимаш???

Не се познаваме. Не сме си никакви.И поради това смятам ,че не съм длъжен, да правя каквото и да е за Вас.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

Здавейте,

Току що колегата OVanBASTEN , ме информира за странностите на колегата kolobus.
Оказва се ,че само един „странен пчелар” е проявил някакъв интерес към моята тема.
Въпреки липсата на интерес от Ваша страна, през следващите дни ще направя подробни пояснения, за всяко нещо в този кошер, за което съм убеден, че е хубаво за пчелите или лично за мен. Така темата ще добие завършен вид, с което ще си обяснявам липсата на въпроси от Вас.
Не съм снимал кошерите, както и автомобилите си, апартамента в който живея и още много други неща, които имам. Не съм знаел, че това е важно.Обещавам да поправя тази фатална грешка.От Вас се иска само малко търпение.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
колменеро

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от колменеро »

Колега Лежаков. Имам един хипотетичен въпрос. Надявам се не си имал случай на болно семейство от Американски гнилец, но ако (не дай боже) се случи, как ще процедираш с двойния наклонен лежак?
Лежаков
Мнения: 134
Регистриран на: Сря Ное 30, 2011 9:00 pm
Местоположение: гр.София

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от Лежаков »

колменеро написа:Колега Лежаков. Имам един хипотетичен въпрос. Надявам се не си имал случай на болно семейство от Американски гнилец, но ако (не дай боже) се случи, как ще процедираш с двойния наклонен лежак?

Не ми се е случвало. Ако го открия есента затривам семействата заедно с питите.Кошера ще го дезинфекцирам.
Ако го забележа през пролетта, ще се опитам да запазя семействата.Ще унищожа питите.Семействата ще ги настаня в резервни малки лежаци.Ще ги лекувам.Ако отново се появи, ще унищожа и питите и семействата.В най-краен случай изгарям кошерите.
"Колкото повече, толкова повече" - Мечо Пух
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: НАКЛОНЕН ЛЕЖАК

Мнение от ivandespotov »

Лежаков написа:
колменеро написа:Колега Лежаков. Имам един хипотетичен въпрос. Надявам се не си имал случай на болно семейство от Американски гнилец, но ако (не дай боже) се случи, как ще процедираш с двойния наклонен лежак?

Не ми се е случвало. Ако го открия есента затривам семействата заедно с питите.Кошера ще го дезинфекцирам.
Ако го забележа през пролетта, ще се опитам да запазя семействата.Ще унищожа питите.Семействата ще ги настаня в резервни малки лежаци.Ще ги лекувам.Ако отново се появи, ще унищожа и питите и семействата.В най-краен случай изгарям кошерите.
Мойте уважения колега Лежаков, но АГ не се открива нито през есента нито през пролета!!!
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”