Търся лежаци

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Търся лежаци

Мнение от OVanBASTEN »

teraforming написа:Украинския лежак не е за нашите географски ширини.
И още нещо фундаментално, колеги. Лежака поради голямата тежест трудно се краде.
Колега, всички твои постова са наистина развлекателни. Като ги чета истински се развеселявам! Убеден съм, че нямаш повече от 2 години опит работа с пчели. Не прави обаче твоите съждения аксиоми! Размишляваш ежедневно, но мислиш бавно, или пък въобща не мислиш! Старай се и се подготвяй, когато пускаш твоите постове....
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

toko652003 написа:Защо да не е удачен?
Защото всяка рамка или си я правиш или я преправяш, няма на магазина. Трябва да ползваш основите на обратно, съответно и шестостена се обръща на 90 гадуса. Нарисувай го и ще разбереш.А и модела не е много предвиден за лятните жеги - трябва да се мислят входове допълнително.

И ако може колегата с футболното име най - накрая да каже нещо смислено, защото взе да ми прилича на куче дето лае, а кервана си върви и никой не му обръща внимание, никой не му отговаря а то си лае и си мисли че е свършило работа на стопанина си.
Айде да чуем нещо смислено да видим че и ти можеш.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Търся лежаци

Мнение от OVanBASTEN »

"Трябва да ползваш основите на обратно, съответно и шестостена се обръща на 90 гадуса."

Ето нещо върху което си мислил много.задълбочено и си направил своя извод....Я го обясни и на нас.....
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

наистина ли не го разбра или ме провокираш
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

Да стандарта е друг,но с допълнителен ''отвор'' мисля, че и в летните жеги на пчелите няма да им е зле.

След миналата зима може да се окаже и много удачен.Винаги съм харесвал дълбоката рамка за зимата.
toko6520035927(Skype)
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

OVanBASTEN и аз малко се обърках отначало.Колегата иска да каже, че стандартните ДБ рамки и основи са обърнати на 90 градуса т.е на височина.А иначе шестостена, както и да го обърне все тая :))
toko6520035927(Skype)
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Мога още доста неща да напиша за украинския лежак, взети от книги и филми на руски и от руски форуми, но вече си мисля че в тази среда, покрай футболиста няма смисал да се пише. Хем много знае, хем не загря кво исках да кажа и побърза да излезе офлайн да не го хванем че е избързал с подигравките си.

Едното като другото ли е? Това е завъртане на 90 град на шестоъгълник. Кое от двете градят естествено на далаците?
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от toko652003 »

Вероятно си прав.Признавам не съм помислял накъде ще сочат върховете на шестостена след 90 градуса завъртане.
Дали ще е проблем за градежа? Решението е да се реже ДБ основа на две за да се спази посоката.
toko6520035927(Skype)
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Този въпрос си задавах и аз, но открих снимки на градени пити и завъртяни на 90град. Но да не забравяме че при тях има други породи пчели. Може на тях да не им пречи. При тях също основите повечето са като нашите, но имат практика де се събират на групи, носят восък в завода и им правят поръчкови основи.
Фундаментално, нали мастер О Ван Бастен.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от beehoney »

A за кой украйнски лежак говорите понеже има 8 разновидности на лежака с висока рамка който са използвани а някой се използват и днес...
Ако е за съвременния украйнски лежак с висока рамка - 24 стандартни ДБ плодникови рамки обърнати на 90 градуса - ширина 300 и височина на рамката 435 мм.Восъчната основа е стандартна като нашата.


• Улей Лайанса, 20-25 рамочек 330 х 410 мм;
• Славянский улей, рамочка 227 х 480 мм
• Улей Левицкого, или Варшавский улей, 20-22 рамочек 240 х 432 мм;
• Украинский улей, 20 рамочек 285 х 460 мм;
• Улей Ващенко, рамочка 260 х 475 мм
• Улей Докучаева, 24 рамочки 270 х 540 мм;
• Улей Долиновского, 15-20 рамочек 290 х 380 мм;
• Улей Мочалкина, рамочка 245 х 750 мм.


В България по скромно мнение не е удачен такъв тип Още повече че по стандарт е с 47 мм дебелина на стената заради зимите в Украйна...
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от borkotiger »

teraforming написа:Колега, без магазини не става работата според мен.
Колега, много са ти хубави лежаците. Ще те питам без да се засягаш- пробвал ли си с големи лежаци без магазин или просто си чул от някъде че не стават?

Ако се сложи ханеманова на 18-та пита, остават 6 които се равняват на един ДБ магазин. Ако пред тези 6 се отвори и прелката за да влизат директно, няма ли да е удачен вариант?

За украинския лежак и аз не се бях замислял, че ще се обърне шестоъгълника на основата.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от светльо »

6 пити са малко - в пика на пашата ще ги напълнят, но меда няма да е готов за вадене, семейството се блокира, а пашата продължава, какво ще правиш тогава?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
teraforming
Мнения: 189
Регистриран на: Вто Авг 03, 2010 2:18 pm
Местоположение: СТАРА ЗАГОРА
Обратна връзка:

Re: Търся лежаци

Мнение от teraforming »

Колегата отговори, но искам да допълня.
По наблюденията които имам към края на гнездото -последните рамки на плодника почват да се посещават доста неохотно. Особено ако майката се задържи да снася в другия край на реда на питите. По тази причина смятам че при 1майчино семейство на 24р ще има пити, върху които маточното вещество няма да има влияние и ще се заложат маточници, докато се приближи майката достатъчно до тях. Ако запечатат маточниците, не се знае на къде ще тръгне работата. Ханемановата решетка според един руски професор скъсява живота на пчелите с 5 дни тъй като си жулят крилата и ги изтъняват.
По мои наблюдения предпочитат да слагат над пилото до средата на юли. После слизат и да има взятък в природата пълнят крайните пити и забравят за магазините. Това са мои наблюдения, не ангажирам никого с тях.
За Боркотигъра да кажа че не се засягам - напротив, само че когато има интензивна паша, средностат мой лежак пълни едновременно 36 магазинни пити, което е три пъти повече от предложените 12 или 6 плодникови. Силата на семейството е доста по - голяма, за да се разчита на един ДБ магазин. За да изравним обема, който е нужен при силна паша то лежака трябва да е 36 плодникови ДБ пити. А това вече считам за несериозно.
borkotiger
Мнения: 56
Регистриран на: Вто Май 18, 2010 9:31 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от borkotiger »

Да, прави сте. Благодаря Ви за полезното инфо. Май се ориентирам към лежак с магазини. Ще се надявам, както каза Светльо, че веднъж сложени магазините, няма да имам много работа в плодника.
Само още един въпрос- знаете ли някой по-близо до мен (аз съм от Перник), който да изработва лежаци? Както казах става въпрос само за 4 броя.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Търся лежаци

Мнение от светльо »

teraforming написа: По наблюденията които имам към края на гнездото -последните рамки на плодника почват да се посещават доста неохотно. Особено ако майката се задържи да снася в другия край на реда на питите. По тази причина смятам че при 1майчино семейство на 24р ще има пити, върху които маточното вещество няма да има влияние и ще се заложат маточници, докато се приближи майката достатъчно до тях. Ако запечатат маточниците, не се знае на къде ще тръгне работата.
По мои наблюдения предпочитат да слагат над пилото до средата на юли. После слизат и да има взятък в природата пълнят крайните пити и забравят за магазините.
да, има логика в това предположение - моите са 20 рамкови, но по принцип ги зареждам до 18 рамки: две преградни дъски и да има малко разстояние, че да е удобно да се работи. До сега не ми се е случвало да ми заложат непредвидено маточници, но съм имал изключения, редки, в които наистина майката се задържа само в единия край на плодника, да речем до 12 пита, в останалите 6 не снася, в такива случаи е възможно да се получи подобен фал, особено при по-големи лежаци - пак казвам за сега такъв проблем при мен не съм имал, по принцип при мен майките снасят по ред на номерата, тръгват от единия край, като стигнат до другия тогава обръщат посоката, да не са всичките 18 рамки наснесени, но под 15 рамки е рядкост и, ако майките се задържат на по-малко пити то тогава редят пилото, като китайската стена от-до не оставят празна килийка.

И за другото - имам същите наблюдения, след слънчогледовата паша, а може да се каже още в самия й край, пчелите вече зареждат магазините с известна неохота, акцентират в/у плодника, така че може да се каже, че леко съм поизлъгал в по-горния си пост. Тази година пробвах следното и смятам, че е удачно - когато взема да вадя слънчогледовия мед, отнемам и до 3-4 рамки с мед от плодника, малко го стеснявам, правя го само с една единствена цел: не обичам да се занимавам да вадя мед от плодникови пити, по ми е трудоемко, предпочитам си магазините, леко е и удобно, та дори да даде природата малко баберка, при така по-събраното гнездо, пчелите пак си зареждат в магазините, а от останалите плодникови пити, мед не бутам, така съм сигурен, че от една страна ще имам гарантирано мед за зимуване и от друга страна, аз пролетно време слабо подхранвам със захар, но за сметка на това, подавам значително количество мед, но със пити т.е. не да им сипвам мед в хранилките, а подавам пити с мед. Преди зимата, от 13-14 рамки плодник, като прибера в склада 3-4 пълни с мед, пролетта, като им ги върна работата заспива на три без коз - като ги подхраня и 3-4 пъти със захарен сироп, изкарвам и големия шлем. :lol: Разбира се, не е проблем и да не се бута плодника до самия край на активния сезон - меда може да се извади и тогава, така съм го правил също и така става, просто .... как да кажа, това е по-скоро до маниер на работа, до лично предпочитание, а не толкова задължително правило.

Като ти чета постовете teraforming се чудя - ти ли открадна моя начин на работа или аз твоя, ала оставам с впечатлението, че сме разработили един и същи метод, до сега разлика не виждам ...... това да се занимаваш с глупости, рахат работа нали :mrgreen: (е имаш три главни входа, аз два - но то това не го броя за разлика)
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”