частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Модератор: Margarita Dikova

Публикувай отговор
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Имам идеята да инвестирам в пчеларския бизнес,в смисъл във вече съществуващ такъв.Проблема е , че не съм достатъчно запознат отвътре със спецификите на този занаят и това доста ме разколебава.Моля за мнения по въпроса.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от toko652003 »

Съвет е трудно да се дава на начинаещ.Хубаво е да става постепенно т.е. премерен риск.
С ГОДИНИТЕ самата работа(пчеларство) учи какво и как.
toko6520035927(Skype)
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Колега, идеята ми е да инвестирам при някой който развива този бизнес, а не аз да ставам пчелар. С други думи да подпомогна нечии друг бизнес.да увелича печалбата му , а да има дивиденти и за мен.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от Scutellator »

На мен ми звучи като най-бързия начин да загубиш много пари.
Ако наистина искаш да помогнеш на някого, то на българското пчеларство му куцат главно две неща - при реализацията на продукцията и второ - увеличаване прозводителността на труда, повишаване на средните добиви, и което е по-важното - намаляване на себестойността на продукта.

Не искам да правя пълен анализ на пчеларството в България, сам се досети защо.
Но истината е че на този който си има акъл, пари не му трябват.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от toko652003 »

pchelichkata74 някъде бях споменал, че пчеларството е занаят.Сам си направи изводите.
Да Scutellator е прав само в тези две насоки може нещо да се направи,но ако случиш недобросъвестен колега пчелар
парите ти ще са загубени.
toko6520035927(Skype)
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от Veselin »

pchelichkata74 написа:Колега, идеята ми е да инвестирам при някой който развива този бизнес, а не аз да ставам пчелар. С други думи да подпомогна нечии друг бизнес.да увелича печалбата му , а да има дивиденти и за мен.
Пчеличка 74 -кой ще те допусне да печелиш бе братко ..Правилно ти пишат колегите че може и да загубиш.При състоянието на пчеларството сега ,колеги с по 100-200 и повече кошера се оправят сами...та прецени сам.Успех!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от Krasio1980 »

pchelichkata74 написа:Имам идеята да инвестирам в пчеларския бизнес,в смисъл във вече съществуващ такъв.Проблема е , че не съм достатъчно запознат отвътре със спецификите на този занаят и това доста ме разколебава.Моля за мнения по въпроса.
повече се печели да си прекупвач от колкото пчелар :oops: за жалост...само намираш пазар на вън и ти си човека :roll:
пчеларството е проста работа за умни хора
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Scutellator написа:На мен ми звучи като най-бързия начин да загубиш много пари.
Ако наистина искаш да помогнеш на някого, то на българското пчеларство му куцат главно две неща - при реализацията на продукцията и второ - увеличаване прозводителността на труда, повишаване на средните добиви, и което е по-важното - намаляване на себестойността на продукта.

Не искам да правя пълен анализ на пчеларството в България, сам се досети защо.
Но истината е че на този който си има акъл, пари не му трябват.
Колега, не е ли логично, когато инвестираш някъде средствата си , то да дадеш всичко от себе си , за да решиш именно заболелите проблеми? В този смисъл явно съм намерил решение на някой от тях.Мен повече ме притеснява манталитета на българина.
Veselin написа:
pchelichkata74 написа:Колега, идеята ми е да инвестирам при някой който развива този бизнес, а не аз да ставам пчелар. С други думи да подпомогна нечии друг бизнес.да увелича печалбата му , а да има дивиденти и за мен.
Пчеличка 74 -кой ще те допусне да печелиш бе братко ..Правилно ти пишат колегите че може и да загубиш.При състоянието на пчеларството сега ,колеги с по 100-200 и повече кошера се оправят сами...та прецени сам.Успех!
Веско, извинявай, ама не схващам идеята ти, бъди по- конкретен моля
Krasio1980 написа:
pchelichkata74 написа:Имам идеята да инвестирам в пчеларския бизнес,в смисъл във вече съществуващ такъв.Проблема е , че не съм достатъчно запознат отвътре със спецификите на този занаят и това доста ме разколебава.Моля за мнения по въпроса.
повече се печели да си прекупвач от колкото пчелар :oops: за жалост...само намираш пазар на вън и ти си човека :roll:
Краси, пазарите ги има.Просто пчеларите не правят нужното , за да бъдат допуснати до тях.Освен това ,% изчислено инвестиция спрямо доход , пчеларите печелят повече.И не на последно място,за да си прекупвач трябват огромни пари...демек някой зад гърба ти и ти да му переш парите...мерси , ама не е за мен.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от Scutellator »

Нека първо да започна с понятието пчеларски бизнес. В България то обикновенно се свежда до кошери с пчели и (в един от добрите случаи) бараката към тях с всичко което е в нея. Когато някъде другаде се продава пчелрски бизнес, това означава и пазарът към него , граден 2, 3 и повече поколения. В България за пазара се мисли чак когато банките започнат да ти дишат във врата. Да призвеждаш е лесно. Първо се мисли за пазара на продукцията.
След като си осигурил пазара се захващаш с изпълнението по договорите ( няма смисъл да обещаваш повече, отколкото реално можеш да изпълниш. Количеството трябва да е реалистично спрямо възможностите ти).

Производство. Тук е сложната част. Успехът и провалът са относителни понятия, тъй като в голямата си част не могат да бъдат измерени в абсолютна стойност. От гледна точка на максимизиране на добивите, среден добив от 20 кг например в дадена година може да се счита за успех, докато добив на същия пчелар в друга година от 90 кг, може да бъде разглеждан като провал. В повечето страни средният добив на един професионален пчелар надвишава 3-4 пъти средният добив за дадената страна. В България обикновено професионалиститите имат добиви подобни на тези за които пчеларството е хоби (което би трябвало да те наведе на мисълта че нещо куца) и това се смята за успех.

Не искам да продължавам нататък. Пчеларите като цяло са доста консервативни и мързеливи (за знания), като след определен период на практика, решават че са научили всичко.
Ако искаш от инвестициите ти да има най-голяма полза, инвестирай там където една производствена единица(семейство) реализира чиста печалба (осреднена за период от обикновено 5 години) от 200-500лв (или среден приход от 350-700лв от производствена единица)


за останалото.... смятам че няма нужда
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Колега Scutellator,благодаря.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от toko652003 »

pchelichkata74 понеже темата в другия форум се затри по знайни или незнайни причини, ще ти отговоря тук с една мисъл на мой познат.
Възможно Най-елегантния начин да загубиш пари е да ги вложиш в пчелни семейства.Жива стока.
По сигурно е в място за пчелин(имот) съответно със съдружие.Успех!
п.п. помисли и за подвижното пчеларство.
toko6520035927(Skype)
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Токо, това ,че изтриха темата си е само в техен ущърб.Просто българина не търпи чуждо мнение ,ако то се различава от неговото собствено.А може да им е станало неудобно от това,че няколко потребителя излагат целия бранш.За мен е без значение.
"Имам идеята да инвестирам в пчеларския бизнес,в смисъл във вече съществуващ такъв.Проблема е , че не съм достатъчно запознат отвътре със спецификите на този занаят и това доста ме разколебава.Моля за мнения по въпроса."
Този пост никъде не гласи ИНВЕСТИРАМ при това или онова условие....ама както и да е.Едно стана абсолютно сигурно за мен - българина не е дорасъл да прави бизнес и още дълго време ще се реди на опашката за милостиня от ЕС,и ще скимти при всеки отказ да му се подаде някоя и друга троха.

Що се отнася до подвижното пчеларство ... разбрах ти идеята ,мисля, че не е лоша...но проблема е в манталитета,който ясно бе показан в другия форум.
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от georgi_an64 »

pchelichkata74 , защо си мислиш че бългърският пчелар "се реди на опашката за милостиня от ЕС,и ще скимти при всеки отказ да му се подаде някоя и друга троха", а не си отстояват равнопоставеност с пчеларите от другите страни ? Поинтересувай се какво получават като субсидия (подпомагане ) от държавите си и от ЕС останалите пчелари в Европа.
Например чехи и поляци получават от държавите си по 50% от направените разходи за анализ на меда , инвентар и др. При португалците е 75%-85% зависимост за какво са разходите. Тези пари се отпускат на всички пчелари ,а не като при нас само на ЗП. Сега кажи че бългърските пчелари "скимтят за милостиня".
pchelichkata74
Мнения: 6
Регистриран на: Сря Окт 03, 2012 10:08 pm

Re: частни инвестиции в ПЧЕЛАРСТВОТО

Мнение от pchelichkata74 »

Темата е приключена поради вече сключен договор.Благодаря за мненията ви.
Публикувай отговор

Обратно към “Пчеларството в Европейския съюз / The beekeeping in the European Union (EU)”