Какво му е на този мед ?

Information, articles and everything for bee honey.
a4o
Мнения: 68
Регистриран на: Нед Юли 16, 2006 11:15 am
Местоположение: Plovdiv
Обратна връзка:

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от a4o »

И аз имам от сьщия не всичкия е така . това си е нешто нормално за това не се претесняваите.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от p4elar »

drone написа:Не ми е проблем да извадя меда от рапицата преди да е запечатан и да ми циментира питите, просто повече ме интересуваха вкусовите му качества за купувачите. От казаното тука разбрах ,че не си струва изобщо да се гони такава паша и да си развивам най-вече семействата с нея. Естествено и с друго едно наум- да не ми напълнят плодниците с нея. Най-добре по-далече от нея ,ако чакаш акациева паша.
От няколко години имам опит с меда от рапица.Както казват тук доста опитни колеги тя "цапа " меда особено от акация, но като се има предвид,че акациевата паша е доста рискова следва човек да прецени кое ще е за предпочитане.Рапицата я вадя още дори когато не е запечатана, не е проблем после съхранението, захаросва се много бързо, търговците я купуват, макар че напоследък за нея предлагат по-ниска цена.По-скоро проблема е опазването на пчелите от пръсканията и нещо характерно което се получава при обилна рапична паша - задръстването на червото на пчелите с прашец или нещо подобно на майска болест.Тъй като от рапицата събират много прашец в червото им се натрупва доста от него и ги задръства,при облитане пчелите падат пред кошера немогат да се изходят нормално и се разпълзяват по земята, когато ги стиснеш изкача червото задръстено с фекалии.Затова по време на пашата а и малко след нея е добре да се дава по малко разреден меден или захарен сироп, помага за изхождането при облитане.Другия проблем на рапичната паша е че през нея пчелите стават доста агресивни и жилят повече от обичайното.Дължи се на алкалоидите които се съдържат в рапицата, те ги превъзбуждат и ги правят по агресивни.И последния недостатък е че при акациева паша почти винаги акациевия мед е замърсен и търговците правят проблем.Но като се има предвид,че рапицата е много разпространена напоследък а и ще става все по-разпространена аз не се отказвам от тази паша и пчелите ги подготвям за нея.Тази година около пчелина ми има над 2000 дка, така че няма мърдане
TodorPopov
Мнения: 49
Регистриран на: Сря Май 30, 2007 1:51 am
Местоположение: Сунгурларе

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от TodorPopov »

"агресивни и жилят повече от обичайното.Дължи се на алкалоидите които се съдържат в рапицата, те ги превъзбуждат и ги правят по агресивни."

От 2 години имам рапица. При преглед жилят главата през булото. Принудиха ме да слагам шапка под булото и ръкавици. Мислех, че агресивността се дължи на ранното отваряне на кошерите.
Задръстване на червата не съм забелязал. Тази година ще наблюдавам внимателно.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от evil_dea »

В нашия край акацията я изрязаха липа също няма.От 5 години се занимавам с кошери и досега несъм вадил мед от акация.За мен рапицата е много добра.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от dimitarbonev »

2008 по време на цъфтежа на рапицата бяха станали сръвници. Миналата година бяха кротки кат овчици. А рапицата беше на 200м от пчелина.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от славов »

проблема е в препаратите с които пръскат рапицата.

тръгнали пчеличките за нектар ,а вместо нектар ги посреща миризлив инсектицид :как няма да се ядосат и да жилят??
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Какво му е на този мед ?

Мнение от dimitarbonev »

Не е точно така. Самата рапица съдържа вещества, които въздействат по такъв начин на пчелите.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”