Необичайно топлото време

Кой замърсява природата? Who make foul the nature?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

mmm.1979 написа:Колеги ако сте оставили поне 8-10 кг. мед то той ще им стигне до февруари- март.Понеже консумацията на мед на семействата през зимата е от 0.600 до 1.0кг в зависимост от силата на сем.Консумацията се увеличава през февруари с появата на пилото.:)
Ами аз и това казвам, че ето почти ще стигнем средата на декември, а запасите не са им мръднали именно заради топлото време. Какво остава??/като сериозно студени месеци
един Януари и Февруари. Ако имат само 5кг. мед, естествено намиращ се над кълбото
пак ще им остане до началото на март.Та значи не казвам, че трябва да се оставят с малко мед и че така е правилно.Нормално си е около 10кг. тогава отпада подхранването с мед или питки дори и през Март.
Аз няколко години подхранвам Март един два пъти с около 300-400
грама мед и то само някои семейства, а подбудителното със сироп при мен през Април отпадна напълно поради многото ряпица която сеят в близост.
toko6520035927(Skype)
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

През февруари подхранвам само семействата които са с по малки запаси а в началото на март подхранвам всички за да ги активирам че да могат до края на април да са максимално развити.Ако през началото на март времето позволява да се отварят кошерите им разпечатвам пити с мед и ги стеснявам.Ако има сем. с малки запаси ги обединявам вместо да ги подхранвам цяла зима и не е сигурно дали ще оцелеят.Малко изместихме темата но все пак има връзка с топлото време :D :D
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

Репкото цъфна почти навсякъде, това вече е проблем.
toko6520035927(Skype)
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от mmm.1979 »

Нема страшно топлото време поне за сега свърши идва зимата-сняг и студ е поне така дават в прогнозите :wink: .Каквото цъфнало -цъфнало друото ще цъфти на пролет :D
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от toko652003 »

Рапицата
веднъж цъфнала ли е за напролет не остава нищо друго освен
да я чистят.
toko6520035927(Skype)
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Необичайно топлото време

Мнение от kristinobal »

Някой отвори ли кошерите през празниците да види какво става вътре и какво има и няма?
Мойте се облитаха на 25.12
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Scutellator »

Спи спокойно . Ако не си им оставил достатъчно мед , през Февруари може да ги погледнеш . Преглед по това време е като да си засадил семенце и да го отравяш , за да видиш докъде е поникнало .
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Майка »

Отворих един кошер вчера, на 27 декември. При преслушването не успях да чуя шум от 2 кошера, освен това от почти всички семейства излизаха пчели само от тези - не. Имаха достатъчен венец мед. Кълбото беше поразпуснато.
Изглежда някои семейства отглеждат пило, защото имаше пчели на поилката.
Последно промяна от Майка на Вто Дек 29, 2009 10:05 am, променено общо 1 път.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Необичайно топлото време

Мнение от c-a-c- »

Да се изкажа и аз по въпроса.Не е необходимо да зазимявате с прекалено много мед-според мен.Пчелите имат нужда и от празни килийки.2005 г обаче,не знам какво ми стана и ги зазимих със страшно много мед-по 20 кг,че и отгоре,а за да съм по сигурен,че ще изкарат лютата зима им напълних и хранилките.Какво стана обаче-лиших ги от място за пило.През март пилото вървеше на 2-3 рамки и то не пълни,а така трябваше да е през февруари!В същото време презподхранвах и през хранилката и се чудех защо слабо вземат меда-така вървеше докато не започнах разпечатване на пити вътре от гнездото.Тогава чак започнаха да се развиват и за малко да изтърва акацията.От баща ми съм чувал,че преди години имал едно семейство на 10 р ДБ зазимено с малко мед-2-3пръста под горната летва-така го закупил.Започнал даго подхранва в началото на януари със захарни питки.В началото на март на 10 рамки имало пило,а през април правил отводка с маточници,като го разделил на 2.Такаи от двете семейства извадил акация.Тук трябва да спомена,че ги закарал сред гората и ги прехвърлил в 8 рамкови кошери.По нататък от тези 2 семейства направил още 2 по същия начин и изтървал едно роене,защото ходил на почивка :lol: Така че умната със презапасяването.Добре е да имаш по вече запаси,но в склада.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Необичайно топлото време

Мнение от c-a-c- »

Кой както си знае.Весели празници и за теб :?
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Dinko »

Днес беше към 14 градуса.
Прегледах 18 кошера от най съмнителните.
3 имаха пило.
5 гладни в средата на гнездото. Взех пити с мед от края и
ги преместих по средата. Някой обърнах обратно.
1 загинал
Дано не хване големия студ като миналата 2012 година :D
kolobus
Мнения: 143
Регистриран на: Нед Апр 11, 2010 9:18 am

Re: Необичайно топлото време

Мнение от kolobus »

:D Няма, :D не бой се!Не съм го поръчал тази година. :D
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Scutellator »

При мен кокичетата вече са цъфнали. Времето е приятно горещо и от тука нататък така ще е (нека си мръзнат в северна БГ) . Никой от кошерите още нямаше пило, въпреки запасите от мед и прашец в кошерите.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
nedqlko_1987
Мнения: 23
Регистриран на: Сря Юни 30, 2010 3:26 pm
Местоположение: Плевен, 28 ЛР

Re: Необичайно топлото време

Мнение от nedqlko_1987 »

Ние пък в северна България макар да мръзнем, имаме вече пило в повечето кошери, пък вие си мислете каквото искате. Те добивите после ще покажат :)
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Необичайно топлото време

Мнение от Gojyto »

И какви са добивите ?
Публикувай отговор

Обратно към “Екология / Ecology ”