ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
IVO183

ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно?

Мнение от IVO183 »

Здравейте всички.

Вчера отивам при пчелите, към 11:00часа сутринта, температурата беше около -1 можеби -2градуса. :roll:
Първата ми работа както винаги е да огледам всички кошери. :D
Направи ми впечатление едно семейство, което въпреки ниската температура летеше много интензивно. :shock:
Странно е. До скоро имаха възможност за облитане. :?
Отворих кошера за няколко секунди. Поддържаше плътно кълбо заемащо 8 междурамия на 12 рамков ДБ кошер. Др. 4 пити бяха пълни с мед.
Дали е станало нещо с майката? Против акар си третирам редовно а и семейството си е едно от първенците. Няма мишка вътре, сложил съм мишепредпазители а и няма следи от изпражнения. Бая шум се чуваше от това семейство.

Благодаря предварително за вашите компетентни мнения. :D
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: ЗАЩО?

Мнение от niki1313 »

И при мен се получи такова явление. Една от причините може да е не изваден манов мед. Друга причина може да е ГМО. Трета - акар, а е и възможно да са и от трите по малко. За да разберем причината трябва да изследваме излезлите пчели, да се изследва меда, да се провери температурата в кълбото и извън него. В крайна сметка ние сме само пчелари и на въпросите защо - трябва да ни отговорят пчеларските институти и лаборатории, на хора за което им се плаща, както е в развитите държави. Не сте ли съгласни.
srg
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 6:00 pm

Re: ЗАЩО?

Мнение от srg »

Колега! Къде обгрижват така пчеларите, за да си закарам пчеличките там.
vania
Мнения: 11
Регистриран на: Вто Авг 04, 2009 9:33 pm

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от vania »

колега пиши как си третирал срещу акари
IVO183

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от IVO183 »

vania написа:колега пиши как си третирал срещу акари
Привет от мен. Съжалявам че чак сега отговарям. Нямах достъп до интернет. Благодаря за отговорите ви.
Вчера прослушах семействата. Не бях ги посещавал от както пуснах темата.
За въпросното семейство което споменах..... третирам с Варостоп по 2 ленти на силните семейства. На слабите с по 1-на. Манов мед няма в нашия район.
От вчерашното ми посещение мога да кажа че за сега няма жертви. Имаше летеж и облитане. Видях 2, 3 пчели да внасят прашец. Може би от кокичето. Имаше пчели кацнали да пият вода.

При вас как е?
Поздрави и успехи.
ефенди
Мнения: 52
Регистриран на: Чет Ное 13, 2008 4:25 pm
Местоположение: Добрич

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от ефенди »

Мисля,че 2 ленти за силните семейства е малко....Може би 3-4 ....
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от Scutellator »

Според новозенландските изледвания в тази насока ( мисля че вече съм го пускал) дори 3% от препоръчваното количество флувалинат (варостоп) върши достатъчно добра работа (97%). По-голямите дози са един вид презастраховане от страна на производителя, но водят до по-бързо придобиване на устойчивост на акара. Не обратното.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
IVO183

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от IVO183 »

[quote="Scutellator"]Според новозенландските изледвания в тази насока ( мисля че вече съм го пускал) дори 3% от препоръчваното количество флувалинат (варостоп) върши достатъчно добра работа (97%). По-голямите дози са един вид презастраховане от страна на производителя, но водят до по-бързо придобиване на устойчивост на акара. Не обратното.[/quot3

Винаги съм слагал по 2 ленти на силните семейства.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от velikia7 »

Хубаво е това винаги че си слагал по две,но в момента не се знае вече какво слагаш.
80бр.ДБ
IVO183

Re: ЗАЩО въпреки ниската температура летеше много интензивно

Мнение от IVO183 »

velikia7 написа:Хубаво е това винаги че си слагал по две,но в момента не се знае вече какво слагаш.
Така е.
Ще дам един пример. Мисля че ще заинтрегува всички ви. Преди няколко сезона нямах възможност да третирам против акари есента и пролетта.
Бая нерви изхабих. Заради страховете, най-вече на пролет.
Проблем имах само с едно семейство.
Всичко си продължи по нормалния път. Дори отводки направих, които се развиха като нормални продуктивни семейства.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”