Въпрос за маточници

Модератор: toko652003

Evgeni Petkov
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Ное 14, 2011 12:38 pm

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Evgeni Petkov »

зуница написа: А ти как мислиш оплодената майка ли убива конкуренцията или първата излюпена го прави?Ще ми се да го видя , защото логиката в "първата излюпена" нещо ми се губи.Защо за самосмяна залагат до 10 маточника и то на различна възраст като първата излюпена ще ги унищожи?А гаранция , че ще се оплоди?
Когато се излюпи бъдещата царица, тя не хуква да се оплажда, защото няма сили и природата е преценила, че трябва да укрепне няколко дни, защото всеки "калпав" търтей ще може да си даде "калпавите" гени. През тези няколко дни тя се разправя с по слабите си "сестри", като едновремешните гладиатори- колкото повече убива по силна става. Ти и затова както си написал в предишен пост- новоизлюпените бъдещи майки гледат да се скрият и поотдъхнат и не проявяват поне според теб интерес към другите новоизлюпени майки, но си мисля, че само те си знаят каква сила и жажда за живот имат за да се преборят за тези няколко часа- оцелялата "сестра" ще живее 4-5 години!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Krasio1980 »

dakata_86_ написа:Да от моите кошери даже ги направих ама без маики на 2 рамки пило и 2 мед ама не знам дали ще могат да се развият. Понеже ми се обадиха че нямя маточници и маики.
провери след 16-17дни за майка,може и по-рано да видиш маточника,ако в питите има личинки...гаранция ще си направят майка,остави най големия едър маточник...другите ги отстрани
пчеларството е проста работа за умни хора
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Scutellator »

Какви са майките които прозвеждат майкопроизводителите по света - свищеви

Това че някои ги правят свищеви, не означава че и навсякъде по света е така. Всъщност в практиката за отглеждане на майки по света се използват и трите инстинкта. В отделението където са маточниците по принцип е без майка и затова много "специалисти" си мислят че майките са непременно свищеви, без да правят разлика между едните и другите условия необходими за задействането на дадения инстинкт. Аз лично една година си играх да правя маточници докато майката си се разхождаше в кошера (роеви инстинкт), разликата беше никаква освен неудобството да търсиш майка при запечатването на маточниците. Задействането на роевия инстинкт без присъствието на майка е един отличен метод за отглеждане на маточници, стига прилагащия го да е усвоил тънкостите.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Niki S »

Scutellator написа:Какви са майките които прозвеждат майкопроизводителите по света - свищеви

Това че някои ги правят свищеви, не означава че и навсякъде по света е така. Всъщност в практиката за отглеждане на майки по света се използват и трите инстинкта. В отделението където са маточниците по принцип е без майка и затова много "специалисти" си мислят че майките са непременно свищеви, без да правят разлика между едните и другите условия необходими за задействането на дадения инстинкт. Аз лично една година си играх да правя маточници докато майката си се разхождаше в кошера (роеви инстинкт), разликата беше никаква освен неудобството да търсиш майка при запечатването на маточниците. Задействането на роевия инстинкт без присъствието на майка е един отличен метод за отглеждане на маточници, стига прилагащия го да е усвоил тънкостите.

Акцента ми е за майкопроизводители коио работят по публикувана и утвърдена технология
Наистина майки могат и се прозвеждат като се осакатят или чрез роево настроение но основния метод е чрез придаване на личинки или яйца на безматочно семейство като
"специалиста" който ги нарича свищеви е на Friedrich Ruttner. Материята е многообемна и
със сигурност имам празноти като ще съм благодарен за насоки по темата.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Gojyto »

Абе не спорете за глупости.Вижте доцента и неговите майкопроизводители какви майки правят.Вие сте самозванци. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
...От Бумов взех 34 майки миналата пролет.Сега имам 4 или 5 останали които не могат да се развият на повече от 1 корпус.Взимайте от тях.Те са най-качествените.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Scutellator »

Акцента ми е за майкопроизводители коио работят по публикувана и утвърдена технология
Наистина майки могат и се прозвеждат като се осакатят или чрез роево настроение но основния метод е чрез придаване на личинки или яйца на безматочно семейство ....


А какво ще кажеш за метода на брат Адам?
Там при отглеждането също няма майка, като за всяка следваща партида просто се добавят по две пити със люпещо се пило и отглеждачът може да се поддърържа през целия сезон. Въпреки всичко, инстинктът за отглеждане на маточниците е роеви, а не спасителен.

Самосменен инстинкт - отглеждач със майка в едното отделение, маточниците в другото. Тук има спор дали двигателят за отглеждането е наистина самосменен или спасителен. Според условията може да бъде и единия и другия.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Niki S »

Scutellator написа: А какво ще кажеш за метода на брат Адам?
Там при отглеждането също няма майка, като за всяка следваща партида просто се добавят по две пити със люпещо се пило и отглеждачът може да се поддърържа през целия сезон. Въпреки всичко, инстинктът за отглеждане на маточниците е роеви, а не спасителен.

Самосменен инстинкт - отглеждач със майка в едното отделение, маточниците в другото. Тук има спор дали двигателят за отглеждането е наистина самосменен или спасителен. Според условията може да бъде и единия и другия.
Не намирам нищо специфично, дори и при най `тежкия`вариант когато семейството на усвоен десет рамков ДБ се остави на три рамки /две със личинки и храна и усвояващата / не прави М роеви, достатъчно е да се върне М и маточници няма да има. Най важното е да няма майка, и това прави майките свищеви. Защо никога не се използва този метод при сем. в роево настроение. Отглеждача също има лимит защото всяка следваща партида е по лоша и не случайно накрая се разформирова. При самосмения инстинкт ситуацията е аналогична, достатъчно е да се премахне преградата с прозорчето ХР /при лежака например/ и дори приети маточници ще изчезнат.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Въпрос за маточници

Мнение от Scutellator »

Всъщност ако се запознаеш по-подробно с метода на брат Адам, ще видиш че майките се отглеждат ИМЕННО когато семейството (както и пчелите в него) са в роево настроение. Майката се отнема едва когато са започнали да залагат маточници( разрушават се и се поставят летвите).
Просто се опитах да направя дългата история кратка за да може да се направи по-лесно контраст.

дори и при най `тежкия`вариант когато семейството на усвоен десет рамков ДБ се остави на три рамки /две със личинки и храна и усвояващата / не прави М роеви,

Ето това е тънкия момент. Не количеството на пчелите прави семейството да изпадне в роево състояние :).

Отглеждача също има лимит защото всяка следваща партида е по лоша и не случайно накрая се разформирова. Когато се впряга спасителния инстинкт - ДА. Какво ще кажеш обаче когато на всеки две седмици (10 дни) се отглеждат приблизително по 60 маточника ( съвсем не изглеждащи на външен вид да са свищеви, нито самосменни) и така за неограничен период от време - партида след партида след партида. Вярвай ми, ако не го бях виждал и аз не бих повярвал че е възможно.

И в отглеждането на майки има "висш пилотаж", който е скрит за повечето занимаващи се с това.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”