ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
IVO183

Re: Алтернативна борба с вароатозата

Мнение от IVO183 »

новак_с_мерак написа:Една брошурка, надявам се да е полезна на някой.

Изображение

http://rapidshare.de/files/23111117/Alt ... a.pdf.html

Като зареди страницата натискате бутона FREE долу в дясно.
Изчаквате малко, въвеждате трицифрения код
и кликвате на бутона download.
Някои ми беше казал че нафталина гонил акара, също така миризмата на лавандула. За нафталина не съм съгласен. Относно Лавандулата, възможно ли е да дразни наистина акара?
Благодаря предварително.
kamenko
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 10:34 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от kamenko »

Здравейте колеги. Благодаря на всички, които са споделили опит и идеи по темата.
Докато четох се убедих, че имам проблем с Вароатозата. Досега съм третирал само с Варостоп пролет и есен, искам да пробвам тази пролет Екостоп, но ми се иска да попитам мога ли да третирам и с оксалова киселина, ако да в какъв интервал от време. Моля споделете ако мога да ги комбинирам как да подходя и през есента, че проблема е сериозен.
Последно промяна от kamenko на Пон Яну 14, 2013 11:50 pm, променено общо 1 път.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

Може да минеш и без екостоп - заради температурата я подейства я-не, но страничните ефекти ще са на лице.

Ползвай оксална киселина. Върни се една страница назад в тази тема - ДЕЙСТВА.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
kamenko
Мнения: 4
Регистриран на: Съб Апр 03, 2010 10:34 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от kamenko »

При силно засегнати семейства достатъчно ли е третирането само с оксалова киселина, ако да кога и как?
Все пак комбинирането на оксалова киселина с друг препарат не е ли по-въздействащия начин? Някой има ли предложения с какво мога да комбинирам (кога и как), при положение, че досега съм слагал само Варостоп?
Благодаря предварително!
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

При силно засегнати семейства достатъчно ли е третирането само с оксалова киселина,

Да. Ако резултата ти се струва недостатъчен (в което се съмнявам- ефективността не се базира на определен максимален брой убити акари) - повтаряш колкото пъти прецениш. Имай впредвид че третирането не е лекарство - по-голяма доза ... и оздравяваш по-бързо. По-скоро превантивна мярка ( разглеждай го като един вид ваксина). Ако изпуснеш нещата от контрол - премахваш акарите, проблема си остава ( в някои случаи самото третиране може да го усложни).


...ако да кога и как?

Върни се една страница назад - през активния сезон. Разтвора да не е по стар от седмица и ако е бил съхраняван - на хладно.



Все пак комбинирането на оксалова киселина с друг препарат не е ли по-въздействащия начин?

ДА, но както при всеки друг препарат с повечето акари ще загинат и повече пчели. За да се избегне това, съответно трябва да се намалят и дозите, но оксалната киселина ще спре да действа под определено количество, както и тимола, мравчената киселина....

Аз използвам тимол в сиропа и питките преди и след развъдния период. Не претендирам за накакъв ефект или липсата му.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от TVB »

Здравейте колеги! На пчеларското изложение 2012 г. в гр. Плевен присъствах на лекцията на Algirdas Amsiejus от Литва. Господинът каза приблизително следното нещо: "Вие българите сте единствените пчелари които третират срещу вароатоза напролет. Всички държави със сериозно пчеларство са възприели правилото да се третира НАЙ-МАЛКО ДВА ПЪТИ И С НАЙ-МАЛКО ДВА РАЗЛИЧНИ ПРЕПАРАТА ПРЕЗ ЕСЕНТА." Логиката на това правило е да се изчисти максимално семейството от паразита в периода когато има малко или изобщо няма пило. Тогава ефикасността от третирането ще е максимална и семействата ще влязат в пролетно развитие "чисти". Според господина е безмислено третирането напролет когато над 90% от кърлежа е в пилото - в периода на развитие на семейството протича период на развитие на популацията на кърлежа. С учудване вече една година от тази лекция не срещнах коментар по повдигнатата тема в периодичните пчеларски издания или във форумите. Бих се радвал ако споделите мнение и опит в тази насока. Тодор
bpp_sg
Мнения: 16
Регистриран на: Вто Сеп 25, 2012 10:44 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от bpp_sg »

[quote="Scutellator"]

...ако да кога и как?

Върни се една страница назад - през активния сезон. Разтвора да не е по стар от седмица и ако е бил съхраняван - на хладно.................................................................

Колега, струва ми се, че има някаква техн. грешка. С оксалова киселина се третира само през неактивния сезон - ноември, декември и януари, когато температурата на околната среда е 4-5 градуса и повече.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

Отделен е въпроса до колко масово разпространения начин на употреба е най-правилен... (tip: в южните страни се препоръчват едни концентрации на разтвора, а колкото по-насевер се отива - концентрацията на разтвора е все по-малка.) Отделно за да може да се накапят, сиропа трябва да е гъст с високо захарно съдържание..., от където идват повечето странични ефекти - виж за изследванията правени преди повече от 10 години за ефектите от третирането с ОК през активния сезон - всичко това е заради по-високото захарно съдържание.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от dimitarbonev »

Scutellator написа:Аз ползвам тимол в сиропа 1 гр на 5 л и...... нищо друго.

Оксалната киселина също е добър вариант.

900мл вода
100гр захар
35гр ОК

2-3 ( поправено: 50 мл)впръсквания с пулверизатор на семейство върху плодника са достатъчни. Може да бъде използвана по всяко време на годината и който иска - при всеки преглед.

За кумафоса - има няколко публикации. В тази която успях да намеря, вредните ефекти са погледнати от научна гледна точка и човек би си казал "абе не е чак толкова зле". На практика нещата са доста по-сериозни от това просто да се излюпят по-дребни майки, някои от тях да имат деформации или пък въобще да не оцелеят маточниците.
Освен това Кумафоса не се разгражда във восъка, а се натрупва. Според това проучване дозата на толерантност към него във восъка от пчелите е 100ppm, която във восъка на маточниците се превишава дори и при ниски дози (според друго проучване дори 1/4 лентичка)(при положение че препаратът се използва за пръв път!!!! - направете сравнение между нивата остатъчно вещество между флувалинат и кумафос). Когато във восъка вече има някакви остатъци от него (например в закупените основи или предходни третирания) си е рецепта за катастрофа. Предполагам че едва ли има пчелар който не знае коя е Марла Спивак, така че ви пожелавам приятно четене. http://www.culturaapicola.com.ar/apunte ... reinas.pdf
Някой изтеглил ли си е този файл. Необходим ми е спешно. Благодаря в предварително.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от ianev »

Здравейте купих си машинка Вароджет. Та се чудя с какъв препарат да опушвам на пролет какъв съвет бихте ми дали и от къде да го закупя че при нас се продава само машинката без необходимите към нея лентички и препарати... Само едно изискване имам да не съдържа Амитраз. За сега съм се спрял на Фурмитон
martin
Мнения: 2
Регистриран на: Сря Фев 10, 2010 5:04 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от martin »

Здравейте колеги! някой може ли да ми каже нещо за немския препарат Bienen Wohl, някой ползвал ли го е и какъв е бил резултата при борбата с акара. Благодаря!!!
Пламен Керчев
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Юни 04, 2010 11:05 pm
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Пламен Керчев »

Някои ползвал ли е мъглообразовател в борбата с вароатозата. Ето тук е описан метода. http://beemelissa.alle.bg/p/%D1%82%D0%B ... D0%B0/#_=_
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
http://www.lyublenbee.alle.bg
Всичко е добре, когато завършва добре.
валко
Мнения: 18
Регистриран на: Пон Апр 16, 2012 8:00 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от валко »

На 27 вечерта третирах с тимол чрез фагора , на два кошера сложих бели картони на дъната сутринта на28 юли преброих на единия 12 на другия 10 акара паднали на картона.Машинката деиства ,не знам 10-12 акара каква опаразитеност показват,след 7дена пак че третирам но този път че пуша по 3 пъти на семеиство.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”