Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Публикувай отговор
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Dinko »

Орляк от разярени пчели нападна работниците от новострояща се печатница в Бургас. Двама от тях - Иван Костадинов и Кръстю Тодоров, са откарани в болница с множество мехури по цялото тяло, съобщава flagman.bg.

„Главата ми се наду като балон, мислех, че ще умра", казва Кръстю. Оказва се, че в границите на града има пчелин от 200 кошера, застрашаващи спокойствието и здравето на хората.

Бригадата била пратена да разчисти задните части на сградата - бивш склад на земеделската кооперация „Христо Ботев", на Пети километър, водещ се в регулацията на града.

„Не допускахме, че зад гъстата растителност покрай теленото ограждение има пчелин, никой не ни предупреди. Когато започнахме да изгребваме старите натурии - с лопати и кирки, изведнъж въздухът почерня - като ято ястреби се нахвърлиха върху нас", разказват работниците и се възмущават как може в рамките на града да се устрои пчелин.

Пчелин в истинския смисъл на думата има и той е в съседство с имота на бизнесмена Иван Ножков, един от известните бургаски печатари, купил бившия склад, за да строи на негово място модерна печатна база.

Пчеларят Ботьо пък се кани, че няма да се мърда, защото пчелин имало и в центъра на Москва.

„Даааа, това е пчелин, регистриран законно под №02 800 055. Пчелини има в центъра на Москва дори, ако не сте чували, да ви кажа, че бившият кмет на руската столица - Лужков, също е пчелар, като мене", посреща ни опакован за работа с жилещи насекоми самият стопанин Ботьо Ботев.

Човекът показа табелата с номера на пчелина и заяви, че единственият му кусур била добротата му.

„Приютих десет кошера на моя приятел Минчо за ден-два, тях съм наредил до плета с печатницата, ама де да знам, че ще дойдат работници и пата-кюта - ще вдигнат толкова много шум, че да ти подплашат. Голяма дандания настана. Минчо още тая вечер ще ги изнесе, човекът иска да се регистрира като земеделски производител на мед и ги остави да му ги пазя. Иначе аз съм спазил нормата - до пет метра от съседа или плътна ограда. Минчовите са до плета - това е нарушението", казва г-н Ботев. И дума не дава да се спомене за махане на пчелина, тъй като по нотариален акт неговата земя се води все още пасище, попадащо в държавния поземлен фонд.

Драмата между печатарите и пчеларя очевидно ще се задълбочава, защото машините ежечасно ще вдигат шум, а пчелите ще се плашат и ще хапят, но Ботев, който бил пчелар откакто се помни, няма да си тръгне.

„Това си е моя земя, всичко ми е законно, пчеличките ми са добре, берат мед от близките слънчогледови ниви и от кориандъра на депутата Стоян Гюзелев", каза още Ботьо Ботев.

http://www.24chasa.bg/
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Dinko »

Всеки трябва да се съобразява с пчелите.
Те си бранят пространството около кошера.
Не търпят миризми и отрови.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от зуница »

А и пчеларите трябва да отглеждат по-кротки и миролюбиви пчели.Това ,че пчелинът е законен не дава право на пчеларя да засели в него и африкански пчели.Липсата на грамотна и отговорна селекция е в основата на такива инциденти , които слагат петно на образа на пчелите и пчеларите.Всички знаем , че има силно агресивни пчели и отглеждането им в населените места е отговорност на пчеларите.Ако някой ослепее или умре от такова нападение , пчеларят трябва да е от дърво за да не се чувства отговорен.След като никой не е застанал пред входа на кошера и не му е въздействал има място да се замисли и колегата който отглежда тия пчели.Съдейки от написаното за облеклото му , смятам , че е наясно какви пчели отглежда.Това се случва сега ,а колко агресивни ще са когато свърши пашата на есен и започнат усилено да охраняват кошерите? Заради такива случаи и , не дай боже по-тежки ще ни изхвърлят кошерите на километри в полето.И като си помисля , че всичко е идва от инат и неграмотност!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Krasio1980 »

агресията на пчелата не е до това африканска ли е или албанска :lol: пръскането на някой култури е причина за тия неприятни инциденти,дефакто пак човекът е виновен...в съседен райн се оплакаха,че 2 коня умрели :lol:
пчеларството е проста работа за умни хора
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Dinko »

Строителни работи около пчелин се извършват ,
когато температурата е около 0 градуса :idea:
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Krasio1980 »

ако е някой печатница за жълта преса и аз ще си докарам пчелата там :lol: :mrgreen:
пчеларството е проста работа за умни хора
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от светльо »

така наречените минчови кошери явно са били баш на оградата, която както разбирам е някаква мрежа или тел, ония са копнали малко земята, малко тревата и нататък вече ясна работата - случват се такива инциденти. За в бъдеще печатарското предприятие с придружаващите го шумотевици, няма да е чак такова зло за пчелите - държал съм кошери непосредствено до няколко предприятия, даже имах случай вътре в едно от тях, вдигащи много повече шум от печатниците, а дори съм имал и кошери баш до печатарско предприятие, в което също така и работих известно време, точно никакви проблеми. Погледнете съдържанието а самата новина - "Оказва се, че в границите на града има пчелин от 200 кошера" и вече измислиците как заплашвал здравето и спокойствието на хората, ми за толкова години пчелите на този човек, явно не са заплашвали ничие здраве и не са нарушавали ничие спокойствие, щом изведнъж "се оказва", че имало пчелин в града, щом до сега никой не е забелязал, едва ли можем да говорим за някакви заплахи, но медиите са си такива ... преекспониращи и свободно съчиняващи.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Bojidar_qmbol
Мнения: 77
Регистриран на: Сря Авг 15, 2012 7:48 am

Re: Пчели нападнаха работници от бургаска печатница

Мнение от Bojidar_qmbol »

Той наш Ботю си ментарджия от край време,Бургазлии си го знаем :lol: :lol: :lol:
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”