оплодни сандъчета

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

оплодни сандъчета

Мнение от данко пейчев »

Здравейте! Поръчал съм си оплодни сандъчета за половин магазини рамки но се чудя как да ги съединя при поставянето им за изграждане.Имам някакви идеи но моля и за съвети за които благодаря предварително.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: оплодни сандъчета

Мнение от valyo »

Онзи ден на изложението в Плевен имаше такова сандъче. Размера на рамката беше 1/2 от магазинната.
Идеята бе двете рамки да се сглобят и така да се получи "цяла" магазинна, която да се изгради в магазин.

Представи си че си разрязал една магазинна рамка на 2. Получените половинки имат по 1 "ухо" . Трябва ти второ и по една странична летва на мястото на среза. Сега си представи че си сменил горната летва на всяка половинка с по-дълга такава (и си добавил страничната летва), така че да има "ухо" от двете страни - както при нормалните рамки.
Сглобяването на двете половинки става като се направи подходяща засечка на "ушите" и съответна такава на горната летва на "другата" рамка - така хем могат да се поставят в разглобен вид в малкото сандъче, хем могат да се сглобят и да станат с размера на нормална магазинна рамка, кото да се постави в магазин или корпус за изграждане.
Аз си взех такова сандъче с 4 такива рамки, но снимки мога да направя чак събота -неделя...

Изображение

Всяко "ухо е по-тънко от нормалното и дебелината му съответства на жлеба направен в горната летва на другата рамка - там където ще контактуват ухото с другата рамка.

Тези рамки, които си купих се "захващат" доста здраво.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: оплодни сандъчета

Мнение от Scutellator »

данко пейчев написа:Здравейте! Поръчал съм си оплодни сандъчета за половин магазини рамки но се чудя как да ги съединя при поставянето им за изграждане.Имам някакви идеи но моля и за съвети за които благодаря предварително.

Има най-малко два варианта:
IMG-20120401-00016.jpg
или
Stecksystem_MINI.JPG

Мен лично ако питаш, единственото предимство на мининуклеусите е при първоначалното им заселване- спестяват доста болки в кръста, след това всичките предимства ти се стоварват изведнъж на наглавата като недостатъци.
За мен най-удачният и икономичен ("мини")нуклеус е 6 ЛР , всичко под 3 ЛР е прекалено малко за да позволи нормален престой на майката в нуклеуса и комфортна работа в същото време.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: оплодни сандъчета

Мнение от данко пейчев »

Scutellator,. отводки правя с помоща на снелгрова дъска и четвърти корпус над основното семейство и с вход отворен на зад се получават отлични резултати.Става въпрос за 20 оплодни сандъчета разделени на три по четири малки рамки които вече са готови във вид показани на първата снимка.Така зареден магазин само с не изградени рамки дали ще бъдат изградени? Никога не съм поставял цял магазин или корпус с не изградени рамки.Рамките мисля да ги съединя с парче маркуч 3/4 или с парчета нарязани от релса за пердета. :lol: Голям смях ще падне ако стане.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: оплодни сандъчета

Мнение от Scutellator »

Така зареден магазин само с не изградени рамки дали ще бъдат изградени?

Има сироп за тази работа - още повече пък рано напролет, когато още няма приток.


6 рамковите нуклеуси не ги ползвам за отводки, а единствено за оплождане на майки.
Недостатъците на бейби нуклеусите за които говоря, сам ще ги забележиш след като поработиш няколко сезона с тях. Тогава ще осъзнаеш че проблема не е нито в теб нито в грешния технологичен процес и колкото и да се опитваш да компенсираш със нещо друго всеки следващ път, то решаването на един проблем води до друг и всичко се върти в порочен кръг. Тия неща съм ги обяснявал неведнъж и не ми се иска да го правя пак.

За да може да ползваш бейби нуклеусите гладко няколко последователни цикъла, престоя на майките трябва да е прекалено кратък (гладко ли казах? - изчакай и ще видиш), но пък това е за сметка на качеството + повишения риск майката да не бъде приета или да бъде повредена (често пъти незабележимо за пчеларя). Дали спестените стотинки наистина си заслужават?


Най-малкият по обем нуклеус, който върши работа, спрямо днешните стандарти на производство на майки е Apidea+ ( при нужда има възможност да се добави втори корпус).
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: оплодни сандъчета

Мнение от valyo »

Apidea които видях в нета са дори по-малки. Сумарно на 1.5 магазиннни рамки а не на 2. Вярно, че имаше една снимка на която бяха сложени 2 сандъчета едно над друго => общо 3 магазинни рамки.
Скутелатор сигурно е прав за недостатъците на мининуклеусите от гледна точка на "производител" (тази дума я мразя отнесена към продукцията "пчелна Майка"). Признавам си, че аз не си спомням какви съображения е имал против - мога да се сетя само за нуждата от добавяне на млади пчели, постоянната нужда от храна и вода и по-лошата грижа за майките. Но за някой, който иска да използва такова сандъче(сандъчета) веднъж на сезон и не му трябва това мини семейство да се самоподдържа от пилото на младата майка, то може и върши работа. След като се оплоди майката я арестуваш, сглобяваш рамките (тук става интересно нали :) ) и придаваш майка заедно с пчели от мининуклеуса в предварително осиротеното семейство.
На мен лично ми предстои да разбера предимствата и недостатъците. Все пак сме виждали из нета доста такива сандъчета в употреба и от големи пчелини. В края на крайщата човек трябва да си доставя и удоволствие, например с разни експерименти. Ако запазиш старата майка в отводка, риска да си навлечеш голяма беля си остава малък.


PS
Провокира ме инфото за Apidea+ , двете минисандъчета едно над друго.
Че то човек може да си направи обикновенно сандъче да побира някакъв малък брой рамки разположени вертикално. Даже без никакво преправяне на рамките - голяма работо че ще опират дъното с едното ухо. Лятото няма да има сериозен проблем със заклейването в това малко семейство. На едната стена на сандъчето може да се закове летва за да се опират на нея рамките и да са вертикални.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: оплодни сандъчета

Мнение от Scutellator »

Хвана ме!

Имах впредвид 6 рамковите (1/2 магазинна) mini plus.

Американците пък ползват корпуси (или магазини) разделени на 4 (на кръст) отделения. Един 10 рамков кошер прави точно толкова - 4 отделения с по 4 рамчета на 1/2 от рамката. Така корпуса/магазина дори не трябва да бъде преправян (фалцове,жлебове и т.н.), разход се прави единствено за окоплектоването с допълнителния "адаптер" (с формата на кръст), който да позволява употребата на 1/2 рамчета.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: оплодни сандъчета

Мнение от Boro »

Данко днес се сетих за теб и щях да ти снимам моите но ме грабна работата и направо се отнесох. Опитах се да ти направя тук някакви графични, дано да разбереш за какво става на въпрос. Първо ти не спомена със сандъчетата поръчал ли си и рамките или ти ще си ги правиш тепърва. Моите са без уши, а с крачета, с хофманов уширител. Представляват 1/4 от плодникова ДБ. Четирите събрани се подреждат като пъзел в празна ДБ и ги поставям в плодника. След като ги изградят ги разделям и в рамката поставям други 4 и така. В твоя случай сам си избираш дали ще ги градиш 2 в магазинна рамка или в 4 в плодникова. В сандъчетата стъпват върху крачетата и така позволяват пчелите да минават под и между тях. Хофмана ги подрежда плътно и няма наклонени рамчета. Дано да съм бил полезен.

Изображение
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
данко пейчев
Мнения: 190
Регистриран на: Сря Сеп 03, 2008 6:36 pm
Местоположение: Добрич-90 бр.ЛР и дб

Re: оплодни сандъчета

Мнение от данко пейчев »

Всичко вече е готово,само съединението на рамките не е.
да правим каквото трябва,да става каквото ще.
Аватар
Boro
Мнения: 583
Регистриран на: Вто Фев 24, 2009 8:10 pm
Местоположение: Ловеч / Вълчитрън

Re: оплодни сандъчета

Мнение от Boro »

В интернет има и други варианти. Ето два шота от едно филмче. Такива пантички "тип разтегателна стълба" съм търсил не открих никъде. Но пък могат да се направят от ленти поцинкована ламарина и нитчета.

Изображение
Изображение
Изображение Изображение
Всички се раждат и всички умират, но малцина разбират защо живеят
nacho11
Мнения: 5
Регистриран на: Вто Фев 18, 2014 8:17 pm

Re: оплодни сандъчета

Мнение от nacho11 »

Искам да попитам някой в този форум влизал ли е сайта на кол центъра : http://customercarebg.com/bg/ и дали по някаква случност е правил поръчка на букети от http://www.top-flowers.com/? Аз от своя страна поръчвам от http://jardin.bg, коректни са доста. А ако се нуждаете пък от сватбен фотограф, спокойно може да се свържете с http://profilestudio.net/.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”