Преминаване от система ЛР към система ДБ

Модератор: toko652003

Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Niki S »

kapaneca, прехвърлянето е описано някъде по форумите.......
На мястото на ДБ слагаш ЛР кошер, вземаш крайна рамка стъскваш пчелите в ЛР кошера и със малък ъглошлайф /тънък диск/ режеш рамката през дървото ,меда пило ако има.... после ковеш летва от долу. Майката трябва да я намериш и внимателно в новия. Покриване на корпусите докато режеш, някакъв шаблон къде да режеш, тренировка на една рамка предварително.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от Scutellator »

Друг лесен вариант - затваряш майката в клетка. След 20 дни всичкото пило трябва да се е излюпило ( трябва да разровиш кошера за евентуални маточници седмица след карцирането на майката).Стръскваш пчелите върху цял корпус със основи. Слагаш от хранилките на Анел и я пълниш догоре. След 5 дни може да отвориш кошера и да го третираш с ОК.

Колега защо се връщаш към примитивното, смени си кошерите с LR 8рамкови. На два корпуса за плодник и два магазина :wink:


Пчелари много и предпочитания много. Лично моето мнение е че дори 10 рамковите могат да станат нечовешки високи, пък на 8 рамки ще трябва човек да ходи на пчелите с камионeтка със стрела от EVN-a.

Ако питате мен, кошер на един 10 рамков ЛР корпус без магазини е дори още по-елементарен за отглеждане. Няма вдигане на корпуси, няма мед за вадене.... сума ти операции отпадат.
Аз не виждам какво се печели с разделянето един обем на плодника на два корпуса. От тази гледна точка ДБ с един магзин е много по-елементарен за отглеждане, отколкото 8 ЛР на два корпуса с два магазина. Какво ще кажете пък вместо два корпуса по 8 рамки, да ги направим 3 по 5ЛР рамки?

Просто разсъждавам на глас
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

[quote="Scutellator"]Друг лесен вариант - затваряш майката в клетка. След 20 дни всичкото пило трябва да се е излюпило ( трябва да разровиш кошера за евентуални маточници седмица след карцирането на майката).Стръскваш пчелите върху цял корпус със основи. Слагаш от хранилките на Анел и я пълниш догоре. След 5 дни може да отвориш кошера и да го третираш с ОК.

Да попитам тоя метод по кое време на сезона е най добре да се направи. Защото пробвах Другия метод който е практикувал брат Адам. На 2 семейства който бяха най силни със по 7-8 р запечатано пило и 2р прясно преди последната главна паша сложих цял корпус със основи стръсках 3-4р със пчелите долу на основите и пуснах майката на рамките със В.О.отгоре ХР после в друг корпус ДБ рамки със пилото .Не се получи нищо майките си се качват горе 2 пъти през 7 дена ги смъквах и сменях различни модели ХР но те си ходят все горе до като на края едното семейство остана без майка .От къде се получи грешката???
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от valyo »

Ми той Скутелатор обясняваше вече подобна ситуация. Ако се изключи проблем в ХР, остава другата причина а именно заради липсата на пило при майката там няма достатъчно малди пчели. От това страда хранителния и режим и тя отслабва и може да мине през ХР. Допълнително проблема с прехраната на майката се увеличава от това че е на ВО , където няма хранителни запаси/прашец. Допълнително ВО не се градят достатъчно бързо заради отсъствието на млада пчела по тях.
Общо взето метода си има слабости.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

Да метода не се получи стръсках 3-4р със млада пчела но факт е ,че майките остават без пчели който да се грижат за тях .Мисля си,че липсата на храна и прашец и рамки със пило долу е разковничето при тоя метод .Макар че при имитация на гол рой се получават нещата когато са на рамки само със В.О но липсва пило което да ги връща обратно в другия корпус и майката да остава без достатъчен антураж и да отслабва
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от saso »

И така, темите в тази тема станаха доста.
А тъй като поставянето на пчелите изцяло върху рамки с ВО или водещи ленти ми е любим начин за изграждане на плодник, естествено имам известен опит и наблюдения, които които бих могъл да споделя.
В този пост обаче, искам да маркирам някои нюанси относно написаното от Скутелатор.
Доколкото разбрах от написаното в една негова лекция от 1960 г., брат Адам всъщност използва тези подходи(вариант на втория) за преодоляване на вече възникнало роево настроение, но аз лично предпочитам вариант на първия.
Другото нещо е, че след затваряне на майката в клетка за продължително време, я счита за увредена и задължително я подменя. Разбира се има и причина да държи семейството в това състояние, и тя е чисто практична- максимално спрямо ситуацията оползотворяване на определена паша.

Относно методите.
Пробвал съм ги лично с малки корекции- и двата метода работят.
Последно промяна от saso на Сря Юли 16, 2014 7:02 pm, променено общо 1 път.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

Явно има доста условности който се установяват от практика .Saso можели да споделиш твоите начини на работа за изграждането на плодник от рамки на изцяло В.О и ако имаш наблюдения за преминаване от ДБ на ЛР и
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от niki1313 »

[quote="kapaneca"]Да метода не се получи стръсках 3-4р със млада пчела но факт е ,че майките остават без пчели който да се грижат за тях .Мисля си,че липсата на храна и прашец и рамки със пило долу е разковничето при тоя метод .Макар че при имитация на гол рой се получават нещата когато са на рамки само със В.О но липсва пило което да ги връща обратно в другия корпус и майката да остава без достатъчен антураж и да отслабва[/quot

Пробвай това http://beehoneyportal.com/forum/viewtop ... =37&t=3448, ако нещо не ти е ясно ще дойда на място и ще ти покажа.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

Благодаря на колегата niki1313 за отзивчивостта и готовността да помогне .Метода който е описан го приложих преди месец на две майки закупени от "Скутелатор" и сработи на 100% семействата в момента се развиват усилено . Идеята е добра ,ще я обмисля по сериозно при следващия преглед трябва все пак да видя точно по колко рамки със пило имат и да преценя на колко кошера ще имам възможност да ги разпределя рамките със ЗП а другите семейства да ги направя по горе описания начин
saso
Мнения: 93
Регистриран на: Сря Дек 20, 2006 1:48 am

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от saso »

Kapaneca, отрицателният резултат също е резултат!
И разбира се, също може да бъде полезен.
Правил съм преди години от любопитство същият експеримент със същия резултат. В зависимост от разстоянието на пилото до ХР, пчелите залагат няколко прилични маточника, а тези от местната популация сиви мокро-запечатващи меда пчели- 1 или 0.

Виж сега, има причина за твоя неуспех и тя е ясна за всички, включително и за теб самият.
Оригиналният метод на брат Адам включва изолиране на пилото и част от пчелите, които да се грижат за него в друг плодников корпус. Можеш да поставиш този корпус върху корпуса със стръсканите пчели, майката и рамките с ВО, но трябва да го изолираш не с ХР, а с мрежеста решетка или с плътна преграда със замрежен отвор, или с изцяло плътна преграда,. Маточниците се унищожават, а след като се излюпят пчелите, се присъединяват към семейството.
Ако има добър принос, една седмица след стръскването на семейството можеш да поставиш върху него ХР и нужното количество магазини с изградени пити за оползотворяването му.
Можеш, разбира се и просто да смениш преградата с ХР и да позволиш на пчелите да складират меда в питите на бившия плодник, ако това не е в разрез с твоите намерения и изисквания.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Преминаване от система ЛР към система ДБ

Мнение от kapaneca »

Да saso напълно съм съгласен със теб "човек се учи от грешките си а мъдреца от грешките на другите" всичко си иска неговото. До година живот и здраве ,ще се пробвам да по изгладя грешките.Благодаря за коментара
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”