Белязане на майките

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Белязане на майките

Мнение от genata_fi »

И аз съм привърженик на белязването на майките, което няма нищо общо с това колко е елитна и тн. Има технологии на работа при многокорпусните кошери, при които трябва да се намери майката. А иначе само младите пчелари търсят майка ей така, за да я видят, че я има. Напредналите не я търсят , освен ако не се наложи - в началото го написах.
minko
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 11:16 am

Re: Белязане на майките

Мнение от minko »

Ето едно клипче за маркиране на майките:
http://www.youtube.com/watch?v=mkek7sIh ... ture=share
todorin
Мнения: 9
Регистриран на: Вто Авг 16, 2011 11:54 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от todorin »

Всичко е много просто , но иска тренинг.Боядисва се само с професионалните бои.Майката се хваща с дясната ръка за крилата,прехвърля се в лявата, като се държи за краката.С дясната ръка се нанася боята.Духаш докато засъхне.Има и професионален метод да не духаш-сам ще откриеш топлата вода.В отводките и семействата се прави това в най активното за пчелите време.Ако се страхуваш да не я убият използвай клетка!
kentchev
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:46 am

Re: Белязане на майките

Мнение от kentchev »

Georgi Zhelev Georgiev написа:Здравейте, колеги!

Интересува ме темата за белязане на майката. Надявам се да споделите вашия опит в този процес:

1.извършвате ли го въобще при собствено производство на майки;
2.каква боя използвате- може ли и блажна;
3.открили ли сте отрицателни последици относно дейността на майката и приемането й от пчелите след това.

Предварително благодаря на всички отговорили по темата :)
Ако работиш с до 50 кошера можеш да го правиш... ако си с повече от това не си струва - и без това никога няма да гледаш за майката - просто нямаш време ... още по-малко когато имаш силни семейства - говорим за 4, 5 и повече ЛР корпуса - тогава е абсурд да я намериш... дори и ако е белязана ще ти отнеме доста време ...

Младите пчелари винаги търсят майката - по-опитните пчелари не им пука :D - ако видиш яица, личинки и пило в различни възрасти (отнема 5 секунди когато извадиш пита от средата) защо ти трябва да я търсиш... ако не видиш пило им подаваш една, две пити с млади личинки и пило и затваряш - това отнема 5 мин максимум - и пак не търсиш майка ...

Трябва да си правим живота по-лесен а не по-сложен :-)

Така че въпроса който трябва да си зададеш е " трябва ли ми изобщо да белжа майката за да я търся след това? :D "

Ако решиш да белязваш колегите ще ти дадът добри съвети какво да използваш.
успехи, к

http://www.beesnatural.com
beesnatural-bg.blogspot.com
ivan5555
Мнения: 224
Регистриран на: Вто Яну 13, 2009 7:26 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от ivan5555 »

мисля че не си прав .аз бележа майката не за да и се радвам на цвета а да знам точно възраста на майката .при повече кошери те се отварят по рядко и при случайна самосмяна как ще разбереш?правиш планова смяна на майките с еди каква си боя -отваряш и намираш небелязана-и какво правим?за мен белязането на майки в по големи пчелини е задължително и много лесно.
kentchev
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:46 am

Re: Белязане на майките

Мнение от kentchev »

ivan5555 написа:мисля че не си прав .аз бележа майката не за да и се радвам на цвета а да знам точно възраста на майката .при повече кошери те се отварят по рядко и при случайна самосмяна как ще разбереш?правиш планова смяна на майките с еди каква си боя -отваряш и намираш небелязана-и какво правим?за мен белязането на майки в по големи пчелини е задължително и много лесно.
много добър коментар

ако семейството е силно какво те е грижа колко е стара майката? има добри майки които карат по 4, 5 години...
ако семействоте реши да я смени - браво на тях - те определено знаят по-добре от мен.
за любители (до 50 кошера) може да се прави, но ако работиш с до 300 кошера е трудно, а ако си с над 300 повярвай ми нямаш ни време ни нужда ... когато на ден минаваш по 40-80 кошера нямаш време да гледаш за майка

можем да се гледаме пчели без химия и захар :D
успехи, к

http://www.beesnatural.com
beesnatural-bg.blogspot.com
Зарко
Мнения: 105
Регистриран на: Сря Ное 09, 2011 10:14 pm
Местоположение: Ямбол

Re: Белязане на майките

Мнение от Зарко »

kentchev написа:
ivan5555 написа:мисля че не си прав .аз бележа майката не за да и се радвам на цвета а да знам точно възраста на майката .при повече кошери те се отварят по рядко и при случайна самосмяна как ще разбереш?правиш планова смяна на майките с еди каква си боя -отваряш и намираш небелязана-и какво правим?за мен белязането на майки в по големи пчелини е задължително и много лесно.
много добър коментар

ако семейството е силно какво те е грижа колко е стара майката? има добри майки които карат по 4, 5 години...
ако семействоте реши да я смени - браво на тях - те определено знаят по-добре от мен.
за любители (до 50 кошера) може да се прави, но ако работиш с до 300 кошера е трудно, а ако си с над 300 повярвай ми нямаш ни време ни нужда ... когато на ден минаваш по 40-80 кошера нямаш време да гледаш за майка

можем да се гледаме пчели без химия и захар :D
Имам мисля бяха 4 кошера с майки от 2011. В момента са ми най-силните кошери.
kentchev
Мнения: 21
Регистриран на: Пет Май 08, 2009 6:46 am

Re: Белязане на майките

Мнение от kentchev »

Зарко написа:
kentchev написа:
ivan5555 написа:мисля че не си прав .аз бележа майката не за да и се радвам на цвета а да знам точно възраста на майката .при повече кошери те се отварят по рядко и при случайна самосмяна как ще разбереш?правиш планова смяна на майките с еди каква си боя -отваряш и намираш небелязана-и какво правим?за мен белязането на майки в по големи пчелини е задължително и много лесно.
много добър коментар

ако семейството е силно какво те е грижа колко е стара майката? има добри майки които карат по 4, 5 години...
ако семействоте реши да я смени - браво на тях - те определено знаят по-добре от мен.
за любители (до 50 кошера) може да се прави, но ако работиш с до 300 кошера е трудно, а ако си с над 300 повярвай ми нямаш ни време ни нужда ... когато на ден минаваш по 40-80 кошера нямаш време да гледаш за майка

можем да се гледаме пчели без химия и захар :D
Имам мисля бяха 4 кошера с майки от 2011. В момента са ми най-силните кошери.
Абсолютно си прав - точно за това говорим. Преди съм търсил майката само ако ще правя стартер за отглеждане на майки ама и за това вече не, защото ги минавам през ханеманова решетка. В работните семейства като видя хубаво пило на няколко пити, не ме е грижа къде е и колко е стара майката. Ако пък майката нещо не става те така и така сами си я сменят - от мен се иска само да видя ако са я закъсали с млади личинки да им подам заедно с люпещо се пило че да могат да си направят.
успехи, к

http://www.beesnatural.com
beesnatural-bg.blogspot.com
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Белязане на майките

Мнение от Aleksey »

kentchev написа:Ако работиш с до 50 кошера можеш да го правиш... ако си с повече от това не си струва - и без това никога няма да гледаш за майката - просто нямаш време ... още по-малко когато имаш силни семейства - говорим за 4, 5 и повече ЛР корпуса - тогава е абсурд да я намериш... дори и ако е белязана ще ти отнеме доста време ...

Братле,от "скиторене"по света май си забравил нашата действителност.У нас 99,9% от пчеларите гледат на пчелите като допълнителен доход а не като основен.Затова гледат да са "информирани"за всяка майка.Примерно:Колегата Зарко откъде да е сигурен,че майките са му от 2011 година.Ако си произвеждаш майките сам как да разбереш-сравниш майките от които да вземеш ген.материал за производство на млади майки.Въпреки белязването на майките,което практикуват значителна част от колегите в БГ,не означава,че на всяко отваряне търсят да видят майката.Представи си,че работиш с фарар и на всеки кошер търсиш майката :shock: ....... :cry: ...За новобранците си прав-тъсят царицата,но пък как иначе да добиеш опит.

Белязването си е необходимо :P според мен.
lisygera
Мнения: 47
Регистриран на: Сря Мар 17, 2010 5:35 pm
Местоположение: Бургас

Re: Белязане на майките

Мнение от lisygera »

Да добавя, че тези които искат да маркират майки, като за начало да практикуват върху търтеи. А иначе по добре е да гледаш за пило и да не си губиш времето в търсене на майки.
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: Белязане на майките

Мнение от solaris60 »

lisygera написа:Да добавя, че тези които искат да маркират майки, като за начало да практикуват върху търтеи. А иначе по добре е да гледаш за пило и да не си губиш времето в търсене на майки.
Не - трябва да се научат как да ги придават след като ги маркират, че търтеите маркирани- немаркирани все ги приемат, а с майките не е съвсем така.
зуница
Мнения: 268
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Белязане на майките

Мнение от зуница »

Яко ползващ "пчеларски" маркер UNIPOSCA , 30 секунди за съхнене са достатъчни.Поставяш майката на мястото от което си я взел и с това всичко приключва.UNIPOSCA са акрилни на водна основа и не дразнят пчелите с миризми.Сигурно затова като търсиш в нета "пчеларски маркер" преобладаващо попадаш на тези маркери.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”