ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
mihailov1976
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 07, 2013 10:53 am

ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от mihailov1976 »

Здравеите на всички ,имам нужда от малко помощ.проблема ми е следния;-в началото на ноемри подхраних пчелите с сироп 1 към 1,към 20 дек.като ги отворих в двата храната бе изядена ,а в третия беше изядена на половина. Допълних хранилките,обаче на 3 януари като отидах в третия пчелите бяха умрели,храната стои,кошерите са здрави,вентилация има----просто не мога да си обясня къде съм сгрешил.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от Scutellator »

Независимо какво е животното, когато то престане да се храни - винаги означава едно и също.

В конкретния случай, пиеш една студена вода и продължаваш, така както го прави всеки един от
нас.


Късното подхранване в големи количества, когато отглеждането на пило е почти преустановено, наистина не е препоръчително.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
mihailov1976
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 07, 2013 10:53 am

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от mihailov1976 »

значи съм закаснял с подхранването?
mihailov1976
Мнения: 5
Регистриран на: Пон Яну 07, 2013 10:53 am

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от mihailov1976 »

за мен си знам ---догодина ще подхранвам по рано,Дано е по добре.ако ли не --''проба -грешка'',опита трябва да ни научи на занаят.ЛОШОТО Е ,ЧЕ КОЛЕГИТЕ ОТ СТРАНДЖАТА,ПО ТОЧНО ОТ ''ПОДА НА ДОЛО''-БУРГАСКО ги е страх някои да не им вземе занаята и не помагат ,като ги попиташ или ги помолиш за съвет се''обръщат на другата страна''и все едно не са те чули,ПРОСТО СА ПО СТУДЕНИ ХОРА-..ЛИЧЕН ОПИТ''
volodq
Мнения: 234
Регистриран на: Вто Юни 29, 2010 7:03 pm
Местоположение: Враца-70бр.ЛР и ДБ

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от volodq »

mihailov1976 написа:Здравеите на всички ,имам нужда от малко помощ.проблема ми е следния;-в началото на ноемри подхраних пчелите с сироп 1 към 1,към 20 дек.като ги отворих в двата храната бе изядена ,а в третия беше изядена на половина. Допълних хранилките,обаче на 3 януари като отидах в третия пчелите бяха умрели,храната стои,кошерите са здрави,вентилация има----просто не мога да си обясня къде съм сгрешил.БЛАГОДАРЯ ПРЕДВАРИТЕЛНО
Подхранва се най-късно до края на септември колега,ако нямат мед слагаш готова твърда храна/на евротом или др./ на рамките над кълбото.
Всичко трябва да се прави толкова просто,колкото е възможно.Но не по-просто. Алберт Айнщайн
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от Scutellator »

Ако си в Странджа и навсякъде където има манов мед, то трябва да се направи така че пчелите да зимуват на "захарен", а не манов мед. За предпочитане е подхранването да се направи преди излюпването на последните "зимни" пчели.
Ако няма възможност да се извади всичкия манов мед, то поне да се осигури през зимата пчелите да зимуват върху мед от захарен сироп (т.н. попълване на запасите), а когато стигнат до участъците с манов мед, облитанията вече да са възможни.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от genata_fi »

Колега, семейството е било слабичко и затова не е взимало сиропа. Загинало епоради слабост. Това се случва и през активния сезон със слабите семейства. Силното семейство е рахат за пчеларя, запомни го това.
Само да добавя, познавам пчелар, който и сега в хранилките сипва сироп и пчелите са му живи.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от valaz »

В книгите по пчеларство препоръчват подхранването със захарен сироп да приключи до средата на септември. Зимните пчели не бива да са преработвали захарен сироп. След тази дата може да се подхранва само с инвертиран сироп.
iasen2
Мнения: 91
Регистриран на: Съб Май 09, 2009 6:27 pm
Местоположение: Русе 20 многокорпусни
Обратна връзка:

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от iasen2 »

В една друга тема бях писал за захарния сироп и ми казаха че нищо не разбирам :) Успешен сезон !
Поклон пред всички пчели ,геройски загинали в борбата с лошите пчеларски практики !
midis69
Мнения: 69
Регистриран на: Сря Фев 11, 2009 6:37 pm
Местоположение: Варна

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от midis69 »

Спасявал съм слаба късна отводка ,като цяла зима веднъж седмично му слагах върху рамките намазан вестник с мед.Първия път намазах меда върху мрежа от комари,и после върху нея само махам стария вестник и слагам другия.Колегата ми се чуди и вика какво правиш,виж какъв студ е?.Обаче оцеляха,развиха се добре и извадих два магазина мед.
Цветан Димитров
Мнения: 28
Регистриран на: Вто Юни 30, 2015 1:45 pm

Re: ПРОБЛЕМ -НЕРАЗРЕШИМ ЗА МЕН

Мнение от Цветан Димитров »

Подхранването със захарен сироп се прав до края на септември.Хубаво е ако имаш в склада пити с мед да сложиш в слабите кошери за да имат през зимата какво да ядат.За зимяването на кошерите в зависимост от броя пчели се преценява колко да ги стесниш с преградна дъска.Трябва да имат минимум 8,5-9 кг.мед за зимата.Така осигуряваш на ппчелите храна до пролетта.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”