Радомир – отравяне с пестициди

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
didiv
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 4:01 pm

Радомир – отравяне с пестициди

Мнение от didiv »

Радомир – отравяне с пестициди
Отровиха с пестициди над 60 пчелина в Радомирско
Перник, 26 юни, /БТА/

Над 60 пчелина в радомирското село Дрен са унищожени от пестициди Всеки ден
стопанти продължават да съобщават за засегнати от химикалите кошери – съобщи
председателят на местното дружество на пчеларите Пламен Ватрачки. При
направения химико-токсилогичен анализ в НВМС на смесена проба от 24 пчелина
е установено наличие на фосфор-органични или карбамитни пестициди. Загубите,
претърпени от стопаните са огромни. Кошерите не са застраховани, защото
застрахователите отказвали да издават полици за натравяне от препарати за
растителна защита, каза Ватрачки. Пчеларите твърдят, че масовият мор е
настъпил след като картофените насаждения в района били напръскани срещу
вредители. Третираните масиви на площ от над 2 хиляди декара са предоставени
от земеделската кооперация „Дрен 92” на софийската фирма „Суитекс” ООД и на
фирма „Агропрогрес” от Белчин бани, Самоковско. Арендаторите не са съобщили
в кметството за предстоящата обработка на насажденията и така собствениците
на пчелини не били
предупредени, за да затворят кошерите, потвърди кметът на Дрен Цветан
Азманов. На събрание в събота от „Суитекс” са заявили, че ще направят
собствено разследване дали вредите са причинени от използваните от тях
препарати. Ще бъде сформирана комисия, която да установи точния размер на
щетите. За натравянето ще бъде сигнализирано МЗГ и сезирана прокуратурата,
каза Азманов.

Случва ли се това и при вас и как сте се справили....т.к. всеки се крие и не прави нищо една комисия за 2 седмици не можаха да изпратят и накрая ще свикват нова, че не била компетентна, а пчелите продължават да измират и може и да се случи и най лошото и то с 500кошера
:cry:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Моите саболезнования приятел :( .Това си е направо пална загуба.Ритайте ги тия докато не ви платят вси4ко.Те са виновни,6том не са уведомили кмета.Ако не искат да пла6тат и даржавата не ви помага,даваите сас саморазправа(поне не си сам).Успех!
didiv
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 4:01 pm

Мнение от didiv »

А да ти се е случвало нещо подобно или да си чул за някой...какво са правили, аз чух за случай една година ги отровили с пръскане по картофите но на следващата година засадили жито, т.к. две години еднакви култури не се садят, и някой го запалил цялото жито и казали хората ния не ядеме мед вие няма да ядете жито :? ...но предполагам, че те ги застраховат, а на нас застахователите отказват да застраховат слещу пръскане с пестициди, застаховат срещу кражби, мечка пожар наводнение и няколко заразни болести, е и кво правим догодина пак се повтаря същото, поне да ги застарховаха да може да се покрият някви загуби а то не :cry:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Тази година имахме рапица около селото ми и изведнаж на някои му хрумна 4е тряя се праска,оба4е без да предупреди кметицата ни.И като разбрах веднага отидох в кооперацията и попитах 6те се рпаска ли и кога,а в краина сметка ония се отказаха да праскат 6тото им било и много разход.И аз се зарадвах много от това де(ина4е трябва6е да си затварям п4елите)Но както е при вас сега се сабирате вси4ки п4елари отивате при тия ми6ки и искате да ви платят вси4ко.И следва6тата година преди да си праскат миризливите картофи минимум 3 дни преди праскането ви уведомяват писменно вси4ки.Ако не изпалнят вси4ко това просто зимате по едно кибрит4е и кам 1 Юни следва6тата година кадето видите жалто блок4е палите.Да видим кой 6те има по големи загуби......... :twisted: :twisted: :twisted:
didiv
Мнения: 3
Регистриран на: Вто Юли 03, 2007 4:01 pm

Мнение от didiv »

Знаеш ли какво каза тоз шефа на фирмата, ако искате ни съдете. Ако ги съдим това дело може да минат години...но е свикана комисия за втори път и ще видим какво 6те правим
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Ако искате пробваите сас сьд,но както каза може да минат години.Аз ви казвам направо 4акате 1 Юни и тогава 6те дойде ред те да ви садят....ама 6те ви хванат за .......... :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Аз ви казвам какво би правил аз..... :twisted: :twisted:
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Мнение от drone »

Разбира се , че ще ги съдите. Съберете в картонени кутии колкото можете отровени пчели. Всеки засегнат да пусне индивидуална жалба до прокурора веднага. След това си вземете оправен адвокат и възбуждате гражданско дело. Не чакайте да свикат комисия, щото това зависи от кефа на кмета. Когато прокурора го пришпори да действа няма къде да мърда. Дали ще минат години от края на делото не се знае. Трябва да си търсите правата ,иначе никой няма да седне да ви обезщетява загубите ,без да си мърдате пръста самите вие. Колкото до това да им палите житото догодина, не си струва . Първо е грехота и второ загубите са много по-малки от отровените пчели. Пък и те го застраховат. Така,че ако им палите нещо нека да е нещо на колела. Там вече наистина боли.
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”