До Министъра наземеделието и горите

News for bees, beekeepers, beekeeping, honey and other bee products.
Публикувай отговор
rulom

Мнение от rulom »

Oтдавна не бях влизал във форума а и като гледам нищо не съм пропуснал :D
Забелязвам че ефекта от подписката е ПОРАЗИТЕЛЕН,т.е. за пореден път и тая година ни сложиха на оная си работа,подхвърляйки някакви трохички :!:
Нали знаете:
Кучетата си лаят,а кервана си върви!
Аватар
Dinko
Мнения: 1818
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Мнение от Dinko »

ДО Г-Н МИНИСТЪРА НА ЗЕМЕДЕЛИЕТО
И ПРОДОВОЛСТВИЕТО
ДО МЕДИИТЕ

УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,

Въпреки многократните сигнали, един неголям отрасъл към българското земеделско стопанство – БЪЛГАРСКОТО ПЧЕЛАРСТВО – Е ЗАСТРАШЕН ОТ ЛИКВИДИРАНЕ! Трябва да се подчертае, че пчеларството освен производството на пчелни продукти, чрез опрашването на ентомофилните култури оказва съществено влияние за повишаване на добивите на тези култури без заплащане.
Ето как един от най-интелигентните пчелари /Петър Тонев/ описва положението при пчеларството: “Днес средният български пчелар е неплатежоспособен и реално не може да купува като нормален гражданин. В следствие на това мнозинството от българските пчелари нямат стимул да развиват модерно пчеларство в количествено и качествено отношение. Не се купуват масово нови кошери за подмяна на старите или за разширение на пчелина. Не се купуват системно нови майки. Не се правят инвестиции за модерно подвижно пчеларство. Масово българският пчелар си кара със стари и овехтели транспортни средства. Не се купуват нови центрофуги и друг по-едър и дребен практичен и хигиеничен инвентар, защото печалбата от произведеният мед, трудно покрива ежедневните разходи за елементарно съществуване! Повечето от пчеларите не си купуват нова пчеларска литература и не се абонират за пчеларските вестници и списания. Все по-рядко посещават и интересни мероприятия, сбирки и лекции... "Нито ми се чете, нито ми се слуша..."- това беше стонът на много от пчеларите.”
Трябва да припомня на по-младите, че през 50-те, 60-те 70-те години на миналият век, един пчелар с помощта на семейството работейки с 70-100 кошера издържаше семейството и децата му получаваха висше образование, като през лятото работеха на пчелина.
Тогава пчелните продукти /главно мед/ се изкупуваше само от една пчеларска организация – “Нектаркооп” и независимо че “по-големите пчелари” подхранваха и през медосбора със захарен сироп, германците и арабите го купуваха без да върнат нито една партида! След 1990 година износа на меда се пое от частни предприемачи и много бързо започнаха да се връщат партиди мед. Оплакванията на нашите търговци бяха, че пчелите били подхранвани и през медосбора със захарен сироп, че съдържал антибиотици. Питам : как тогава медът влизаше в стандарта и само след 1-2 години, когато износа се пое от известните на всички частни преработватели и търговци, започна да не отговаря на европейските изисквания? Директен отговор не може да се даде, но има един друг отговор: в пчеларските вестници се появи съобщение за направените /и единствено публикувани резултати/ от проверка на ДВСК през 2005 година за качествата на меда в търговската мрежа. Проверката доказва, че същите тези едри търговци-преработватели ВЕЧЕ ЛИЦЕНЗИРАНИ, СА ПРОДАВАЛИ ФАЛШИФИЦИРАН МЕД, В КОЙТО ИМАЛО непреработен от пчелите ИЗОСЮИТ, СГЪСТЕН ЗАХАРЕН СИРОП И ДРУГИ ПОДОБНИ.
Сега мой добър приятел с 250 кошера едва покрива ежедневните си нужди /няма семейство/ и помага за отопление и лекарства на старата си майка, която е със “земеделска” пенсия!!!
.............С лека ръка през годините на прехода, без да се замисляме за последствията в бъдеще, заедно с много други неща, ликвидирахме и науката в областта на пчеларството и кадровото му обезпечаване чрез средното специално образование в т.н. техникуми и чрез ликвидиране на кръжоците по пчеларство в училищата......Със съдействието на “експерти”, които бяха и добри послушанковци чрез програма “Фар” беше закрита Опитната станция по пчеларство и беше превърнатта в звено по специални “въдства” към един институт, в което има един научен работник – специалист по меда, един по всичко и един по пчелната паша, която ежегодно намалява и с това намалява и натуралният ни пчелен мед......Държавата в лицето на МЗП трябва да помисли и за научното обезпечаване на пчеларството, за кадрите и за разработване на проекти, които ще подпомогнат внедряването на съвременни на световно ниво технологии и в бранша... Къде са медийните изяви за безценните качества на пчелните продукти, тяхното присъствие на трапезата, за профилактиката и лекуването та заболяванията?....В коя от медиите има за ролята на пчелите при опазване и увеличаване на разнообразието в природата, в опазване на природното равновесие, за мястото на пчелите в повишаване на добивите от насекомоопрашващите се култури? Къде са природозащитниците?.....пише известния наш специалист професор Кънчо Кънчев.
През 2007 година имаше незапомнена суша. Както се препоръчва в добрите пчеларски практики преди медосбора пчеларите подхраниха с 4-5 кг захар на кошер за първоначално развитие на пчелните семейства, но стоков мед нямаше. През месеците юни, юли и август не паднаха никакви валежи и наново трябваше да се подхранят пчелните семейства с по 5—8 даже 10 кг захар, за да си подготвят храна за зимата. Повечето пчелари нямаха средства за закупуване на захар и пчелните семейства бяха зазимени с недостатъчно храна, което ще стане причина за измиране на много семейства. На молбите на пчеларите за парична помощ МЗП не обърна никакво внимание.
През последните няколко години Министерството на земеделието и горите, сега Министерство на земеделието и продоволствието не направи нищо за пчеларите производители, освен заповед РД0943/14.01.2003 г, с която се забранява износа на непреработен мед. Въпреки многото протестни писма и актуален въпрос на депутат в Парламента и до сега не е отменена. Изнасянето на непреработен мед даваше възможност пчеларите да изнасят меда директно на значително по-добра цена, щом клиента го одобрява, но след срещата на министър Дикме с представители на търговците преработватели, беше дадена заповед РД 0943. Пчеларите производители бяха принудени да продават меда само на българските търговци – преработватели на цена 1,80 – 2,20 лв/кг, при което като се приспаднат разходите дава на пчеларя чиста печалба0,10-0,20лв за килограм, а на търговеца 1,00-1,50 лв/кг!
Следващият тежък удар за пчеларството беше Наредба 9/22.06.2005 година: “Не се разрешава реализация на пчелен мед и пчелни продукти в търговската мрежа на страната и за износ без технологична преработка в преработващи предприятия.” ПО ТОЗИ НАЧИН СЕ ЗАДЪЛЖАВАТ ПЧЕЛАРИТЕ ПРОИЗВОДИТЕЛИ ДА ПРЕКАРАТ ПРОДУКЦИЯТА СИ ПРЕЗ КАЗАНИТЕ НА ТЪРГОВЦИТЕ ПРЕРАБОТВАТЕЛИ, КАТО РЕЗУЛТАТИТЕ СЕ ВИЖДАТ ОТ ПРОВЕРКАТА НА ДВСК ПРЕЗ 2005 ГОДИНА, ЦИТИРАНА ПО-ГОРЕ!
С решението за ЦЕЛЕВА СУБСИДИЯ за произведен качествен мед се задължават пчеларите производители да предават продукцията си на “Преработвателно предприятие, получило разрешение за износ, съгласно чл. 94 от ППЗВМД и регистрирано в 1 категория в списъка на НВМС.” Тук трябва да припомним, че всеки чуждестранен клиент, независимо от приложените сертификати, си взема средна проба от партидата мед, която ще купува, дава я за анализ и след получаване на резултатите , ако те го удовлетворяват , я взема и я плаща.
През септември, октомври, ноември 2007 търговците бяха готови да платят не 2,00-2,20 лева, а сега изведнъж 3,50 лВ за килограм полифлорен мед. До сега те нямаха сметка да плащат повече от 2,20, а сега предлагат 3,50! Със сигурност можем да кажем, че не плащат тази цена, за да загубят!
. ЗА ЗАПАЗВАНЕ НА ОТРАСЪЛА ПЧЕЛАРСТВО ОТ ЛИКВИДИРАНЕ, ПРЕДЛАГАМЕ СЛЕДНОТО:
- Държавата да помогне за износа на пчелните продукти директно от групи пчелари или пчеларски кооперации - земеделски производители, като финансира излагането на нашите пчелни продукти в известните до сега страни, купувачи на български пчелни продукти като Германия, Австрия, Белгия, Холандия , Дания, скандинавските и арабските страни.
- На всяка група или отделен пчелар, предлагащи мед за износ, като начало да се осигурят пълни безплатни изследвания на 3 средни проби от меда годишно, взети в присъствието на представител на ДВСК или от ветеринарният лекар, отговарящ за района. След получаването на резултатите от горецитираните изследвания да се дава и субсидия за произведен качествен мед, като това дава право на производителя да предлага проверената продукция на пазара и в търговската мрежа или евентуално да я предлага за износ. За да не излезе толкова скъпо, МЗП да оборудва и разкрие най-малко една лицензирана лаборатория в България. Всяка група пчелари, желаеща да представи мед за износ трябва да е предложила най-малко 5 тона монофлорен мед /акация, липа, манов или друг монофлорен мед/ или най-малко 10 тона полифлорен мед, налети в нови тенекии с капаци “цик-цак”.
-МЗП да нареди на търговския Офицер в българската легация в Осло , който отговаря за северните страни, да направи всичко възможно за представянето на българските пчелни продукти. /Commercial Officer at the Bulgarien Embassy in Oslo, who is responsible for promоting bulgarien business interest abroad/ e-mail : emarkova@mail.dk.
- Същото да се направи от нашите търговски представители в Близкият Изток и северна Африка.
С уважение : инж. Сава Дончев donchevs@mail.bg
Гост

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от Гост »

Dinko написа:До Министъра наземеделието и горите
До медиите

Уважаеми господин Министър,
С указанията на ДФ “Земеделие” за предоставяне на ЦЕЛЕВА СУБСИДИЯ за подпомагане на земеделските производители за произведен и продаден качествен пчелен мед на практика не се допускат пчеларите, произвели качествен мед.
Те са дискриминирани на следните основания:
1. Според това дали е реализиран или е наличен, произведения през 2005 г.
качествен мед.
2. Според купувачите- дали са преработвателни предприятия или не са такива.
3. Според преработвателните предприятия- дали са получили разрешение за
износ съгласно чл. 94 от ППЗВМД или са реализирали продукцията в страната.
4. Според преработвателните предприятия- дали са регистрирани в първа
категория в списъка на ГУ на НВМС. Този списък не е публичен и липсва в нормативната база.
5. Според датата на подаване на документите за кандидатстване, т.е. дали са подадени до 08.09.2006 г. Независимо, че определеният краен срок е 29.09.2006 г., от 11.09.2006 г.,,органите на ДФ „Земеделие” преустановиха прием на документи.
6. Според волята на преработвателните предприятия- набора от необходимите документи, които се изискват от земеделските производители зависят изцяло от преработвателните предприятия.
На практика излиза, че не държавата подпомага земеделските производители на качествен пчелен мед, а преработвателните предприятия подпомагат свои настоящи и потенциални клиенти с държавни средства.
Същите тези предприятия, които изкупуват качествената продукция на пчеларите на безценица, фалшифицират я и я изнасят или я пускат на вътрешния пазар с голяма печалба. Неоспоримо доказателство за незаконната дейност на тези предприятия са резултатите от извършените 2030 проверки от органите на ДВСК на пчелни продукти в търговските обекти на цялата страна за периода от 11.11.2005 до 30.11.2005г. Парадоксално е, че част от тези предприятия, реализирали некачествен мед вместо съответни санкции и ограничения са включени в списъка, цитиран по-горе, като предприятия от първа категория.
Ние произвеждаме висококачествена продукция с показатели много по-добри от БДС, който съответства на международно приетият CODEX ALIMENTARIUS, а получаваме жалката цена 2 лв за кг полифлорен мед. За сравнение средната изкупна цена на пчелния мед в Холандия, която внася 90% от необходимото й количество е 3.50 eвро/кг.
В резултат на тази дейност, или бездейност, днес БЪЛГАРСКИЯТ ПЧЕЛАР Е НЕПЛАТЕЖОСПОСОБЕН, СЪС СМАЧКАНО САМОЧУВСТВИЕ И НЯМА НИТО ВЪЗМОЖНОСТ, НИТО ЖЕЛАНИЕ ДА РАЗВИВА МОДЕРНО ПЧЕЛАРСТВО В КАЧЕСТВЕНО И В КОЛИЧЕСТВЕНО ОТНОШЕНИЕ.
В миналото и до настоящия момент, законодателят е предвидил при облагане доходите от пчеларство да се признават 70% нормативно признати разходи за дейността.
Като се имат предвид нарастналите цени на захарта, разрешените лекарства, материалите за поддържане и подновяване на инвентара и ниската изкупна цена на меда, можем със сигурност да твърдим, че в пчеларите не остава доход за възпроизводство и развитие. Да не говорим за необходимите инвестиции с оглед изискванията на ЕС.
Забраната да се изнася непреработен пчелен мед, и реализацията на непреработен мед на вътрешния пазар съществува само в България. За сведение един от най-големите специалисти по пчеларство в света – Жил Ратиа, който присъстваше на откриването на “Пчеларство Плевен 2006”, на въпрос на български пчелар, отговори, че е по-добре да се изнася непреработен мед, тъй като и при най-внимателната преработка качествата на меда се влошават.
Господин Министър,
Ние считаме, че Министерството, което управлявате е длъжник на родното пчеларство. За да се запази този отрасъл, който прехранва хиляди семейства апелираме за следното:
- Да се подпомагат всички регистрирани земеделски производители на качествен
непреработен пчелен мед. Няма пречки упълномощен представител на ДВСК да вземе проба, да окачестви произведената продукция и да издаде документ за количество и качество.
- За подпомагане да кандидатстват само земеделски производители, които имат
документ за произведена качествена продукция, независимо дали е реализирана.
- Средствата за подпомагане да се разпределят пропорционално на произведеното
количество качествен пчелен мед.
- Пчеларите да бъдат информирани по подходящ начин,а срокът за кандидатстване
да бъде разумен.
- Да не се поставят напълно излишни пречки. Например заверки с мокър печат на
документи от областна служба по земеделие и преработвателни предприятия, изкупили меда на производителя пчелар.

С уважение и надежда:
Гинка Йорданова - Балчик
Инж. Сава Дончев - Плевен
Колеги гледайте в събота 02.02.2008 ИСТОРИЯ НА СВЕТА там сенаторите казват "БЕДНИТЕ ДА ГО ДУХАТ" ВСИЧКИ В ХОР
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от apis1964 »

\За подпомагане да кандидатстват само земеделски производители, които имат
документ за произведена качествена продукция, независимо дали е реализирана.

И защо уважаеми господа само регистририани зем;производители,каква е разликата,да не би регистрираният да има по-хубав мед?

ЗА ДА НЯМА ОЩЕТЕНИ ПРЕДЛАГАМ ЗА ПОДПОМАГАНЕ ДА КАНДИДАТСТВАТ ВСИЧКИ КОИТО СА СИ РЕГИСТРИРАЛИ ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА СЪГЛАСНО ЗАКОНА ЗА ПЧЕЛАРСТВОТО

това е мое лично мнение,смятам,че така е справедливо и не ангажирам никого с него
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Здравеите!Така като гледам от доста време правите опит някой да ви обърне внимание,но кучето си лае,а кервана си върви.Аз смятам,че без лобиране от политици и партии няма как да стане.Имам някой идеи по въпроса.Чакам коментари по предложението.
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Давай идейте Цецо! Хич не се чуди, че мандалото вече падна. И последните ми надежди увяхнаха. След като ме разочароваха с програмата за развитие на пчеларството, сега се почувствах като ударен с мокър парцал като разбрах изискванията за участие в програмите за развитие на селските райони. Това беше последната ми надежда за съживяване на пчеларството.
Сега съм тъжен и подтиснат.
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от apis1964 »

До Министъра наземеделието и горите
До медиите

До Господари на ефира-НТВ


така изглежда по-добре :lol: :lol: :lol:
ico1
Мнения: 13
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 7:57 pm

Re:

Мнение от ico1 »

Имам чувството, че Цаконски и фермерите са сами. Няма нищо и във форума - поне някакъв коментар. Аз не съм зем. производител, не чакам никаква помощ и никакви дивиденти от цялата тая работа. Но...подкрепете ги по някакъв начин. Мисля, че човека е прав. И накрая: мнение от коментарите на Дарик радио Враца:

"Онуфрий - 17 02 2008 г. 14:08:51

Всчки достойни българи да застанат зад Адриан... Спомняте ли си въстанието на Ивайло? -- Адриан е нашият Ивайло!"
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

И на децата вече е ясно, че по тази програма пчеларите пари няма да видят. Всичко е добре преценено. Ще облажат производителите на кошери, рояци, племенните стопанства и лабораториите. Те вече сложиха тези проценти върху цената на своите продукти, така, че на пчеларя пак му е вътре.
Тази национална програма е такъв въздух под налягане ...В момента много малко пчелари разширяват своите стопанства чрез закупуване на рояци и отводки. Обикновено това са наскоро създадени стопанства и в повечето случаи тези стопанства нямат за цел да развиват пчеларска дейност.
Цената на кошерите. Ами при себестойност от 50 лв заедно с рамките, дълбоко дъно табли и т.н Цени от порядъка на 120 - 130лв без ДДС за оборудван кошер. си е малко прекалено. И аз искам печалба от 150-200% ама няма.
Нека да направим един бърз анализ на ситуацията в момента. Какво му трябва на пчеларя и какви са пречките за развитието на пчеларството.
Повечето пчелари вече по неволя изучиха дърводелския занаят или с помощта на приятели вече си правят сами кошерите. Всеки пчелар си е планирал и с какъв брой нови семейства може да увеличи своя пчелин без това да повлияе съществено на медосбора.
Проблемите на пчеларството не са нито в застарелите кошери, нито в малкия им брой. Проблемите са ниската продуктивност и липсата на пазари. Защо смятам така. При липса на пазар на меда или при тези изкупни цени никой няма сметка да поддържа голям брой кошери, защото всеки кошер си има своите съпътстващи разходи и те никак не са малки. Нещата опират до това, че всеки се старае да произведе толкова мед, колкото може да продаде и то на дребно защото едровите цени са под себестойност. Защо средствата по националната програма са насочени именно към увеличаване бройката на кошерите? Защото тази програма все пак е правена от "експертите" от НБО БПС които ние всички много добре знаем кого представляват. Но дори и това не е гаранция, че техните кесии ще продължават да се пълнят за сметка на нашите. Нямаше ли да е по-добре средствата да се насочат към увеличаване на продуктивността на пчелните стопанства - подвижно пчеларство, обучение и т.н. Нямаше ли да е по-добре средствата да се насочат към субсидии за опрашването на селскостопанските и горските насаждения?
Нямаше ли да е по-добре средствата да се насочат за подпомагане на обновяването на средствата за първична преработка -производствени помещения отговарящи на санитарнохигиенните изисквания, оборудване за вадене и съхранение на меда от инокс и т.н.
Нямаше ли да е по-добре просто да отпадне забраната за износ на непреработен мед вместо да се субсидира унищожаването му чрез преработка.
Нямаше ли да е по-добре държавните органи да упражняват системен контрол на това което се продава по магазините.
Нямаше ли да е по-добре средства да се насочат и към реклама на пчелните продукти, защото българина е на последно място в Европа по консумация на мед.
Е добре е, че медиите поне ни рекламират безплатно, само дето тъкмо сме убедили хората, че трябва да ядат мед и някой изкукал професор ще изтърси някаква глупост и ще заличи всичко постигнато.
Така виждам нещата аз от своята черга. Споделете как виждате нещата вие и така може да се роди нещо
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от petermar »

dimitarbonev написа:И на децата вече е ясно, че по тази програма пчеларите пари няма
....................................................................................
Така виждам нещата аз от своята черга. Споделете как виждате нещата вие и така може да се роди нещо
Когато си отговорим на въпроса "на кого е изгодно това положение" става ясно за кого е писана програмата.
Nil satis nisi optimum
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от DAN »

Един "съвет" :D
Ако искате да участвате в програмите, оставете идеите за пчеларство и се преориентирайте към други дейности.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

Например?
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
tsvetomir dimitrov
Мнения: 51
Регистриран на: Пон Дек 10, 2007 9:17 am
Местоположение: pleven

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от tsvetomir dimitrov »

Например се отказваме от всичко !пчеларите от пчелите!краварите от кравитe!земеделците от земите и започваме да работим за тези с парите дето сега получават субсидии по всички програми!Това е целта им да ни превърнат в роби които работят за жълти стотинки!НО ИДВАТ ИЗБОРИ И ТОЗИ ПЪТ Е ВРЕМЕ ДА ПОМИСЛИМ КОЛКО СТРУВАТ НАШИТЕ ГЛАСОВЕ!!!
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

Изборите са далече, а и опозицията е много ялава. Много вожд малко индианци. Видяхме какво стана с вота. Даже и митинга на "обединената " опозиция не се получи. Това е. Всеки народ си заслужава управлението. А протестиращите животновъди даже ги достраша да се включат в протеста за вота. Щото Кабил може да им резне стотинките. Е за това ще си теглим ярема още година и половина, а след това не се знае. Като гледам на последните избори каква е избирателната активност нещата въобще не са розови, а управляващите имат твърд електорат, добре стегнати редици, докато опозиционните десни партии си ги мерят кой е по-голям и имат все по-малко привърженици.
А колкото до субсидиите... Тези дето взеха парите не са прокопсали много. Няма как да сложиш няколко стотин дори хиляди кошери на едно място и да вадиш мед. Тези кошери ги има само за парлама.
Основното е държавата да не ни пречи с разни изкуствено създавани монополи. Защото аако се отвори пазара т.е. да се премахне забраната за износ на непреработен мед, то клиенти ще има, защото меда ние един от най-хубавите и в Европа много добре го знаят. Ама това ние ще трябва да си го извоюваме.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: До Министъра наземеделието и горите

Мнение от dimitarbonev »

Обсъдиха възможностите за законодателни промени в пчеларския бранш
Зам.-министърът на земеделието и храните Цветан Димитров се срещна с представители на пчеларските браншови организации и асоциации. Срещата е част от инициативата на министъра на земеделието и храните д-р Мирослав Найденов и ръководството на МЗХ за провеждането на по-добър диалог с представителите на всички браншове.

На срещата бяха обсъдени неотложните промени, които трябва да се направят в три от законите, свързани с пчеларството – Закона за пчеларството, Закона за животновъдството и Закона за ветеринарномедицинската дейност. Промени се налагат и в Наредба № 9 от Закона за пчеларството, която определя производството и преработката на пчелни продукти, алармираха пчеларите по време на срещата.

Нормативните проблеми понякога са пречка пред усвояването на средства, както по тригодишната Национална програмата за развитие на пчеларство, така и по Програмата за развитие на селските райони 2007-2013 г., посочиха пчеларите.

Зам.-министър Димитров предложи до 10 септември 2009 г. представителите на браншовите организации и асоциациите да представят своите промени в нормативната уредба и се ангажира да внесе текстовете.

По отношение на подпомагането на сектор пчеларство, зам.-министър Димитров информира, че политика на Министерството на земеделието и храните (МЗХ) ще бъде да се популяризират и прилагат повече пазарни механизми, които се предоставят от Европейския съюз.

Тригодишната Национална програмата за развитие на пчеларство се оказа много успешна, отчетоха и двете страни. 100 % са усвоените средства по нея, а прилагането е изиграло изключително важна роля за стимулиране на сектора, посочиха пчеларите. Много атрактивна за пчеларите е мярката "Подпомагане на стопанства на млади фермери" от Програмата за развитие на селските райони, по която около 200 пчелари са подали своите заявления за кандидатстване.

източник http://www.expert.bg/
Оригиналния текст: http://news.expert.bg/n256590/
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Новини / News”