търтовка през май - дайте съвет

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
daniel67
Мнения: 34
Регистриран на: Сря Май 02, 2007 3:03 pm
Местоположение: Белоградчик

търтовка през май - дайте съвет

Мнение от daniel67 »

Майката на един от кошерите ми/3г./стартира зле през пролетта и аз й подрязах крилете за да провокирам самосмена.Заложи 3 маточника.Един от тях придадох на сборна отводка и бе приет успешно .Впоследствие се излюпи хубава майка и се оплоди.В основното семейство майка не се оплоди и то стана търтовъчно.Когато разбрах това вече беше късничко-има 4 пити търтеево пило/кошера не е много слаб/.Бих искал ако някой има опит да го сподели с мен и другите участници във форума.КАКВО СЛЕДВА ОТТУК НАТАТЪК И КАК ДА ГО ОПРАВЯМ ТОВА СЕМЕЙСТВО ИЛИ ДА ГО УНИЩОЖА?!?!?!?
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

отговор...

Мнение от atanasov2004 »

Здрасти колега,от няколко години с търтовки не се занимавам.Давам
ти ценен съвет-не си губи времето има много,много нерви и ядове.
Ето какво ще направиш- късно вечер подпуши силно кошера. Рамките
извади в сандъчета и стръскай пчелите по земята. Празния кошер
скрий на затворено място. Пчелите стоят по земята на купчинки или
летят хаотично. Постепенно се ориентират по други кошери и се
прибират в тях. След 5-6 дни върни кошера и си направи сборна
отводка от други кошери. Успех :) :) :)
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Мнение от Кънев »

През този сезон по аналогичен начин се компрометира един от кошерите ми. Споделям случая, за да развенчая мита, че пчелите сами сменят дефектна майка.
В началото на май, от два силни рояка направих една отводка - като противороева мярка. Намерих двете майки, изолирах ги, извадих по три пити с прясно пило и яйца, с мед, прашец и т. н. Аз работя само със свищеви майки и съм доволен от тях. Още тогава ми направи впечатление, че едното семейство има много запечатано пило, но няма открит разплод и яйца, въпреки наличието на майка. Майката изглеждаше съвсем добре на външен вид и аз си помислих, че е млада - от самосмяна. На другата седмица - положението не се промени. Реших, за всеки случай да заложа пита с прясно пило и яйца, взета от друг кошер. На следващата седмица проверих - пилото беше запечатано, маточници нямаше и майката си беше там. Успокоих се, и реших, че това наистина е млада майка, която все още не снася. Обаче, миналите почивни дни проверих отводката, която създадох на 6 май и установих, че има цяла пита с новоизлюпено пило - значи младата майка е заработила. В злополучният кошер обаче, нещата бяха същите, както предната седмица. Има майка, няма пило, пчелите са спокойни и работят. Унищожих майката и сложих отново пита с яйца, за изграждане на свищеви маточници. Сигурно ще се получи, но този рояк ще пропусне медосбора. Занапред никога няма да разчитам на самосмяна.
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Мнение от Кънев »

През този сезон по аналогичен начин се компрометира един от кошерите ми. Споделям случая, за да развенчая мита, че пчелите сами сменят дефектна майка.
В началото на май, от два силни рояка направих една отводка - като противороева мярка. Намерих двете майки, изолирах ги, извадих по три пити с прясно пило и яйца, с мед, прашец и т. н. Аз работя само със свищеви майки и съм доволен от тях. Още тогава ми направи впечатление, че едното семейство има много запечатано пило, но няма открит разплод и яйца, въпреки наличието на майка. Майката изглеждаше съвсем добре на външен вид и аз си помислих, че е млада - от самосмяна. На другата седмица - положението не се промени. Реших, за всеки случай да заложа пита с прясно пило и яйца, взета от друг кошер. На следващата седмица проверих - пилото беше запечатано, маточници нямаше и майката си беше там. Успокоих се, и реших, че това наистина е млада майка, която все още не снася. Обаче, миналите почивни дни проверих отводката, която създадох на 6 май и установих, че има цяла пита с новоизлюпено пило - значи младата майка е заработила. В злополучният кошер обаче, нещата бяха същите, както предната седмица. Има майка, няма пило, пчелите са спокойни и работят. Унищожих майката и сложих отново пита с яйца, за изграждане на свищеви маточници. Сигурно ще се получи, но този рояк ще пропусне медосбора. Занапред никога няма да разчитам на самосмяна.
bee_queen
Мнения: 50
Регистриран на: Вто Апр 25, 2006 1:14 pm

Re: отговор...

Мнение от bee_queen »

atanasov2004 написа:Здрасти колега,от няколко години с търтовки не се занимавам.Давам
ти ценен съвет-не си губи времето има много,много нерви и ядове.
Ето какво ще направиш- късно вечер подпуши силно кошера. Рамките
извади в сандъчета и стръскай пчелите по земята. Празния кошер
скрий на затворено място. Пчелите стоят по земята на купчинки или
летят хаотично. Постепенно се ориентират по други кошери и се
прибират в тях. След 5-6 дни върни кошера и си направи сборна
отводка от други кошери. Успех :) :) :)
Това е най добрия лек за търтовка.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от pchelar4e »

Един приятел има проблем с търтовка и ми зададе въпроса какво ще стане ако извади всички пити от кошера и стръска пчелите на земята, а във кошера постави отводка с оплодена майка.
Поне според мен пчелите от търтовката въпреки взетите мерки за оеднаквяване на миризмата след завръщането си в кошера ще унищожат майката!
Дайте съвет може ли да се получи нещо?!
Аз лично действам като повечето колеги, разформировам кошера и стръсквам пчелите.
Аватар
Dinko
Мнения: 1817
Регистриран на: Пон Юли 26, 2004 8:31 pm
Местоположение: Чирпан
Обратна връзка:

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от Dinko »

Разваляй търтовката не я оправяй.
Само ще изхабиш труд и време.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от toko652003 »

Toчно!
Пък и пчелите се налитат в съседните кошери и почти нищо не губиш.
toko6520035927(Skype)
tishoo
Мнения: 76
Регистриран на: Пон Апр 07, 2008 9:16 am
Местоположение: Панагюрище

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от tishoo »

Ще си прецака и отводката.
Аз тая пролет оправих една търтовка като изсипах пчелите извън кошера, и се убедих че не си заслужава защото ми се наложи да дам 3 пити с пило а колко пъти го подхранвах незнам вече, но в крайна сметка си направиха много дребна свищева майка и сега са заложили 3 маточника на една пита явно да я сменят.
Оня ден си намерих един кошер заложил маточници и сега ще си направя 4 отводки от него с минимални усилия такаче според мен няма смисъл да си губи времето с търтовки.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от Майка »

Сетих се, че в едно от списанията "Пчелар" или "Пчелин", с редактор Маргарита Дикова, имаше описан начин за справяне с търтовка. Понеже съм го чела доста отдавна, мога само в общи линии да го опиша.

Кошерът със семейството-търтовка се отстранява и се поставя надалече от мястото, на което е бил. Входът му се затваря с парче ханеманова решетка.
На неговото място се поставя отводка с майка.
Пчелите от семейството-търтовка, които не са търтовки успяват да преминат през ханемановата решетка и се връщат на старото си място. Там откриват снасяща майка и ново семейство и се присъединяват към него. Търтовките не могат да преминат през ханемановата решетка. Така се предотвратява връщането им в кошера с отводката и убиването на новата майка.

Този метод е вариация на други методи за оправяне на търтовка, но тези методи са неуспешни, защото разчитат на това, че търтовките не могат да летят и, съотвътно, не могат да се върнат на старото място. В статията се твърди, че търтовките могат да летят, но са наедрели и ханемановата решетка единствено е някаква гаранция, че няма да се върнат на старото място.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: търтовка през май - дайте съвет

Мнение от 34038 »

Има един "тънък"момент в подготовката на стръскването на поляната.подпушване за да се'насмучат"пчелите със мед..Иначе няма да ги пуснат в новия кошер,сложен на мястото на стария.И чак като се постави отводката с майка,тогава се стръскват пчелите на земята.Действително пчелите търтовки летят.Но докато полетят на тревата остават зсамо те и част от младите.Вече организираното ново семейство няма да ги пусне защото те не носят храна в кошера.
Дори в новия кошер,поставен на мястоито на търтовката,съм смитал пчелите на отводката,а майката за кратко съм затварял в в транспортна клетка.Като останат на земята където съм стръскал пчелите почелите търтовки и малкото млада пчела ги смачквам с крак.Връщшам се при новия кошер.Като го отворя на 15-20 мин.от началото на операцията,слагам клетката с майката на една летвичка под наклон спрямо стената на кошера където се е събрало кълбото от стресирани пчели.Клетката е непосредственно над кълбото.Запечатана само с малко запечатки и мед.Пчелите моментално се качват на клетката и започват да хранят маиката.Или я освобождават или като подредя питите,които до тогава СА БИЛИ В ПРЕНОСИМОТО САНДЪЧЕ БЕЗ ПЧЕЛИ,ИЛИ В ЗАТВОРЕН КОРПУС,пускам майката или я оставям да си я пуснат.Получава се но първият вариянт е по опростен.Лек и не ангажира време.
Вярните пътища са най-къси!
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”