ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
tanasi
Мнения: 18
Регистриран на: Пет Авг 14, 2009 1:33 pm
Местоположение: Варна
Обратна връзка:

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от tanasi »

Колеги не им пълнете гушите произведете си ги сами или си ги внесете ще сте много по добре.
ivan1
Мнения: 79
Регистриран на: Нед Мар 13, 2011 7:10 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от ivan1 »

Миналата година купих около 20 майки от Неделчо -родопска пчела .В момента са живи само 4 и то на по две рамки пило.Аз си направих своите изводи ,направете си ги и Вие вашите .Нека да им направи малко безплатна реклама на тези "производители".
зуница
Мнения: 277
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от зуница »

И при мене "родопчанките" не развиха силни семейства.Тихи кротки бубулечки ни жилят, ни мед събират.Ама аз ги взех заради кротостта, та не им се сърдя. Просто ще ги разкарам.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
niko_8_1
Мнения: 2
Регистриран на: Пон Мар 29, 2010 2:40 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от niko_8_1 »

И аз миналата година купих майки от Неделчо-Родопска пчела.В момента са на две рамки пило,а семействата с мой майки са на 7-8 рамки с пило.
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от danielita »

niko_8_1 написа:И аз миналата година купих майки от Неделчо-Родопска пчела.В момента са на две рамки пило,а семействата с мой майки са на 7-8 рамки с пило.
Майки от самосмяна това е истината поне от лични мои убеждения и роевите
са добри но голяма склонност кам роене имат и се искат да се роят не че майките от самосмяна ако им сипя един чувал захар няма да се роят :)
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Veselin »

При всички положения е най-добре пчеларя да си произвежда майките сам.Повечето пчелари се нахвърлят на всяка рекламирана порода или селекционирана линия без да познават нейните особенности и климатичнатата зона в която пчеларстват.По стечение на обстоятелствата придобих преди няколко години от така наречената 'родопска порода' не лично от Недялко-дори и не го знам кой е.За кратко време подмених всички майки ,сега почти всички семейства участват в пашата от акация ,много от тях имат и втори магазини и въпреки сушата работят повече от добре като ги съпоставя с колегите които все още се мъчат с метисите италианки-дори нямат и по един магазин с мед..Недостатъка им е ниската зимоустоичивост особенно в районите на Северна българия,там дори трудно презимуват в южна се развиват повече от добре.И това че не бързат да залагат пило рано напролет и незалагайки пило от летва до летва.. но за кратко време настигат и изпреварват другите .Преимуществата са че добре се зареждат с мед в плодника,изключителна кроткост,ниска ройливост и нямат склонност към кражби както и рязко изразени качества да се справят с акара дори и без препарати .А това е важно.Всъщност това си е краинска пчела позната повече като карника.Преди време имах от прочутата порода бакфаст ф 2-не се получи макар че отзивите за тях са все положителни,резултатите както при мен могат да бъдат от субективен характер така че не говорете напосоки .Ако Неделчо-който и да е той успее да затвърди линията това несъмнено ще бъде пчелата на следващите поколения пчелари.Пък нека някой си говорят че такова животно нема.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Моето мнение по горния въпрос е че повечето пчелари наистина трябва да се нахвърлят ( не стремглаво, достатъчно е да те човърка любопитство отвътре) на всяка рекламирана порода. Мнението ми е същото и за (почти) всяко нещо появяващо се по вестници и списания( точно защото повечето от тях са далеч от реалността). Трябва да се пробва!
По отношение на пчелите - аз съм изпробвал (и продължавам) почти всички пчели които са налични от Европа. И в повечето намирам нещо добро ( от еклектическа гледна точка) и малко или много така човек си изгражда представата как трябва да изглежда съвършенната пчела.
Преимуществата са че добре се зареждат с мед в плодника...
Лично моето мнение е че това е повече недостатък пречещ за достигане на максималния потенциал (добив) на едно семейство, отколкото предимство при зимуването.

Бъкфаст - F2 - това не е бъкфаст, наречи го както искаш, но не може да го наричаш бъкфаст при положение, че по номинал има само 25% гени на бъкфаст ( още повече че най-вероятно тези 25 % идват от две различни линии) :lol:

Ако Неделчо-който и да е той успее да затвърди линията това несъмнено ще бъде пчелата на следващите поколения пчелари.

Ето тук е истинският проблем в България. Повечето пчелари не само че не си правят сами майките, но и тези които са "лицензирани" да произвеждат майки не си правят сами селекцията!!! Как бай Неделчо или еди кой-си да затвърдят линията, като те изобщо не извършват селекция! Всъщност те и линиите не са техни, което е най-жалкото. По-запознатите знаят че разплодните им майки идват от по-висока инстанция, и това че има някакво разнообразие и имаш избор е ПЪЛНА заблуда. На всички, генетичния материал им идва от едно и също място ( по-скоро от един и същ посредник, пък държавата от където реално идват не е задължително ( и не е) една и съща през годините :lol: )


За Бъкфаст - тя е (донякъде) различна при различните пчеловъди ( близо 4 000 на брой в Европа), като тези които се занимават с комбинативно развъждане и създават нови линии се броят на пръстите на двете ръце, останалите само си разменят гени. Различна е, защото всеки пчеловъд/пчелар отглежда пчели при (донякъде) различен климат и според това си има свои виждания как трябва да изглежда суперпчелата, отговаряща максимално на неговите нужди.
При различните климатични условия са необходими различни манипулации ( според конвенционалното мислене), за да не се налага (или намали) нуждата от тяхното извършване, вместо това се променя самата пчела (бъкфастската философия). И в двата случая може да се постигне сходен краен ефект, но при единия вместо да влагаш труд, пчелите сами вършат (голяма част от) това което искаш, вместо теб.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Veselin »

вместо това се променя самата пчела (бъкфастската философия). И в двата случая може да се постигне сходен краен ефект, но при единия вместо да влагаш труд, пчелите сами вършат (голяма част от) това което искаш, вместо теб;
Eto това вече е иновативно мислене..Поздравления скутелатор!!Всеки иска да има идеалната пчела и да си работи спокойно ..С бай Неделчо или без него дори ВСЕКИ може да постигне много добри резултати ако има семейства със затвърдени качества и все пак отличаваща се по много показатели.С течение на годините ако се провежда (дори и минимален )подбор качеството на семействата ще се промени драстично и както казваш -пчелите ще вършат почти всичко вместо теб.Особено ми хареса определението(бъкфастка философия).Вярно е това че майките се предлагат от по-високи инстанции ,сигурно паричките определят пазара но никой не е задължен да купува от тях.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

Аз винаги съм твърдял че пчеларя сам трябва да си прави селекцията ( тука още не са свикнали с мисълта сами да си правят майките, смятат го за "висш пилотаж"). Всеки пчелар трябва сам да си прави майките (нищо че е незаконно) и всеки сам трябва да си прави сам селекцията (още по-незаконно). Мисленето така трябва да се промени че тези неща да се превърнат в необходимост и да престанат да бъдат незаконни ( това имам впредвид, а не че подтиквам когото и да било към незаконни действия). Ако пропагандирам една или друга пчела ( вместо измислените "местни"), то е единствено със цел да се покаже на всеки пчелар какво би могло да се постигне. Това е единственият път който да доведе до по-приятно и по-печелившо пчеларстване. Това е единственият път който ти дава възможност за средни добиви от линия от една единствена паша ( рапица например) по-големи отколкото нормално другите пчели дават за година.

Селекцията е път по който успеха може да бъде огромен ( или пък падението, което може да бъде също толкова грандиозно)
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Veselin »

Това е единственият път който да доведе до по-приятно и по-печелившо пчеларстване. Това е единственият път който ти дава възможност за средни добиви от линия от една единствена паша ( рапица например) по-големи отколкото нормално другите пчели дават за година.
Точно така ,всеки си определя възходите и паденията сам колега-разбира се че ако определен пчелар се опита да постигне коренно различно извън общоприетите норми и "закони " в които се превръща в престъпник ще му бъде трудно -че кое е лесното в българия ако не си мафиот??Аз не съм продавач но смело мога да застана лице в лице с лицензираните и да докажа че имам майки които ги превъзхождат-това ми костваше доста години ,както и че никой не е по-голям от другия.


Селекцията е път по който успеха може да бъде огромен ( или пък падението, което може да бъде също толкова грандиозно)
http://www.youtube.com/watch?v=CkgnOeXm ... r93bVQdDGg
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от ianev »

И все пак нищо не се чу за дадения майкопроизводител :roll:
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от Scutellator »

А ти какво искаш да чуеш? Не е като да питаш за впечатления от определена марка кола например, в момента питаш какви са ни впечатленията за колите от еди коя си автокъща.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от ianev »

И така може да се каже само че тука колата е един модел а всеки се стреми да направи свой тунинг. Все пак Благодаря, ще се убедя сам като закупя майки и пробвам как ще се държат при мен.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от drone »

Аз майки купувам рядко, когато искам да правя някоя планувана отводка. Вземам ги от само от Апиакта,просто в пчеларския магазин работят с тях. Взимал съм и от Игнев някоя друга с поръчка. Впечатленията ми са добри ,над средно ниво, работят дълго време - имах майка на 4 години и снасяше нормално без да я сменят пчелите.Но пак ви казвам- става дума за 2-3 майки годишно. Хубавото е ,че съм нямал фалове засега с тях и ще продължавам да ги вземам.
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: ПРОИЗВОДИТЕЛИ НА ПЧЕЛНИ МАЙКИ-ОТЗИВИ

Мнение от светльо »

Koлеги, а е две семейства са осиротели и не ми се бастисват, някой да знае от къде мога да се купя две майки?
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”