Бягство на пчелни семейства

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от ivandespotov »

Вие май почнахте да си ги мерите кой е по- по- най срамота, пишете си на лични и си ги мерете!!!
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от ba4o_ivan1976 »

velikia7 написа:Най вероятно умират на колегата ти от глад!!! И до март месец както е тръгнал вероятно ще изпукат всички ако ги е одрънкал есента като за световно!!! По принцип до сега не трябва да има умрели семейства. Те мрат от глад февруари - началото на март!!! До сега мрат само които се ПРЕКАЛЕНО гладни!
Не от ленти !!!
Не съм ги "одрънкал" мед имат като за отводки.За това се подхранват сега като се затопли времето.
Не говоря за глад или акар,говорим за изчезване така че не мисля че си наясно какво става.
Пример:Един познат преди седмица ми каза че има 20 бр и миналата година не ги е третирал с нищо и има една жертва миналата седмица когато го е отворил.Хора третирали имат 45,ей за тва става въпрос.
Знам че в Плевенския регион идва миналата година няква от земеделието да взима проби на изчезнали пчели,но така и не знам какъв е резултата.
Така че няма ли някой със научно обяснение трябва да се съмняваме в всичко....
Мислиш че си копуваш кашкавал а ядеш растителни мазнини : :wink:[/quote]




Има също вариант - защото така разбирам че става работа за отводки или подобно - зазимени са със стара муха - заслабнали са много и късно есента са ги понападнали и поизбили и токато са ги поизбивали нападнатият кошер по мирен път е помогнал на крадците и са се обеденили с тях!!! / причината може и да бъде друга намам поглед на нещата при вас /
Всичко си има разумно обяснение - Друг е въпроса дали ще достигнем до него или ще си измисляме глупости и да се вкарваме в измислени екшъни !!!
Вярно е че добивите на са това което бяха но изродията от семенцата е такава и никой не може да спре това !
В америка измислят най новите болести и синдроми и темподобни поради причината че сам човек обслужва 3000-4000 кошера и как ги гледа почти дето се вика НИКАК!!!
Само че колко пари взима за опрашване което е на бройка кошер!!!
За тва изчезват !!! Така мисля аз- може и да е изкривено !!!
Всеки може да гледа - друг е въпроса кой го вижда !!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от ahmed »

velikia7 написа:Aбе хора не знам на какъв език трябва да се говори явно не разбирате от дума :evil:
Преди месец ходих при един пчелар на 11 пити мед ама мед до долу,третирал с ленти и всичко и няма 20 пчели на дъното общо 7 кошера бяха така.
Пак ще повторя,не търсете причина в акара.Разберете причината е друга.Престанете да пишете коментари от 1927 год.
Нещата толкова са се променили.Просто трябва да се открие каква е причината
И да добавя...Тези кошери който гледах не са "малтретирани и изтощени със захар" човека не храни грам.
здравейте колега.много внимателно прочетох поста ви,

Преди месец ходих при един пчелар на 11 пити мед ама мед до долу,третирал с ленти и всичко и няма 20 пчели на дъното общо 7 кошера бяха така.
това изречение ми направи впечатление.при положение че всички пити са запълнини с мед до доло. помисли си къде е правено последното пило,и мисля че мн. лесно ще си отговориш защо кошера е празен от към пяели.
успех. :) :) :)
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от tatu »

Защо никой не пише с какви ленти кога и по колко третира .Съмнявам се ,че при тия при които има голямо бягство са третирали сериозно поне с два препарата .
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от Scutellator »

tatu написа:Защо никой не пише с какви ленти кога и по колко третира .Съмнявам се ,че при тия при които има голямо бягство са третирали сериозно поне с два препарата .
Не задължително. И един е достатъчен.

ba4o_ivan1976, почакай. След някоя и друга година и при тебе ще има.
Нека не бъдем като Тома неверни, нека не подхождаме лекомислено. Пчелите били уморени, били стари, майката спряла да снася щото имало много мед.....

Пчелното семейство не умира от старост.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
velikia7
Мнения: 32
Регистриран на: Пон Сеп 27, 2010 12:26 am

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от velikia7 »

Това че съм написал че има много мед не значи че в средата на гнездото няма място за снасяне.
Но понеже един колега е написал че е нямало къде да снася.Да не би когато зазимяваш да имаш пило на 3/4 пити :lol:
Този коментар просто го изключвам.
Просто хора който знаят повече англиски да прочетат при тях от какво се е получило.
Преди време говореха че от ·Мобилните антени· но все още не е доказано...
80бр.ДБ
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от Scutellator »

Не предозиране, а продължителна употреба.

Хора, които отглеждат толерантни към вароа пчели и не използвали химикали с години (трябва да се прави разлика между резистентни и толерантни. първите не позволяват на акарите да се развиват, докато вторите оцеляват въпреки наличието им), споделят че след първото третиране на такива пчели зимните им загуби скачат над 90%, т.е губят имунната си система и стават жертва на вторични инфекции.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от tatu »

Това се отнася за нафталина .Много пчелари за съжаление все още го използват.
rulom

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от rulom »

Стига с тоя САЩ бе! Някой замислял ли се е защо американската царевица е толкова "добра", че за нищо не става и съответно заради нея измислиха котлите на царевица ?
Царевицата им е голяма, едра и дава много добра реколта, ама нито могат да си я продадат, нито пък за храна на животните става. Същото е и със слънчогледа им и другите останали култури. Всъщност цялата история с ГМО идва именно оттам, обаче те нали са САЩ, та няма кой да ги контролира.
Лошото е, че разработваните от тях продукти вече са по световните пазари и се прилагат масово. Спомням си че има и препарати за изкуствено опрашване, е представете си как действат тия препарати и на пчелите?
danivdim
Мнения: 1
Регистриран на: Сря Фев 17, 2010 11:16 am

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от danivdim »

Според мен се касае за нозема церана, особено при допускане и на технологични грешки - смъртност през зимно-пролетния период 40-60 %
bobokid
Мнения: 6
Регистриран на: Пон Сеп 06, 2010 1:38 pm
Местоположение: Регион Монтана

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от bobokid »

Лично аз тази зима имам един изчезнал /пчелите ги няма в кошера/ и три загинали от 14 зазимени през октомври.Проблемите ги установих при прослушването през декември.Не съм зазимявал слаби семейства, нямам нападнати кошери и меда си е там. Против Вароатоза третирам пролет и есен, като редувам ленти Варотом и Варостоп.
Пчелар съм от 15 години - не претендирам, че много знам, но странното в проблемните кошери е че не открих лично за себе си нещо нещо по-особено което категорично да ме насочи към причините за гибелта или изчезването.
При разговори с колеги от региона установявам,че при още 6-7 /от тези с които съм разговарял/ имат изчезнали семейства, а меда си е в кошера.
Личния ми извод е, че принос за изчезването се крие в интензивното и агресивно земеделие в региона в последните 3-4 години.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от genata_fi »

Ще разкажа с няколко думи какво е мнението на Калинка Гургулова относно изчезването на пчелите.
Има много нови болести по пчелите, които повечето пчелари все още не познават. Но те идват с бързи темпове към нашата територия, а може и вече да са тук, вследствие на безотговорното внасяне на майки от чужбина и пакети с пчели.
Основния проблем е от ненавременното и неадекватното третиране на пчелните семейства срещу болестите. Не се спазват сроковете за третиране, както и срока на ползването им в пчелните семейства. Не се спазват и дозировките. Не може например лентите Варостоп, за ДБ кошер трябва да се сложат 4 броя, а пчеларя пести и слага само 2. Климата се променя, при една топла есен пилото тръгва и ето и акара тръгва отново и зимните пчели зимуват опаразитени, въпреки, че са слагани ленти. Затова тя препоръчва ноември месец да се третира отново. Дали ще са ленти или други препарати, това пчеларя си решава.
kristinobal
Мнения: 216
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:37 am

Re: Бягство на пчелни семейства

Мнение от kristinobal »

bobokid написа:Лично аз тази зима имам един изчезнал /пчелите ги няма в кошера/ и три загинали от 14 зазимени през октомври.Проблемите ги установих при прослушването през декември.Не съм зазимявал слаби семейства, нямам нападнати кошери и меда си е там. Против Вароатоза третирам пролет и есен, като редувам ленти Варотом и Варостоп.
Пчелар съм от 15 години - не претендирам, че много знам, но странното в проблемните кошери е че не открих лично за себе си нещо нещо по-особено което категорично да ме насочи към причините за гибелта или изчезването.
При разговори с колеги от региона установявам,че при още 6-7 /от тези с които съм разговарял/ имат изчезнали семейства, а меда си е в кошера.
Личния ми извод е, че принос за изчезването се крие в интензивното и агресивно земеделие в региона в последните 3-4 години.
Аз имам за сега два кошера, който неможаха да иззимуват, и двата имаха проблеми с майките още през есента, и за мен причината е ясна.
Но ми направи впечатление, че пчелите по дъното бяха малко, според мен пчелите са изхвърляли загиналите пчели,и затова са малко.
Аз също съм от монтанско, но при мен няма земеделие.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”