немарливите пчелари-опасност за всички

Модератор: toko652003

GHoney
Мнения: 40
Регистриран на: Съб Окт 03, 2009 7:25 pm

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от GHoney »

Скоро едни медари (на около 4-5км от нашия пчелин) намерили гнилец. Изгорили кошера, но не го затворили. Пчелите си излетели, а те си запалили кошера. Ужас. Никой не мисли! Къде ще отидат после тези пчели...познайте. Та темата за немърливите пчелари си е много на място. Има си ги и ще продължава да си ги има. Но няма оправия с тях
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от avliga »

.
Последно промяна от avliga на Пет Юли 30, 2010 9:45 pm, променено общо 1 път.
langstrot_rut
Мнения: 125
Регистриран на: Съб Яну 02, 2010 9:00 pm
Местоположение: България - 7 бр. ДБ

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от langstrot_rut »

Ivandespotov e прав. Сам изтривам постинга си. :!:
Последно промяна от langstrot_rut на Нед Юли 25, 2010 9:49 am, променено общо 2 пъти.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от ivandespotov »

Абе хора, колеги, човеци, колко пъти се писа по различен повод за това, че тук влизат и не пчелари, влизат всякакви хора потребители, проверяващи и т.н. Е кажете ми, как да не се ядосам на мненията ви, и на докачливата Авлига и на ЛР!!! Тук ли е мястото да си показваме кирливите ризи!! Споделете на ЛИЧНИ с който искате, това което искате но не и така,че да е обществено достояние!!! Та нали хората очакват повече от нас, не тези гнусотии! Авлига ти започна първа чакам отговор! На лични ако обичаш!
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от ivandespotov »

Браво на ЛР, чакам Авлига!
apis1964
Мнения: 289
Регистриран на: Пон Фев 13, 2006 8:06 pm
Местоположение: гр.Габрово
Обратна връзка:

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от apis1964 »

avliga написа:Наскоро по една случайност , видях в селото три кошера, на съвсем необичайно място. Криви- разкривени, килнати на една страна, гледат на емпири -куку страна... Попитах, чии са, защо така ? И от отговорът разбрах, че човечецът, който ги ужким гледа, май само ги..." гледа". Реших се аз, и погледнах и вътре. Леле-мале! Ум да ти зайде! Питите продупчени, висят на парцали от молец. Капакът натъпкан отгоре със стари мръсни селски вълнени чорапи , "акани" терлици и парцалаци без цвят и на прадядовата ми възраст... Що бе човек, питам? Ами що, те и така работят! Що за мед правиш? Какви са тия щуротии? И се почна една... Че много ми знаела устата, че не ми било работа... И си взех партакешите и го зарязах... Че то, на рядко лайно камък не хвърляй, ще те опръска. Та тоя човек, си остави кошерите непогледнати. Роили се, като за световно! Е, кой му излови рояците - халал да му са! Той не беше чувал и за болести, и за варостоп и варотом... Ама беше " голямата работа"! Куха дърта лейка!
Преди време също ми се наложи да се обърна за съвет към стар пчелар с много опит. Цялото помещение за съхранение на магазини вонеше на нафталин. Зави ми се свят и излязох набързо... Падана ми в очите тотално!
Това е опасност, от която оттърваване няма! Нищо не е по-опасно от многознойковците със стари разбирания! Колкото и да им обясняваш, си остават дебели циментови глави. Само 40 дни престояла пръст ги оправя!

:?: :?: :?:
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от ba4o_ivan1976 »

И при нас има един колега / улигофрен от всякаде - да го убиеш малко ше му е./ Имал американски гнилец било установено след като занесъл за анализ в В.Търново в лаболаторията. И взел че ги напукал двайсеттината си кошера които имал на отводки и ги бил разпродал. Коя къде е отишла не зная - търся го да го видя все не можем да се срещнем- но ще стане! Един колега ми каза тия дни. А беше се чуло преди че нещо проблем имал. Ветеринарния доктор и той нищо не знае и трябвало да бъде собственика в тях за да влезел. А той живее в града - пчелите или остатака от тях са на село!
Абе изродия без граници!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от medar1967 »

По нашия край пък "медари" наричат пчелари които не гледат пчели само за да им бръмчат в двора а ги гледат така че да добиват от тях мед!!!!!!!!!!!
avliga
Мнения: 106
Регистриран на: Чет Май 15, 2008 3:36 pm

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от avliga »

.
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от ba4o_ivan1976 »

medar1967 написа:По нашия край пък "медари" наричат пчелари които не гледат пчели само за да им бръмчат в двора а ги гледат така че да добиват от тях мед!!!!!!!!!!!
А при нас за съжаление не е така!!!!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от medar1967 »

Ами хубаво е че се уточнихме за да знаем за що иде реч.......
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от drone »

ba4o_ivan1976 написа:И при нас има един колега / улигофрен от всякаде - да го убиеш малко ше му е./ Имал американски гнилец било установено след като занесъл за анализ в В.Търново в лаболаторията. И взел че ги напукал двайсеттината си кошера които имал на отводки и ги бил разпродал. Коя къде е отишла не зная - търся го да го видя все не можем да се срещнем- но ще стане! Един колега ми каза тия дни. А беше се чуло преди че нещо проблем имал. Ветеринарния доктор и той нищо не знае и трябвало да бъде собственика в тях за да влезел. А той живее в града - пчелите или остатака от тях са на село!
Абе изродия без граници!
Ами качи му тука имената, ако някой случайно разбере в района му да са докарали от тези отровни отводки, към кого да се "обърне" както подобава после.
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от stanko 1972 »

Колеги днес около 10.30ч имах следния случай. Извика ме мой познат, който има склад на около 100м. от пчелина ми и ми каза, че в склада има рояк . В първия момент си помислих, че е избягало семейство подгонено от акара или нещо друго се е случило. Когато пристигнах ведях много пчели по стъклата в единия ъгъл на склада. Имаше и много попадали по земята и умрели, други все още живи. Веднага разбрах, че нещо ги е привлякло там. Той ми каза че не са държали нищо в склада като храна. Когато заобиколих склада видях отсреща до едно друго помещение отвън центруфуга. Видях и човека, който ми каза, че вчера е центруфогирал 10кг мед от около 10 магазина. И ги внесъл вътре в помещението. Вътре имаше доста пчели също, които не виждах как ще излязят. Каза ми,че ги подпушил със сяра да ги изгони.Центрофугата си стоеше отвън все още неизмита оставил я през ноща да се изтече до край. Това всичко на около 100м от пчелина ми. Какво да го правиш този, казах му, много от мойте пчели вече са станали негова жертва. Пчели, които сега са изключително необходими за семействата си. Пък аз се опитвам да не вкарам болест в пчелина си. За чевешката глупост граници няма. В помещението и склада видях хиляди пчели загинали именно от нея."Бай бабо да не ни стига".
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от drone »

Няма точна рецепта за лечение на такива говеда. Трябва да се постъпи съобразно всеки случай строго индивидуално.Все пак не живеем в бъла държава, където всичко това е регламентирано и канализирано- затова постъпи както прецениш.
rumeto
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Авг 06, 2009 12:43 pm

Re: немарливите пчелари-опасност за всички

Мнение от rumeto »

Не е задължително да си стар за да си немарлив и закостенял. Истинските стари пчелари се грижат много добре за пчелите си. Навсякъде във всички работи има мърллячи, включително и сред пчеларите. И аз имам такъв съсед който има 20 празни вече коша в двора си, слава Богу не тамкъдето са ми пчеличките, целите уплескани с кал около тях обикалят прасета и кокошки и пчелите му измряха незнайно от какво.. Но познавам и възрастен пчелар, който вече не е между нас, светла му памет! от който съм научила много за пчелите, беше на 84 години продължаваше да чете, да посещава лекции свързани с пчеларството и да се учи, въпреки че според мен той беше човека, който знаеше всичко за тях :). Не напразно мъдрия ни народ е казал "Във всяко стадо има мърша".
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”