Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от stonit »

Колега, били споделил каква логиката да се махат придружаващите пчели.а много места съм го чел но никой не пише ЗАЩО го прави, уж пчелите от кошера убивали придружителките. Да ги махнеш преди това, също загиват, аз не ги махам и няма проблем с приема, не съм и забелязал пчелите да се опитват да убият тези в клетката, преди да е излязла майката.[/quote]

Да се има предвид, че пчелите са негативно настроени към чуждите пчели, придружаващи майката и ако може пчеларя би следвало да ги унищожи и премахне, защото ги приемат за крадци и заради тях може да убият и майката.
Изображение
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от Penko »

Колега cady. Ти казваш ,че предавш новата майка в отводката. А може ли да те попитам къде съхраняваш майката през тези 24 часа? И защо трябва да я предаваш на другия ден, след като можеш да я предадеш на същия само, че трябва да почакаш около 3 часа от направата на отводката. А аз мисля, че дори и това не е нужно ако майката е в клетка.
caby
Мнения: 41
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 11:01 am
Местоположение: Генерал Тошево

Re: Как става предаване на нова майка в пчелното с-во

Мнение от caby »

Не казвам че съм предавал майка.Затова и се интересувам как става това,защото смятам да опитам тази година.До сега съм предавал само маточници.
...прехвърлям 4-5 пити със запечатано и незапечатано пило заедно с пчелите в нуклеус.Ако майката си е останала на мястото,а не съм я прехвърлил в нуклеуса,то новата майка я предавам на нуклеуса.Така създавам ново семейство.

...така ще практикувам , само че до миналата година чаках пчелите в нуклеусите сами да си възпроизведат майка,или аз им пренасях маточник.А сега смятам да си купувам.Така новата майка ще започне да снася почти веднага и не губя време.

:oops: ..не зман дали го обясних правилно
...време е да пчеларстваме...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”