Питане

Information, articles and everything for bee honey.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

p4elar4e пчелите в едно семейство никога не са твърде много - напротив колкото по-силно е семейството толкова по-големи добиви чакай от него :!: А от теб се иска само да им осигуриш простор за работа - празни пити или основи. На по слабото семейство можеш да даваш пита със запечатано зряло пило (като разчовъркаш капачето на една килиика вътре пчеличката да е оформена и готова да се излюпи), но не повече от една пита на седмица.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Питане

Мнение от p4elar4e »

Yonko напълно съм наясно,че колкото повече пчели има толкова повече мед ще бъде събран.Притеснявам се от роене,т.к. това ми е втора година като пчелар и с доста неща още не съм се сблъсквал и нямам опит.Доколкото знам когато пчелите в един кошер станат много и нямат работа като например да градят основи или да отглеждат пило се появява роеви нагод.Старая се да давам основи за градеж,за да са заети пчелите.Нямам си на представа до какви размери може да достигне едно семейство с една майка без да се стигне до роене.
Знам какво е зряло пило.
Защо само по една пита със запечатано пило на седмица :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

Миналата година исках да накарам насила едно семейство да заложи роеви маточници и да си направя майки от тях. Давах му рамки с пило, засилих го на 12 рамки, много муха, плътно покриваха всички пити и стените и дъното на кошера. Стесних го на десет рамки като сложих вместо тях плътни преградни дъски. Стоя така 1;2;3 седмици - никакви маточници. На прелката прави огромна брада, но не проявява никакъв инстинкт за роене. И като цъфна акацията, тогава ми направи маточниците. А друго семейство което едвам пчелите си покриват рамките ми се рои без изобщо да го подозирам.
Небива да даваш повече от една рамка на седмица, защото ще им нарушиш биологичния ритъм. В един момент ще имаш много кърмачки (пчели на възраст 3 до 12 дни), а няма да има толкова личинки за изхранване. Тогава може да започнат да залагат роеви маточници и както е слаб така да се рои.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

p4elar4e, В горния-трети коорпус има ли вече яица. Предполагам че майката вече се е качила горе, но е осеменила само стари търтееви килийки :?:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Питане

Мнение от p4elar4e »

Днес направих проверка.Не забелязах яйца.Две пити бяха изградени,а други две започнати.Трите стари рамки с нектар,прашец и пило си стоят.Пилото е вече запечатано.Аз във втория корпус поставих също основи.Предполагам майката усвоява в момента тях и след това ще се качи в третия корпус.

По-слабия ми кошер нещо куца :? Последната рамка която му сложих по средата на корпуса беще изградена и частично осеменена,но за нещастие горната летвичка на рамката има чеп по средата и се е огънала надолу и е смачкала питата :( е гати и каръка дет съм :?
За сега не смятам да ги барам повече като се има предвид скапаното време дето идва.То май мсесец вече идва и каквото съм направил това е.Май само единия кошер ще ми е готов за акацията (дано не се обърка нещо :? )
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

успех :wink:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Питане

Мнение от p4elar4e »

Благодаря.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Питане

Мнение от genata_fi »

Пчеларче, пак добре е че имаме по два кошера, та можем да правим заменки. Аз март имах 3 кошера, един силен, един слаб и една търтовка - след като обединих слабия с търтовката - сега вече имам два силни. Та мисълта ми е , че трябва след основната паша да правим отводки и да увеличаваме семействата. Представи си , че имаш само един кошер и нещо закъса, тогава какво ще правиш - ще викаш неволята ли. Затова е хубаво за новите пчелари които започват да им се дава съвет да започнат поне с три кошера.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Питане

Мнение от p4elar4e »

genata_fi живот и здраве след акацията си правя основи на маточници,зареждам ги,правя отводка с майката от силния кошер и слагам маточниците в така подготвения отглеждач.
После каквото сабя покаже :?
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Питане

Мнение от genata_fi »

Аз пък мисля да си купя две майки готови оплодени и да си направя две отводки, говорил съм с един познат през две села, там са садили доста слънчоглед и ще ги закарам там в двора му, та да се развият по бързо.
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Питане

Мнение от buci59 »

Колега отводките ги направи веднага след акацията и до слънчогледа могат да бъдат и готови,а не да ги правиш късно и да чакаш при слънчогледа да се развият.Управлявай инстинктите на пчелите правилно за да имаш успехи.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Питане

Мнение от genata_fi »

ОК, Благодаря, ще го имам впредвид. Наистина сте прав. Още се уча.
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

Моля, някой колега който има контролен кошер да ми напише има ли принос или спад и с колко за последните 2-3 дни :?:
Аватар
mmm.1979
Мнения: 301
Регистриран на: Пон Яну 19, 2009 9:44 pm
Местоположение: ПОПОВО
Обратна връзка:

Re: Питане

Мнение от mmm.1979 »

Yonko написа:Моля, някой колега който има контролен кошер да ми напише има ли принос или спад и с колко за последните 2-3 дни :?:
Колега малко е относително имали принос или спад на нектар понеже в различните раьони цъфтежа на овошките е преминал и започва цъфтежа на репкото а в друти сега цъфтят овошките.В моя раьон в момента овошките прецъфтяват но има принос на нектар и то доста добър въпреки захлаждането пчелите вчера и днес носеха непрекъснато понеже нямаше дъждове както в други части на страната.В събота ги разширих с по 1 рамка и днес бяха запълнени с пресен нектар.С две думи при мен има добър принос.
Не подценявай този, който прави крачка назад, защото може и да се засилва... http://mmm1979.mylivepage.ru/
Yonko
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Апр 16, 2009 6:13 pm
Местоположение: Русе 130ДБ

Re: Питане

Мнение от Yonko »

Исках да знам какво отчита кантара в цифри - например +120гр. или +50гр. или -100 или -150 като конкретна имформация пък аз мога да си преценя какво означава това. Ама в неделя бях на село ( mmm.1979 - в твоя район - с. Цар Асен) и научих каквото ме интересуваше. :wink:
Публикувай отговор

Обратно към “Мед / Honey”