Подхранване на пчелните семейства

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от genata_fi »

Да, съгласен съм с теб на 100%. Изобщо не споря по въпроса за сиропа в студено време. Поздрави и успех.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от tatu »

Става въпрос за малки количества сироп който да се изконсумира веднага.На пчелите в момента им е необходима и вода.При нас в Североизточна България времето е супер пчелите носят доста прашец и вече има открито пило на по четири рамки.За 4 -5 часа вдигат половин литър сироп,така че не виждам проблем да се подхрани в малки количества.
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от nikoko »

tatu написа:Става въпрос за малки количества сироп който да се изконсумира веднага.На пчелите в момента им е необходима и вода.При нас в Североизточна България времето е супер пчелите носят доста прашец и вече има открито пило на по четири рамки.За 4 -5 часа вдигат половин литър сироп,така че не виждам проблем да се подхрани в малки количества.
ОК. в понеделник ще е 14 градуса.Имам семеиства с по 5 рамки пило и покриващи 8 рамки, ще заложа колко каза - 500мл. сироп. Въпреки несъгласието ми с подобна постановка , ще опитам, което разбира се няма да ме убеди в правилността на подобно мероприятие. Но това разбира се си е мой проблем.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от c-a-c- »

Сироп се дава само ако носят прашец
nikoko
Мнения: 334
Регистриран на: Сря Апр 08, 2009 11:59 am
Местоположение: Пловдив, Коко
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от nikoko »

yuri написа:
nikoko написа: ОК. в понеделник ще е 14 градуса.Имам семеиства с по 5 рамки пило и покриващи 8 рамки, ще заложа колко каза - 500мл. сироп. Въпреки несъгласието ми с подобна постановка , ще опитам, което разбира се няма да ме убеди в правилността на подобно мероприятие. Но това разбира се си е мой проблем.
Tова с каква цел?
Aми с цел да "видя" как ще вземат 500мл. сироп за 4-5 часа. Убеден съм, че няма да го направят, ама "око да види ръка да пипна".
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от valyo »

c-a-c- написа:Сироп се дава само ако носят прашец
Te и преди седмица носеха , но не ставаше да им давам сироп - студено си беше. сироп се дава като се позатопли времето.
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от pchelar4e »

Опитните пчелари са го казали, цъфнат ли джанките може да давате вече сироп. При тези колебливи температури според мен е по добре да заложите на нещо изпитано. Поне аз така дейставам и семействата се развиват отлично. От няколко години използвам ето тази храна и съм много доволен.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
c-a-c-
Мнения: 126
Регистриран на: Вто Ное 25, 2008 5:07 pm
Местоположение: Русе 50 дб

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от c-a-c- »

valyo написа:
c-a-c- написа:Сироп се дава само ако носят прашец
Te и преди седмица носеха , но не ставаше да им давам сироп - студено си беше. сироп се дава като се позатопли времето.
Говоря не за малко ,а за количества прашец всеке ден-ясно,че щом има прашец ежедневно ще се е стоплило времето.По нашия край се казва"сироп се дава като цъфне джанката" :lol:
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от genata_fi »

Аз затова казвам април месец за сиропа, защото се съобразявам с нашия район, а при нас миналата година джанката цъфна на 10 април.
Така че хубаво е като пускаме запитвания, да даваме повече подробности за района и системата на работа. В крайна сметка стигнахме до общо мнение по въпроса - цъфтежа на джанката.
Бормалийски
Мнения: 51
Регистриран на: Нед Яну 10, 2010 2:37 pm
Местоположение: Хисаря

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от Бормалийски »

Подаването на сироп от мен зависи най много от това какви цели преследвам.
За да хвана акацията на 5 май храня със сироп периода 15 март-1 април.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от tatu »

Захарен сироп се дава 45дена преди главна паша,така че ако някой разчита да вади мед от рапица вече е време.Ако питаме старите пчелари кога се хранят пчелите техния отговор е когато цъфне дюлята .Когато цъфти джанката има прашец и нектар, тогава ако е топло времето няма смисъл от хранене.
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от evil_dea »

tatu написа:Захарен сироп се дава 45дена преди главна паша,така че ако някой разчита да вади мед от рапица вече е време.Ако питаме старите пчелари кога се хранят пчелите техния отговор е когато цъфне дюлята .Когато цъфти джанката има прашец и нектар, тогава ако е топло времето няма смисъл от хранене.
Е чак за рапицата не е време още е рано но кам 10 март се почва 0,5 на 5 дни така правя аз.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от toko652003 »

Студено ли е смятам, че не правилно подхранването със сироп.
Може да донесе повече поразии от колкото ползи.Цъфтеж,когато има е сигнал, че е време за сироп, но трябва да се съобразяваме с температурата. Затова колеги следете прогнозата. :)
Последно промяна от toko652003 на Чет Фев 25, 2010 9:31 pm, променено общо 2 пъти.
toko6520035927(Skype)
evil_dea
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 1:27 pm

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от evil_dea »

Във филма медът мед ражда казват че може да се дава сироп стига температурата да не пада под 7 градуса.Мисля да и вярвам.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Подхранване на пчелните семейства

Мнение от dimitarbonev »

Да но сега средната денонощна температура е далеч под 7 градуса.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”