Надрамъчна покривка - Но каква!?

Модератор: toko652003

Какво предпочитате за надрамъчна покривка?

Единични покривни дъсчици
14
9%
Покривна табла
111
71%
Платно
23
15%
Други
9
6%
 
Общо гласове: 157

Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от Pa4o »

medar1967 написа:Абе що не се.......в.........майстори-пчелари!!!!! Имат по два-три кошера и станали професори......Пфу!!!
Леко баце - леко. Имам усещането, че нещо се обиждаме . Ама може и така да ми се струва. Ако ще ни обучаваш на пчеларство, не по тоя начин. Поне се обосновавай - кое, как и защо го правиш.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от toko652003 »

E kaпака, като не приляга плътно, нормално е през всички сезони отгоре да има нещо(найлон/платно). Чудно ми е защо се чудите?
Аз ползвам табли. Така нямам проблем с вятъра и с нападения.
toko6520035927(Skype)
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от medar1967 »

Gojyto написа:Медар ти колко кошера имаш?
37 медовици и 10 помагачи.....Майсторлък в пчеларството е не да имаш много кошери ,а да вадиш много мед от единица кошер и да не допускаш роене .....Макар че ползвам найлон,от години нямам случай на рояване.....и за стационарен пчелин вадя добър добив...
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от medar1967 »

Pa4o написа:
medar1967 написа:Абе що не се.......в.........майстори-пчелари!!!!! Имат по два-три кошера и станали професори......Пфу!!!
Леко баце - леко. Имам усещането, че нещо се обиждаме . Ама може и така да ми се струва. Ако ще ни обучаваш на пчеларство, не по тоя начин. Поне се обосновавай - кое, как и защо го правиш.
Никого освен синовете си не искам да обучавам ...оттук нататък ще чета във форума и няма да вземам отношение....Ще "крада" информация....
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от genata_fi »

Аз ползвам найлон само за пролетното развитие или поне докато не се запълни плодника с пчели. Но има едно неудобство, докато сложиш покривната табла и найлона хвръкнал и при най-лекия ветрец. Сега ми дойде идея от едната страна да го закрепя с габърчета.
m_l_o
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:05 am

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от m_l_o »

Искам да ви попитам ако покривката е от фазер върху който има стериопор около хранилката която стои целогодишно причина ли е да има влага в кошера при по-силни семейства.Долния край и повече отзад на последните две-три пити западно са влажни и има мухъл.Става въпрос за дадан-блат ограничени с преградна дъска от изток и в момента има по 8-9 пити.Още не съм отворил замрежения отвор на дъното ,а преди известно време само направих малки отвори на горната прелка.По капака на хранилките също кондензира вода.Благодаря ви предварително за отговора.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от toko652003 »

m_l_o написа:Искам да ви попитам ако покривката е от фазер върху който има стериопор около хранилката която стои целогодишно причина ли е да има влага в кошера при по-силни семейства.Долния край и повече отзад на последните две-три пити западно са влажни и има мухъл.Става въпрос за дадан-блат ограничени с преградна дъска от изток и в момента има по 8-9 пити.Още не съм отворил замрежения отвор на дъното ,а преди известно време само направих малки отвори на горната прелка.По капака на хранилките също кондензира вода.Благодаря ви предварително за отговора.

Според мен една от причинте за мухала е че питите са без покритие от пчели.
За влагата незнам точно, вероятно стените на кошера и таблата не ти дишат достатъчно или пък прелката е прекалено малка.Съвсем нормално е при силните семейства да има конденз в хранилката.
Разшири прелката и наклони малко кошера напред т.е капките да изстичат напред може да се подобри положебието. Имаш ли паша от ряпица?
Възможно е приноса от нектар да прави влагата в повече, а и още е не толкова топло и трудно да издухват водата от нектара.
toko6520035927(Skype)
m_l_o
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:05 am

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от m_l_o »

Ряпица няма а само овошки.Според мен влагата не е от пресен нектар а от лош въздухообмен,защото е през зимата и ранна пролет при активна консумация и отглеждане на пило, а след това със затопляне и активизиране на семействата ще изчезне.Чудя се дали да не им оставям мрежестия отвор на дъното целогодишно отворен или пък да ги зазимявам само на горна прелка,а може би дълбоко дъно или празен магазин върху корпуса и в него пуснати рамките при което долу ще остава празно пространство за тази гадна влага.
m_l_o
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Май 05, 2009 8:05 am

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от m_l_o »

Благодаря ти за съвета Yuri и аз малко ги поразширих.Искам да те попитам на колко голяма долна прелка е хубаво да се зазимяват, а горната да е отворена ли малко и няма ли да им става течение? Или пък февруари-март да ги отварям повече, но нали пък тогава ги стесняваме и затопляме за да гледат повече пило.А на дъното замреженото отворче вредно ли ще бъде ако е отворено през зимата и пролетта.Тези неща искам да си ги изесня за напред то сега вече свърши, като е топло и вентилират няма конденз и влага.
Последно промяна от m_l_o на Пон Апр 26, 2010 6:01 pm, променено общо 1 път.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от Gojyto »

medar1967 написа:
Gojyto написа:Медар ти колко кошера имаш?
37 медовици и 10 помагачи.....Майсторлък в пчеларството е не да имаш много кошери ,а да вадиш много мед от единица кошер и да не допускаш роене .....Макар че ползвам найлон,от години нямам случай на рояване.....и за стационарен пчелин вадя добър добив...
Колко кг мед ти е средния добив от ко6ер,ако не е тайна?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от ivandespotov »

medar1967 написа:
Pa4o написа:
medar1967 написа:Абе що не се.......в.........майстори-пчелари!!!!! Имат по два-три кошера и станали професори......Пфу!!!
Леко баце - леко. Имам усещането, че нещо се обиждаме . Ама може и така да ми се струва. Ако ще ни обучаваш на пчеларство, не по тоя начин. Поне се обосновавай - кое, как и защо го правиш.
Никого освен синовете си не искам да обучавам ...оттук нататък ще чета във форума и няма да вземам отношение....Ще "крада" информация....
Комшу много се палиш, не ти е за първи път по кротко, да не си помислят че от Видинско сме малко........... нали!
славов
Мнения: 119
Регистриран на: Пон Яну 04, 2010 8:24 pm
Местоположение: нова загора

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от славов »

колеги ползвам фазер на който съм направил отвор отгоре дълъг колкото е отвора на хранилката но по широк,през зимата го покривам с вестник като оставям 2- 3 сантиметра от него открити и през тоя отвор преминават пчелите в магазина който е целогодишно върху плодника.хранилки ползвам за поставяне на вода като правя отводки,досега почти не съм подхранвал със захарен разтвор.влага не се образува имах само в 2 кошера и то поради това,че съм ги правил аз и не са толкова добри.Като отварям кошерите махам нацяло фазера,но когато е студено е възможно да се простуди пилото имах такъв случай.
stanko 1972
Мнения: 45
Регистриран на: Пет Юли 09, 2010 2:24 pm

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от stanko 1972 »

Използвам покривна табла във вид на дървена рамка отдолу е закован фазер с прорез за хранилката, а около нея съм запълнил с 5см.стиропор.Таблата ляга върху сандъка изцяло.Растоянието между нея и рамките е 0.8см.Зимата махам голямия капак на хранилката. Пчелите са на 8р. с две преградни отляво и дясно на гнездото,а дъски - стандартни рамки на ,които е закован фазер и в рамката 2см.фибран. Долен отвор на 5-6 см, горен 2-3 см.Това беше тази зима.Края на февруари началото на март сложих питка- в семейството беше сухо без подмор.Кълбото беше в средата надолу по рамките. Пролетта бях доволен.
валери
Мнения: 21
Регистриран на: Съб Май 01, 2010 10:21 pm
Местоположение: плевен 100бр фарар

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от валери »

само найлон ,целогодишно
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Надрамъчна покривка - Но каква!?

Мнение от ba4o_ivan1976 »

валери написа:само найлон ,целогодишно
с влагата как се справяш?
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”