ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
TVB
Мнения: 101
Регистриран на: Вто Окт 28, 2008 2:45 pm
Местоположение: ДУПНИЦА - 15бр. ЛР

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от TVB »

nikberk написа:През есента от Ташмайдан купих Varrojet (духалката) за третиране на семействата,покрай нея ми предложиха и VAROAL-A и аз го купих .Въпроса ми е дали има някой опит в третирането по подобен начин с подобни лекарства и дали това лекарство е подходящо за третиране пролетно време?Купих ги набързо тези неща и не се сетих да разговарям по подробно със Сърбите за времето на третиране,а и бях решил че повече с Варостоп няма да третирам.Не съм добре със Сръбския затова прилагам описанието на лекарството.Доколкото разбирам температурата трябва да е над 14 градуса,но не разбрах дали трябва да затварям прелката като при третиране с оксалова киселина. Ще се радвам някой ако е работил и сподели за начина на работа и дали е доволен.
Написано е ясно, че се затварят всички отвори на кошера освен прилетния / прелката/. Пише че се препоръчва да се третира сутрин или вечер при температура над 14 градуса. Трябва да се третира 3 до 5 пъти през 4-6 дена за да се обхванат излюпващите се пчели.Да се прекрати употребата 14 дни преди пашата... и т.н.
Съдържа екстракт от пелин и амитраз.
k-2
Мнения: 9
Регистриран на: Пон Юни 07, 2010 1:40 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от k-2 »

"...инсектицида амитраз може да представлява опасност за човешкото здраве и особено вреден за децата. Амитраз предизвика сънливост, може да доведе до загубата на ориентация, понижаване на кръвното налягане и затруднения в говора. Инсектицида от години e забранен за използване в Германия, а от 2008 г. и в целия Европейски съюз.

цялата статия може да се прочете на този адрес:
http://www.farmer.bg/news_view.php?id=21114
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

Амитраза е груб инсектицид/пестицид/антипратазитен препарат. Използва се в земеделието, животновъдството и бита. Убива от листни червеи до бълхи и кърлежи по кучета и котки и жилищни сгради. Препарат за всичко. Ако това целиш - прпоръчвам ти ДДТ - след него не остава НИЩО (все още може да се намери по някои тавани).
Много хубаво че си решил да спреш варостопа, нос дали това е дотоен негов заместител? Имай в предвид и развитата резистентност към него в някои страни.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
p4elar
Мнения: 188
Регистриран на: Вто Авг 29, 2006 2:11 pm
Местоположение: Генерал Тошево Добричко

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от p4elar »

амитраза забранен, кумафоса също забранен, остава флувалинат и флуметрин т.е Варостоп и Варотом, към тях обаче вече има резистентност. И с какво остава да се третират против вароатозата - оксаловата кисемина, която също е вредна и мравчената, която пък е трудно приложима и по-слабо ефективна. С две думи пчелите и пчеларството отиват в Червената книга :roll:
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от nikberk »

Благодаря за отговорите!Затова е форума! Значи това което съм купил отпада! Ще третирам с друго .Но ми е интересно ,защо тогава сърбите го взимаха толкова много,вярно че не са в Европейския съюз,но са в Европа,а предполагам изнасят мед в Германия?
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от valaz »

nikberk написа:Благодаря за отговорите!Затова е форума! Значи това което съм купил отпада! Ще третирам с друго .Но ми е интересно ,защо тогава сърбите го взимаха толкова много,вярно че не са в Европейския съюз,но са в Европа,а предполагам изнасят мед в Германия?
Виж дали духалката, за която пишеш, не е изпарител за оксалова к-на. Ако е така, я използвай с окасалова к-на. Това засега е най-съвременното противоакарно средство.
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от valyo »

valaz написа:
nikberk написа:Благодаря за отговорите!Затова е форума! Значи това което съм купил отпада! Ще третирам с друго .Но ми е интересно ,защо тогава сърбите го взимаха толкова много,вярно че не са в Европейския съюз,но са в Европа,а предполагам изнасят мед в Германия?
Виж дали духалката, за която пишеш, не е изпарител за оксалова к-на. Ако е така, я използвай с окасалова к-на. Това засега е най-съвременното противоакарно средство.
Далеч не е "най-съвременното" средство а най-масово спряганото по форумите. И е друг въпроса че вече стана късно за нея.
Байер имат доста добър перпарат, перицин, но е с пари.
Последно промяна от valyo на Чет Мар 10, 2011 8:50 pm, променено общо 1 път.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от nikberk »

valaz написа:
nikberk написа:Благодаря за отговорите!Затова е форума! Значи това което съм купил отпада! Ще третирам с друго .Но ми е интересно ,защо тогава сърбите го взимаха толкова много,вярно че не са в Европейския съюз,но са в Европа,а предполагам изнасят мед в Германия?
Виж дали духалката, за която пишеш, не е изпарител за оксалова к-на. Ако е така, я използвай с окасалова к-на. Това засега е най-съвременното противоакарно средство.
Имам и духалка и изпарител.Изпарителя вече го ползвувах ноември месец и останах изненадан от това което видях на дъното,все едно преди това не бях третирал с нищо.Сега мислех с духалката ,но колегите ме отказаха явно нещо на тимолова основа ще е ,но не съм сигурен какво ще е.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от nikberk »

valyo написа:[quote="valaz

Байер имат доста добър перпарат, перицин, но е с пари.
С Перицин се опарих преди шест години ,загинаха ми най силните семейства тогава и затова го оставям като последен вариант.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Scutellator »

Перицин = кумафос.

Алтернативи на твърдите препарати са мравча киселина (високо ефективна, когато е правилно използвана, и тотален провал ако не се използва правилно - семействата мрат), тимол (има много варианти на различно употреба - главно са два - чрез изпаряване или в сиропа, ако се прекали - зимата мрат ( не от акари). може би най-лесния за употреба е Api life var (тимол на кристали )- отваряш опаковката, слагаш пакетчето в кошера ) и оксаловата киселина ( не ща да я коментирам), пудра захар... и т.н.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
tatu
Мнения: 469
Регистриран на: Пон Сеп 21, 2009 2:35 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от tatu »

Преди време и аз се опарих от Перицина много е слаб като препарат.Много по зле е от Варотома и Варостопа.
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от nikberk »

Scutellator написа:
може би най-лесния за употреба е Api life var (тимол на кристали )- отваряш опаковката, слагаш пакетчето в кошера ).
Предлага ли го някой в България,каква му е цената и как се прилага Api life var ?
nikberk
Мнения: 148
Регистриран на: Пон Фев 27, 2006 11:57 am
Местоположение: Berkovitsa

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от nikberk »

borislav aleksandrov написа:
nikberk написа:
Scutellator написа:
може би най-лесния за употреба е Api life var (тимол на кристали )- отваряш опаковката, слагаш пакетчето в кошера ).
Предлага ли го някой в България,каква му е цената и как се прилага Api life var ?



минусът на Api life var е че има карантинен срок 30 дни т.е. трябва да се махне 30 дни преди пашата
Много важно при използването му е да се спазва температурата тя е между 18C - 35C
Също и разположението задължително в четерите края и в никакав случай над самото гнездо
Ефективност 90% - 97% ако се спазва точно начина на употреба
Значи става за августовското третиране ,за пролета е рисковано!
atanas69
Мнения: 37
Регистриран на: Пон Фев 08, 2010 7:30 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от atanas69 »

borislav aleksandrov написа:
nikberk написа:
Scutellator написа:
може би най-лесния за употреба е Api life var (тимол на кристали )- отваряш опаковката, слагаш пакетчето в кошера ).
Предлага ли го някой в България,каква му е цената и как се прилага Api life var ?


Api life var - между 2,50-3 евро зависи от къде се купува и как дали има в България незнам
не съм напълно сигурен но има нещо подобно пак на основа тимол

минусът на Api life var е че има карантинен срок 30 дни т.е. трябва да се махне 30 дни преди пашата
Много важно при използването му е да се спазва температурата тя е между 18C - 35C
Също и разположението задължително в четерите края и в никакав случай над самото гнездо
Ефективност 90% - 97% ако се спазва точно начина на употреба
apilife2.jpg

Колега, тои препарат по мое разбиране мисля, че не може да се използва във всички райони ,Вече е средата на март,а след 20 април започва събиране на стоков мед.До сега бяха минусови темп. и няма време за действие.Колко време преди тези 30дни трябва да се постави.
garo
Мнения: 187
Регистриран на: Нед Яну 11, 2009 8:23 pm
Местоположение: Пирдоп 40бр

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от garo »

nikberk написа:
valyo написа:[quote="valaz

Байер имат доста добър перпарат, перицин, но е с пари.
С Перицин се опарих преди шест години ,загинаха ми най силните семейства тогава и затова го оставям като последен вариант.
лично аз слагах перицина в сиропа и нямах загинали семейства но несъм намирал перицин от години
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”