Как да им помогна

Модератор: toko652003

Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

За съжаление това което казваш за писането и опитите е вярно ...жалко, че потърпевши са пчелите....
Vikari
Мнения: 260
Регистриран на: Пет Апр 14, 2006 7:56 pm
Местоположение: KARLOVO

Мнение от Vikari »

коко написа:
Margarita Dikova написа:Не знам за теб, но на мен наистина ми се изправи бретона, като прочетох, че използваш найлон. Е, по-сигурен начин за спарване - здраве. Изобщо не слагай нищо между плодника и магазина, а ако има нужда, съкращавай гнездото отстрани с преградни дъски. Забрави всичко, що не е дърво и хартия, никакви химически материи и материали.
Може да ти прозвучи странно, но не давам на пчелите нито суроватка, нито яйчен прах, нито витамини, нито стимуланти. Не използвам киселини, препарати за подпушване - единствено лентички варотом. Досега нямам оплакване от него.
Не завивам пчелите с юрганчета, не облицовам кошерите, а оставям колкото се може повече пространство за обмяна на въздуха - замрежен отвор на дънната дъска и отворен изцяло долен вход на дълбокото дъно. Достъпът на чист и свеж въздух в кошера е най-доброто за зимуване на пчелите.
Привет....
След това което ми писа ...откровено казано и на мен ми се изправи бретона ...честно казано се притесних.....няколко дни след това при първия по хубав ден ....прегледах всички семейства на които бях сложил найлон ...състоянието беше следното ...
1- търсих конденз ..такъв нямаше
2- влажни пити също нямаше
3-пчелите бяха спокойни.. бяха започнали да строят стълбчета с които да повдигат найлона
4- само едно семейство ми налетя когато го отворих --когато погледнах по капака бях слагал балатум , вместо дъсчици ..това ми беше под ръка когато слагах магазините...не бях го заменил с вестници ...поне аз си го обяснявам с това...
Около 20-25 октомври смядам окончателно да ги зазимя ...като ги стесня...ми това е

Няма какво друго да се каже.
ФЕРАРИСТ
Мнения: 135
Регистриран на: Пет Апр 07, 2006 3:58 pm
Местоположение: Ямбол, Ст. Загора
Обратна връзка:

Мнение от ФЕРАРИСТ »

Margarita Dikova написа:Не знам за теб, но на мен наистина ми се изправи бретона, като прочетох, че използваш найлон. Е, по-сигурен начин за спарване - здраве. Изобщо не слагай нищо между плодника и магазина, а ако има нужда, съкращавай гнездото отстрани с преградни дъски. Забрави всичко, що не е дърво и хартия, никакви химически материи и материали.
Бащато години наред практикува по следния начин - като вече няма нужда от магазини, обикновенно ги прегражда с найлон, като им оставя проход от единия ъгъл, с обща площ 5 - 10 кв.см - ако трябва да храни си налива сироп в хранилката без проблеми, досега не съм чул да му се е вкиснал....преди седмица свалихме магазините(на някой семейства имаше накамарени по 3-4-5 като основната причина да стоят е молеца)....междувременно ги беше преградил на питите за зимуване, и зад преградната дъска беше оставил пити за обиране който ако имаха запечатан мед им го надраскваше с вилица за да го оберат......понякога ако даваше на някое сироп го затопляше предварително - взимали го по бързо.....
В смисъл че си практикува с найлон от доста време - това за периода от края на пашата до свалянето на магазините.....
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”