Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

Veselin написа:Напротив ,отдавна много пчелари които непрекъснато извършват подбор с извеждане на майки от семейства при които няма роене с годините постигат резултати.И това качество се запазва ..Само че е безпредметно да се коментира на всеуслушание понеже няма да закъснеят негативните обноски.Жечев ,някои от колегите ви подхвърлиха идеята за обема на кошера и отнемането на питите-в общи линии е това ,спирам че ще ме налазят акари :lol: Забравих да спомена отнемането на младите пчели-фактор си е :wink: Оттам нататък е лесно-нямаш грижа. :wink:
Племенен материал /личинки или яйца/ задължително се взема от най-добрите семейства, да не са били в роево поне две години, да имат висок медодобив и да са здрави. При всеки е имало тиха смяна и какъв е резултата? Да не би същата или следващата година тези супер-пупер семейства да правят чудеса, или си остават нормални добри семейства. Приказки от рода майките чудо, няколко М в едно сем, точно еди-какъв си размер рамки ама точно такъв размер кошери са въдици за шарани. Почти винаги подобни твърдения остават недоизказани и с недомлъвки. И трите вида майки са сравнявани по тегло, яценосни тръбички брой снесени яйца медодобив и т. н. Ако селектираш неройливи сем. ами по рядко ще се роят, ако направиш селекция от най-ройливите ще имаш чудесни роеве всяка година ако избираш да правят суха или мокра запечатка такива и ще бъдат. Който пожелае да защитя всяко изрчение със съответната литераура да заповяда, но всяко насрещно твърдение искам да бъде доказано по същия начин.
Veselin
Мнения: 154
Регистриран на: Пет Ное 25, 2011 9:18 am

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Veselin »

що се хабиш пич?? нека всеки си пише на воля -дотогава -давай назад и остави други да пишат...
:wink:
Krasio1980
Мнения: 112
Регистриран на: Чет Юни 30, 2011 10:07 pm
Местоположение: Добрич

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Krasio1980 »

Veselin написа:Напротив ,отдавна много пчелари които непрекъснато извършват подбор с извеждане на майки от семейства при които няма роене с годините постигат резултати.И това качество се запазва ..Само че е безпредметно да се коментира на всеуслушание понеже няма да закъснеят негативните обноски.Жечев ,някои от колегите ви подхвърлиха идеята за обема на кошера и отнемането на питите-в общи линии е това ,спирам че ще ме налазят акари :lol: Забравих да спомена отнемането на младите пчели-фактор си е :wink: Оттам нататък е лесно-нямаш грижа. :wink:
Веско ажеба и аз така процедирам :) от най-добивните гадове правя нови семейства,генетиката се придава съответно.....но като имам няколко роя и ония бачкат повече от племенните подбрани :wink: ...темата е хубава ама аз ажеба каква поука да извлека :lol: (beer)
пчеларството е проста работа за умни хора
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от niki1313 »

Цитат
„...Увеличаването на генетичното разнообразие в пчелното семейство подобрява ефективността на работа ( Fuchs и Schade, 1994;. Jones , 2004), както и устойчивост на болести и паразити (Baer и Schmid-Hempel, 1999; Palmer и Oldroyd, 2003; Hughes и Boomsma, 2004, 2006). Премахването на мандибулата няма значително въздействие върху яйцеснасянето на майките.
Процентът на производство на яйца от три майки в пчелно семейство и пет майки в семейство е средно 199% и 328% по изследване на (Hu и Zheng). Въпреки факта, че снасянето на яйца процентно е по-малко от право пропорционална на броя на майките в семейството, то запазвайки няколко майки в колонията е ефективен начин за засилване на производителността (Hu и Zheng )...”

http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0001412
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Veselin написа:Напротив ,отдавна много пчелари които непрекъснато извършват подбор с извеждане на майки от семейства при които няма роене с годините постигат резултати.И това качество се запазва ..Само че е безпредметно да се коментира на всеуслушание понеже няма да закъснеят негативните обноски.Жечев ,някои от колегите ви подхвърлиха идеята за обема на кошера и отнемането на питите-в общи линии е това ,спирам че ще ме налазят акари :lol: Забравих да спомена отнемането на младите пчели-фактор си е :wink: Оттам нататък е лесно-нямаш грижа. :wink:
Темата се превърна в антена за много различни виждания и методи на развъждане на пчели !!!
Браво сега можем да извлечем най-доброто ! 8)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

по принцип този метод е доста примамлив

Именно!, на теория (колко такива съм ги срещал). Както казах - залъгалка.
Опитай се да произвеждаш такива майки с цел продажба, като по-рентабилни (съответно с по-голяма печалба за теб) и тогава пак ни кажи какво ти е мнението за метода.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

niki1313 написа:Цитат
„...Увеличаването на генетичното разнообразие в пчелното семейство подобрява ефективността на работа ( Fuchs и Schade, 1994;. Jones , 2004), както и устойчивост на болести и паразити (Baer и Schmid-Hempel, 1999; Palmer и Oldroyd, 2003; Hughes и Boomsma, 2004, 2006). Премахването на мандибулата няма значително въздействие върху яйцеснасянето на майките.
Процентът на производство на яйца от три майки в пчелно семейство и пет майки в семейство е средно 199% и 328% по изследване на (Hu и Zheng). Въпреки факта, че снасянето на яйца процентно е по-малко от право пропорционална на броя на майките в семейството, то запазвайки няколко майки в колонията е ефективен начин за засилване на производителността (Hu и Zheng )...”

http://www.plosone.org/article/info:doi ... ne.0001412
Правени са опити за съжителство на няколко М в едно сем. Статията за момента няма никакво практическо приложение.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Scutellator написа:по принцип този метод е доста примамлив

Именно!, на теория (колко такива съм ги срещал). Както казах - залъгалка.
Опитай се да произвеждаш такива майки с цел продажба, като по-рентабилни (съответно с по-голяма печалба за теб) и тогава пак ни кажи какво ти е мнението за метода.
Както писах и по-рано някои не са чели... целта е метода да се използва за лични цели ! за личния пчелин ! да сме независими !
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

Veselin написа:що се хабиш пич?? нека всеки си пише на воля -дотогава -давай назад и остави други да пишат...
:wink:
мисля, че разбрах метода на Чорбич ! но не съм сигурен ! трябва да се опита на практика ! нека помисля още малко и ще го напиша тук във форума ! не ме е страх от критики ! искам да съм сигурен в теорията си !!!... изчакайте още малко !!! ;)
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Scutellator »

Zhechev написа:
Както писах и по-рано някои не са чели... целта е метода да се използва за лични цели ! за личния пчелин ! да сме независими !
Ако не можеш да изведеш майки, част от които да реализираш по някакъв начин (продажба, подарък), то определено използвания метод няма да ти свърши работа и за лични цели. Дали майките ще си ги използваш за себе си, то те пак ТИ СТРУВАТ НЕЩО и имат стойност/цена. Ако някой поиска да си купи от теб няколко майки, за каква цена си готов да се разделиш с някоя/няколко от тях. Толкова за ренатабилността.

Преди да сложиш някоя майка в кошерите си и да го впрегнеш в продукция, трябва поне малко да си убеден в качествата й. Ако критерият е "щом снася е достатъчно добра" и директно впрягаш всяка оплодена в производствен кошер, то щетите (икономически) който некачествените майки ще причинят са много по-големи.

Себестойността не една майка обикновенно е по-малка от себестойността на едно семейство. По-добре да убиеш дадена майка докато е време, отколкото да загубиш от непроизведена продукция/цялото семейство впоследствие.


Надявам се успяваш да сванеш този ред на мисли. Ако пък все още мислиш че самосменните майки са по-рентабилни от тези отгледани със нуклеуси (и придаване на маточници), то е защото още не си се сблъскал с реалността. Някои хора отдавна са били там където ти тепърва отиваш (в последните 150 години), дет се вика.
Ако искаш да си независим - научи се да пренасяш ( принудителното роене или отнемане на майката също вършат работа) и формираш оплодно семейство (нуклеус) за всеки маточник, и това е. По-просто от това няма и как да бъде. Но ти си знаеш, блъскай си главата щом искаш.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от niki1313 »

Според мен не трябва да се упрекваме взаимно за направените опити, за успехите или провалите. Правим всичко това заради любовта си си към пчелите, правим го за себе си и за чувствата, които изпитваме, когато сме значими. Никой не е застрахован и имунизиран от грешки и не бива да умаловажаваме успехите или провалите на колегите си.

Както писах по горе правя опити в момента с отглеждане на повече майки в един кошер, но първоначалните ми впечатления са, че това не би било по-рентабилно ако отглеждаш две майки в два различни кошера с помощни семейства.

Повече майки в едно семейство може да си позволим евентуално за зимата за резервни майки.

Вероятно някой от Вас има различно мнение базирано на опита и би си позволил да ни окуражи в опитите ни за достигане на супер мощни семейства.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

niki1313 написа:Според мен не трябва да се упрекваме взаимно за направените опити, за успехите или провалите. Правим всичко това заради любовта си си към пчелите, правим го за себе си и за чувствата, които изпитваме, когато сме значими. Никой не е застрахован и имунизиран от грешки и не бива да умаловажаваме успехите или провалите на колегите си.

Както писах по горе правя опити в момента с отглеждане на повече майки в един кошер, но първоначалните ми впечатления са, че това не би било по-рентабилно ако отглеждаш две майки в два различни кошера с помощни семейства.

Повече майки в едно семейство може да си позволим евентуално за зимата за резервни майки.

Вероятно някой от Вас има различно мнение базирано на опита и би си позволил да ни окуражи в опитите ни за достигане на супер мощни семейства.
Няма лош метод или лоши майки (свищеви, роеви или от тиха смяна) ако си свършим работата добре с нужните знания за пчелите и резултатите ще са добри !
Трябва много да четем и учим и да се раздаваме на практика, за да има добри резултати !!!
Всеки греши, никой не е съвършен !
Имам една теория как Чорбич предизвиква тихата смяна... но още чета и се ровя и гледам клипа му !!! все още не съм сигурен..., но едно от основните неща в клипа се вижда, че семействата не са силни даже приличат на отводки и това не е случайно !!! има нещо общо с пелите кърмачки и пчелното млечице което се натрупва, защото в клипа се вижда само зряло пило !!! което ми направи впечатление ! и кърмачките според мен няма къде да изразходят това млечице, а семейството е прекалено слабо, за да се рои ! в същото време симулира постоянна паша с пудра захар, а роенето се получава при липса на място или паша... ;)
Досеща ли се вече някой на къде бия !!! целия му метод се върти около това което написах по горе !!! мисля, че съм на прав път, но искам да се поровя из книгите и нета за още информация като цяло за инстинктите на пчелите, защото Чорбич манипулира пчелите именно чрез тях !!!
georgi_goso@abv.bg
Мнения: 15
Регистриран на: Съб Яну 15, 2011 5:56 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от georgi_goso@abv.bg »

Подкрепям това което си написал и аз мисля така правих опити тази година но без успех ще видим догодина.
Zhechev
Мнения: 34
Регистриран на: Съб Авг 03, 2013 11:36 pm

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Zhechev »

georgi_goso@abv.bg написа:Подкрепям това което си написал и аз мисля така правих опити тази година но без успех ще видим догодина.
Сигурен съм, че съм на прав път, но ми трябва още време да подредя пъзела !!!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: Има ли опитни пчелари които са запознати с метода тиха с

Мнение от Niki S »

niki1313 написа:Според мен не трябва да се упрекваме взаимно за направените опити, за успехите или провалите. Правим всичко това заради любовта си си към пчелите, правим го за себе си и за чувствата, които изпитваме, когато сме значими. Никой не е застрахован и имунизиран от грешки и не бива да умаловажаваме успехите или провалите на колегите си.

Както писах по горе правя опити в момента с отглеждане на повече майки в един кошер, но първоначалните ми впечатления са, че това не би било по-рентабилно ако отглеждаш две майки в два различни кошера с помощни семейства.

Повече майки в едно семейство може да си позволим евентуално за зимата за резервни майки.

Вероятно някой от Вас има различно мнение базирано на опита и би си позволил да ни окуражи в опитите ни за достигане на супер мощни семейства.

niki1313, какво означава `супер мощно семейство`. Например брой корпуси Рут, колко и какво пило, мед .....и т.н.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”