Кой какво направи днес на пчелина?

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от atanasov2004 »

Какво означава това - няма да го бива заради акара. Обяснете ако обичате симптоми, поведение и т.н....Ще съм
благодарен. :D
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

kapaneca написа:Aleksey как я "сместваш" слагаш такава дебела(3кг) питка


Питата се слага директно в/у рамките,покрива се с найлон,поставя се надставка или магазин и отгоре капака.Празното пространство м/у капака и питата може да се запълни с отоплителни материали,но нее задължително.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Aleksey написа:
kapaneca написа:Aleksey как я "сместваш" слагаш такава дебела(3кг) питка


Питата се слага директно в/у рамките,покрива се с найлон,поставя се надставка или магазин и отгоре капака.Празното пространство м/у капака и питата може да се запълни с отоплителни материали,но нее задължително.
Aleksey:Благодаря за изчерпателния отговор.Тоя начин на подхранване при всички семейства ли го правиш или само при слабите
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

На всички,независимо от медовите запаси.Най-малката питка-2,5кг.на августовска отводка зазимена на 5рамки.Има питки и по 4кг.По важното е,че захарта(захарозата)стимолира отделянето на пч.млечице,а самата питка се взема бавно.Кошерите ще ги отворя за гл.пролетен преглед(10-15 март).
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от atanasov2004 »

Колега, да попитам като слагаш толкова 2,5-4 кг подхранка на семейство- какво става с меда по питите, имам пълни кошери с мед, като в плодника имат 10-12кг мед, кога ще го изядат и кога ще напълнят с пило, ако има и
ранна паша, например акация или рапица, няма да могат да се развият...Имал съм кошери при които майката няма място да снася. Що толкова храна за подбуждане?
OVanBASTEN
Мнения: 121
Регистриран на: Чет Ное 10, 2011 6:14 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от OVanBASTEN »

Точно в това се изразява майсторлъка - пчелите да направят от наличния мед пило и пчели до първата главна паша...
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Днес нахраних и останалата част от пчелите...за втори път. Оказа се че в един от силните ми кошери имам варовито пило, и какво ме накара да се загледам, видях в кошера плесен. Подложих на съмнение това и започна обстоен преглед. Оказа се че имам варовито пило.
Изображение

Кошера се намира на сравнително сенчесто място.
Имам няколко опции.
1- да го запаля :twisted:
2-да го лекувам.....как?
Грийнхорн
Мнения: 13
Регистриран на: Пет Апр 19, 2013 11:28 am

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Грийнхорн »

Георги Кръстев написа:Днес нахраних и останалата част от пчелите...за втори път. Оказа се че в един от силните ми кошери имам варовито пило, и какво ме накара да се загледам, видях в кошера плесен. Подложих на съмнение това и започна обстоен преглед. Оказа се че имам варовито пило.
Изображение

Кошера се намира на сравнително сенчесто място.
Имам няколко опции.
1- да го запаля :twisted:
2-да го лекувам.....как?
Смени майката.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Scutellator »

Запалването го остави като опция когато имаш някоя истинска болест.
На първо време може да го стесниш максимално и да го оставиш така докато пчелите не започнат да извират при отваряне на кошера. Здравите семейства (способни да превъзмогнат лоши климатични условия - студ, жега, липса на прашец...;болести, токсини...) изглеждат по начин че като извадиш рамка, по нея има толкова пчели че не можеш да кажеш дали отдолу има запечатно или прясно пило. Това е оптималния вариант.

Дори и семейството да се оправи от самосебе си (което е доста вероятно), при първа възможност някъде през сезона, смени майката (придай нова/маточник). Наличието на аскосфероза (варовито пило) би могло да се опише като генетичен дефект (при нормални условия, дори умишлено е трудно заболяването да бъде предизвикано). Ако новата майка също има този дефект (прояви се на следващата година или по-рано) смени и нея.

Подмяната на питите също върши добра работа (когато е без да се сменя майката - до следващата пролет). Достатъчно е всички пити в които е имало пило да бъдат постепенно отстранени от употреба след излюпването на пилото (напр. да бъдат поставени зад ХР до излюпването му)


Всъщност пропуснах да добавя, че това е всъщност добра новина - наличието на аскосфероза означава че е много трудно същото семейство да има някое друго заболяване(нозематоза, АГ, ЕГ...) едновременно.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
зуница
Мнения: 277
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от зуница »

Стесняване, отстраняване на мухлясалите пити. "Аскомат" в храната или за изпръскване.При възможност преместване на семейството в сандъче или кошер за време достатъчно да обгориш кошера отвътре.Връщане на семейството в дезинфекцирания кошер.Остава само да смениш майката при първа възможност.Ако ползваш найлон помисли си дали помага или вреди.
Може да поръсиш рамките отгоре със сол.Стимулира чистенето и събира влагата.А ако е йодирана, йодните пари потискат гъбичките.Дребни и лесни неща.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

atanasov2004 написа:Колега, да попитам като слагаш толкова 2,5-4 кг подхранка на семейство- какво става с меда по питите

Обикновено зазимявам силните семейства с около 30кг мед.В началото на януари слагам питка и отварям за пролетния преглед.При прегледа първото което установявам е липсата на питката,а медовите запаси са сведени до около 10кг.Ако ръчкам кошерите през две седмици(февруари),най-вероятно и аз ще установя наличието на "много"медови запаси.Естествено,че мадовите запаси през февруари ще са почти непокътнати.Семействата по това време подържат съвсем малко пило.Същото малко пило помага да се подържа по висока температура в центъра на кълбото,където се намира и майката.С една дума-трябва им повечко въглехидрати(захар) за да поддържат топлина.Медът и пергата трябват за производството на пчели.
Георги Кръстев
Мнения: 31
Регистриран на: Чет Фев 03, 2011 6:20 pm
Местоположение: Айтос

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Георги Кръстев »

Благодаря ви колега ще споделям как вървят нещата... ще направя и снимки.
Кошера е 12 ДБ , мисля да го прехвърля в един стар, кошер 10 ДБ и да ги преместя на страни от пчелина, май месец ще сменя майката и малко по-малко питите...
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от dimich87 »

Местенето на кошера ми се струва че е късно вече. Ако ще го местиш трябва да е на далечно разстояние поне 5км иначе всички летящи пчели ще търсят старото място. Като го няма кошера ще налетят на най-близките. Аз премествам кошери в пчелина си края на януари и началото на февруари за да нямам подобни проблеми. Първата година вземах един кошер от комшия на около 400-500м около средата на март. Гледах го че има много пило и много пчели. След 2-3 дена останали съвсем малко пчели. Добрече времето беше топло, но за акацията не беше готов кошера.
Аватар
kapaneca
Мнения: 85
Регистриран на: Чет Яну 26, 2012 8:59 pm
Местоположение: Русе

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от kapaneca »

Aleksey написа:
kapaneca написа:Aleksey как я "сместваш" слагаш такава дебела(3кг) питка


Питата се слага директно в/у рамките,покрива се с найлон,поставя се надставка или магазин и отгоре капака.Празното пространство м/у капака и питата може да се запълни с отоплителни материали,но нее задължително.

Aleksey: Още 1 въпрос изникна на какво дъно ги зазимяваш (плътно,частично мрежесто или изцяло мрежесто) .Защо питам, след като сложиш найлона някой колеги споделят че се получава много влага и плесен.Как разрешаваш проблема със влагата.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кой какво направи днес на пчелина?

Мнение от Aleksey »

Дъната са с частично замрежване.Мрежестия отвор е пред прелката.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”