йентеров апарат

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

"Работа с йентеров апарат"-съставител Георги Ралков
"Производство на пчелни майки"-авт.Жил Фер
и т.н.
Вярните пътища са най-къси!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

И книгата имам и апарата утре заминавам да правя майки да видим какво 6те стане.............
rut21
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Май 20, 2005 3:59 pm

Мнение от rut21 »

Gojyto написа:И книгата имам и апарата утре заминавам да правя майки да видим какво 6те стане.............
Gojyto!
Ако имаш кратки конкретни въпроси можеш да попиташ Николай от следния сайт
http://www.nikolai.grodno.by/
Отиваш на форум и питаш по руски. Това е най-добрият човек когото познавам. Не лично разбира се. От форума. Произвежда майки и има голям опит.
Успех!
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Мнение от 34038 »

Свалил съм инструкциятя на Николай Поросятников и ако я искаш ще ти я пусна
Вярните пътища са най-къси!
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Благодаря мом4ета....
rut21
Мнения: 43
Регистриран на: Пет Май 20, 2005 3:59 pm

Мнение от rut21 »

Gojyto написа:Благодаря мом4ета....
не само...... :wink:
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Произведох 17 майки с Йентеров апарат.Днес е 11 ден откакто са се излупили,но така и не се оплодиха.От тези 17 само 2 са оплодени,сьс вси4ки останали незнам какво е станало :cry: :cry: :cry:
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

може да почакаш още десетина дни -има надежда да се оплодят и да пронесат
ice_1963
Мнения: 59
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:50 am
Местоположение: гр.Златица

йентеров апарат

Мнение от ice_1963 »

Не се чуди - сега сме края на Август
В някои райони има търтеи , в някои - не.
Тази година аз направих само 1 отводка , от 8 бр. кошери.
Произведоха си майка,тя се оплоди и в момента снася - да ми е жива и здрава. Е не е "елитна"
До година дано да бие всички по добив на мед - "Дай Боже"
Все още пчелните майки имат много врагове когато излитат за брачен полет - това не трябва да се забравя.
Имах някъде около 10бр. маточници,кои от кои по - хубави ,но оставих пчелите сами да си изберат кой да оставят - и надявам се не сгреших.
Ще си покаже догодина.
Стремя се да се намесвам доколкото е възможно по - малко в "къщата"
с каквото мога - помагам- пък каквото стане,стане.
Рано или късно ще има резултати. - "а бе " - като при човека.
"При пчелите има мед - защото има ред"
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Мнение от Gojyto »

Това е 4е вси4ки други майки са ми в ко6ерите и не са оплодени,а ако 4акам о6те 10 дена да се оплождат мога да си хварля ко6ерите направо 6тото и без това пилото е на 3 4 пити а 12 дена без яица през август месец си е направо самоубииство.Няма как утре патувам за сливен да купувам майки.Дайте телефон за врьзка с някой майкопроизводител от там.
joka
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 10:44 am
Местоположение: София

Re: йентеров апарат

Мнение от joka »

Виждам че отдавна никой не е коментирал по темата.Имам един проблем ,на който неможаха да ми отговорят задоволително уважаваните от мен г-н д-р Ангел Гранчаров и главния редактор на в-ник ПЧЕЛИ г-н Котларски.Като ваз и аз си купих йентеров апарат:1в-о пчелите го приеха и надградиха много трудно,2р-о майката в някой случеи снасяше по няколко яйца в килйка а в други изобщо. Ако успеех да подбера нормални килйки с по 1н-о яице, след отстраняване на майката пчелите ги почистаха или не ги захранваха щом яйцата се пукнеха на 72р-я час.Смятам че йентеровия апарат е добра технология но може би някаде или аз бъркам или нещо в книжката "работа с йентерав апарат"е пропуснато. Вярно е и това че йентеровата пита е пластмаса и за пчелите това е чуждо тяло и те не го приемат.Но съм чувал само че някой пчелари я използват и са били много доволни .Ако някои наистина може да работи с йентеров апарат моля нака да вземе участие по темата .
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: йентеров апарат

Мнение от христо »

Аз съм доволен от апарата. При мен се получава. Може би не спазваш правилата(технологията), за да не ти се получават точно нещата. Но и не очаквай и 100% успешно залагане(хващане) на маточниците, това даже и майсторите не го постигат.
joka
Мнения: 39
Регистриран на: Вто Мар 25, 2008 10:44 am
Местоположение: София

Re: йентеров апарат

Мнение от joka »

Христо моля те ако не те затруднява напиши ми твоята технология на работа за да я сравня с моята и да видя пропуските в моята.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: йентеров апарат

Мнение от христо »

дай си email адреса
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: йентеров апарат

Мнение от Gojyto »

ЗДр маняк.Есента пробвах за парви пат.Ни6то и няма на технологията и на апарата.Наистина майката малко трудно снася в апарата,ама парво.Не ти трябва п4елите да надграждат килиийките на апарата,както е обяснено.Второ слага6 майката и проверява6 след определеното време дали е снесла яйцата.При мен може би за6тото бе6е есен не бяха активни майките и снесе около 15 яйца.Вади6 апарата и си отбелязва6 коя килиийка е с яице.Оставя6 апарата пак с майката ватре.След 12 4аса пак вади6 апарата и брои6 и другите яйца които е снесла.И след 3 дни саответно след 3 дни и 12 4аса пренася6 последователно яйцата на 2 пати.Не може да е снесла по малко от об6то 30 яйца.И така има6 ве4е 30 ли4инки.МАЙКАТА НЯМА ДА Я ВАДИ6 ДОКАТО НЕ ИЗВАДИ6 САМИТЕ ЛИ4ИНКИ ОТ АПАРАТА.ИЗВАДИ6 ЛИ Я 4ИСТЯТ ЯЙЦАТА(ПОНЯКОГА,ПОНЯКОГА НЕ).След тва за по сигурно слага6 ги в стартер 2,3кг п4ели само млади за 12 до 24 4аса да ги заьранят и след тва какавто отглежда4 си направил в него.От 30 ми приеха 17 което е мноо добре за есенно време.И отглежда4а тряяя да е мноо силен и гледаи кви ЕНТЕРКИ излизат след тва :)))SKype mi e gojyto potarsi me...
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”