Помощ-СПЕШНО !

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

А кой генен материал в България се смята за чист, кой може да ми докаже , че е такъв и при възпроизводството му чрез инструментално оплождане откъде господата вземат търтейте ? При тях няма ли опастност от родствени съешавания?
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Аз искам да ви попитам колеги защо пък трябва да работим с чисти породи след като междупородните кръстоски ( примерно карника по италианка) за повечето райони от БГ. дават по добри резултати? И при избора си не трябва ли да се съобразим с климат. усдловия и пашите в района?
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

Pa4o написа:Аз искам да ви попитам колеги защо пък трябва да работим с чисти породи след като междупородните кръстоски ( примерно карника по италианка) за повечето райони от БГ. дават по добри резултати? И при избора си не трябва ли да се съобразим с климат. усдловия и пашите в района?
сигурен ли си в това което твардиш.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Ами незнам на Апис Родопиката ли да вярвам или на пълните тенекий в склада си.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

коко написа: сигурен ли си в това което твардиш.
Абсолютно. През 1983-4год. участвах в извеждането на експеримент с междупородни кръстоски ,ръководен от В. Величков и естествено съм видял резултата.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

Pa4o написа:А кой генен материал в България се смята за чист, кой може да ми докаже , че е такъв и при възпроизводството му чрез инструментално оплождане откъде господата вземат търтейте ? При тях няма ли опастност от родствени съешавания?
Естествено че има , но когато внесеш майка от друг пчелин
нейните дъщери(ако залагаш от нейните яйца) ще се оплодят с твоите търтеи и ще има някакво обновление в пчелина не на 100% но все е нещо , а за кръстоските които говориш наистина е интересно да се помисли , но всичко опира до финансии в крайна сметка :wink:
P4elara
Мнения: 6
Регистриран на: Нед Мар 04, 2007 8:30 pm

Мнение от P4elara »

Искам само да добавя, че няма чиста Българска пчела и това че си обновил кръвта мислиш ли че ще даде по добри резултати в събирането на меда?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Мнение от toko652003 »

P4elara написа:Искам само да добавя, че няма чиста Българска пчела и това че си обновил кръвта мислиш ли че ще даде по добри резултати в събирането на меда?
Естествено че няма и аз не вярвам ,че има такава.
Обновяването (или не обновяването ,както е в повечето пчелини )на ''кръвта'' оказва влияние ,като резултат след време и е само един от факторите за добри резултати в събирането на меда .
Природата не даде ли пчеларя и да си е свършил работата т.е да стопанисва качествени пчели, полза никаква ;))
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

В едно руско списание не много скоро съм чел, че в напълно изолиран пчелин от 30 кошера близко родствено съешаване започва да се получава чак след 50 години. Нямам представа дали е доказано.
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Мнение от Penko »

Аз купувам от аграрния в Пловдив и съм много доволен.Купувам ги лично от Д-нт Пламен Петров.До сега съм нямъл проблеми.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Penko написа:Аз купувам от аграрния в Пловдив и съм много доволен.Купувам ги лично от Д-нт Пламен Петров.До сега съм нямъл проблеми.
Искам да попитам какво значи много доволен-става въпрос за критерийте,а също и какво значи --Нямам проблеми? Спорд мен оценка за дадени майки трябва да се прави след дългогодишна и целенасочена селекция и наблюдения : Добив на мед, восък и др. ; Успешно презимуване в дадения район ( например условията и пашите в Пловдив, Русе, Благоевград В. Търново и Бургас едва ли са еднакви) ; Податливост на болести и паразити и самоочистване; Ройливост и склонност към самосмяна ; Агресивност и ред др. фактори. Нямам нищо против майките на доц. Петров,но нека някой ми докаже на мен и на хилядите пчелари с факти и най- вече с цифри от изведени опити за различните райони на страната. Лесно е да се каже: Тези са най-добрите и вие сте длъжни тях да ползвате. ОК, но ми го докажи .всичко останало е демагогия. ПОЗДРАВИ-ПАЧО
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Мнение от Penko »

Уважаеми колеги. Последното нещо което съм желал да направя е да ставам адвокат на Пламен Петров. Имах проблеми със агресивноста и роиливоста на моите пчели и след като започнах да вземам маики от Пламен Петров този проблем го реших. А маики вземам от него от 6 години . Преди това съм вземал на два пъти маики от Кисьов но не след дълго пчелите правеха самосмяна и ми проваляха медосбора. При мен има сравнително добра паша и по този критерий не мога да твърдя, че са по- добри защото аз поддържам сравнително силни семейства включително и двусемейни и от медосбора немога да се оплача. По другите критерий просто не съм водил задълбочени наблюдения за това немога да твърдя, че одговарят на тях . Това имах впредвит когато писах по-рано,че нямам никакви проблеми и съм доволен от тези маики . Обиден съм,че няма маикопроизводител които да удоволетвори всички изисквания на своите клиенти и затова не се обиждам от леко острия тон с които ми бяха зададени по-горните вапроси.Все пак аз го възприемам като колегиален диалог и в никакъв случай не се обиждам.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Не съм си и помислял да обиждам някого. Ако така си го приел --ИЗВИНЯВАЙ!. Просто изказвам мнение , относно произхода и качествата на майките. Та нали в спора се ражда истината.
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Мнение от Penko »

Не съм се убидил изобщо. И искам да те попитам съвсем приятелски- ти от къде вземаш маики и одговарят ли те на изискванията които бе написал преди това.
Pa4o
Мнения: 139
Регистриран на: Нед Фев 18, 2007 6:54 pm

Мнение от Pa4o »

Penko написа:Не съм се убидил изобщо. И искам да те попитам съвсем приятелски- ти от къде вземаш маики и одговарят ли те на изискванията които бе написал преди това.
Произвеждам си ги приятелю. От 1980 г. се занимавам с това и мисля,че успешно. А що се отнася до изискванията правя си собствена селекция. Лично познавам поне още 50-тина приятели в БГ, които го правят по същия начин и не са недоволни.ПОЗДРАВИ --ПАЧО
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”