Добавки в захарния сироп

Модератор: toko652003

p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Ивентирал захарен сироп

Мнение от p4elar4e »

Когато си взех пчелите,един пчелар ми каза как се приготвял инвертирал сироп:
Приготвя се захарен сироп 1:1 и се сипва в съд след което се похлупва с нещо.Този съд се постая в друг,в който има налята вода. Така съдовете се поставят на котлона да врат за не повече от 45 минути,при което се получава т.н. инвертирал сироп.
Вярно ли е това,или задължително трябва да има добавени киселина, мед или концентриран пречистен фермент инвертаза???
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Ивентирал захарен сироп

Мнение от dimitarbonev »

Няма такова нещо. Инвертиран сироп се приготвя по следния начин:
15 кг захар се сипва в 4л. гореща вода и се бърка докато изстине до към 38градуса. сипват се и 3кг мед и пак се разбърква. сместа се поставя при температура 40-42 градуса и периодически се разбърква докато захарта се разтвори напълно.Ако процеса се забави може да се сложи още мед, тъй като именно инвертазата, която се съдържа в меда инвертира сиропа. Поддържането на постоянна температура аз правя вкато слагам тенекиите със сиропа за инвертиране в сушилнята за прашец, а миналата есен понеже се наложи спешно да дозапася семействата си направих и по голяма за 4 тенекии.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Ивентирал захарен сироп

Мнение от p4elar4e »

:? Благодаря за информацията.В случай ,че не разполагам с какъвто и да е мед как да приготвя инвертирал сироп???Какво друго лесно достъпно може да се ползва???
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: Ивентирал захарен сироп

Мнение от 34038 »

Друг достъпен начин за инвертиране на цвекловата и тръстиковата захар няма.Като нямаш мед трябва да си купиш но от пчелар на който със сигурност пчелина не е проблемен за заразни болести.Колкото е по-пресен меда,примерно сега слънчогледовия,толкова инверсията става по-бързо и дозировката е по-точна.В някои страни,Германия да речем,има индустриялно производство на инвертиран сиеоп диеркто от захар и фермента инвертаза.И е много ефтина.Инвертиране се постига и с лимонена кисилина но не и за пчеларство.Вредрн е за пчелите.Сега може да си наоравиш инвертния сироп,докато е топло.Той не се захаросва и не прокисва,когато е направен правилно.Има пчелари,които 2-3 години го съхраняват без да се разваля
Вярните пътища са най-къси!
Nikito
Мнения: 28
Регистриран на: Сря Мар 07, 2007 11:11 pm

Re: Ивентирал захарен сироп

Мнение от Nikito »

Здравейте.Какво количество сироп поема пита ДБ?
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Добавки в захарния сироп

Мнение от p4elar4e »

Полезно ли е даването на пчелите на витамин Ц (аскорбинова киселина)?Примерно ако се подхранват със захарна питка,в която има пшенично брашно с добавка аскорбинова киселина.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
pchelar4e
Мнения: 98
Регистриран на: Съб Май 27, 2006 8:57 pm
Местоположение: София; Пчелин с.Желен до гр.Своге

Re: Добавки в захарния сироп

Мнение от pchelar4e »

Ползвам стартовит вече втора година и съм много доволен!
Направо изстрелва развитието на доста семейства напред, определено действа и пролет и есен.
При мен резултатите са осезаеми!
д-р Кючуков
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Авг 11, 2008 10:43 pm

Re: Добавки в захарния сироп

Мнение от д-р Кючуков »

Уважаеми колеги от скоро чета писаниято в този прекрасен форум, и с голямо удовлетворение размишлявам върхи мненията и изказванията по въпросите които вълнуват всички ни.Винаги съм се възхищавал от интелекта на пчеларите ,независимо от възрастта.Потомствен пчелар съм и вет. лекар по призвание и се стремя да правя колкото се може по-добра и практически удобна връзка между познания, природа и практика. Имам практически наблюдения върху работата на две поколения пчелари преди мен,развитието на пчеларстването и профилактиката на пчелното семейство. Какво ли не се използва до сега като препарати и методика на работа, и на какви ли не контроли са подложени продуктите на нашата работа.
Изказвам това мое мнение във връзка с възможността ,профилактиката да си я взаимстваме от природата и се съобразяваме преди всичко с нея.
Преди няколко години прочетох статия на мой колега и пчелар ,принуден от обстоятелствата да приложи детоксикираща терапиа с кофеин натриум бензоикум на своите пчели поради некоректно пръскане на посевите около пчелина му,като поставил и контрола от бял лист хартия на дъното.За негово учудване върху контролата установил повеч изпаднали кърлежи отколкото умрели пчели.Поразрових се тук-таме и установих третиране на този проблем с кафе.От тогава ,вече доста години с баща ми коментираме във времето резултатите от тази работа и сме много доволни, че не внасяме каквито и да било акарициди в нашата работа. Имам и редица други разработки унифицирани със старите книги и днешните условия на работа,които ползваме с голям успех.
Желая на всички успех и късмет в живота и удовлетворение от труда!
А относно добавките,всичко е полезно в оптимални дози,съобразяване състоянието за правилно развитие на пчелното семейство.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: Добавки в захарния сироп

Мнение от petermar »

д-р Кючуков написа:..... третиране на този проблем с кафе.От тогава ,вече доста години с баща ми коментираме във времето резултатите от тази работа и сме много доволни, че не внасяме каквито и да било акарициди в нашата работа. Имам и редица други разработки унифицирани със старите книги и днешните условия на работа,които ползваме с голям успех......
Разкажи по подробно за това - как точно го прилагаш...
Nil satis nisi optimum
д-р Кючуков
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Авг 11, 2008 10:43 pm

Re: Добавки в захарния сироп

Мнение от д-р Кючуков »

Много е просто-3 пъти през 7 дни по 1 мл.кофеин натриум бензоикум в 200-300мл. сироп 1:1, на семейство.Осен това ,прилагам и настойка от люти чушки/съд. бактерицидното в-во КАПСИЦИН/ и мултивитаминен препарат с повечко Б12. Пролет и есен.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

кобалтов хлорид

Мнение от Майка »

Последно промяна от Майка на Чет Ное 26, 2009 10:52 am, променено общо 2 пъти.
34038
Мнения: 245
Регистриран на: Вто Мар 07, 2006 4:53 pm
Местоположение: Полски Тръмбеш 5180

Re: кобалтов хлорид

Мнение от 34038 »

lub4o написа:От къде може да се закупи
Българският стартовит е кобалтов хлорид и натриев хлорид.Прекрасен стимулатор.Първото вешество е в основата на витамин В12,но е много по ефтино.Кобалтовият хлорид/вит.В12?е в недостатъчно количество в прашеца за да задоволи нуждите на кърмачките и майката от него.За това се получава стимулиращият ефект при използуването му
Вярните пътища са най-къси!
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: кобалтов хлорид

Мнение от p4elar4e »

Някой ще каже ли от къде може да се намери кобалтов хлорид (витамин Б12),и под каква форма се продава :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ahmed
Мнения: 157
Регистриран на: Чет Окт 29, 2009 8:06 pm

Re: кобалтов хлорид

Мнение от ahmed »

p4elar4e написа:Някой ще каже ли от къде може да се намери кобалтов хлорид (витамин Б12),и под каква форма се продава :?:
във всяка витиренарна аптека и пчеларски магазин.под формата на стартовит :lol: :lol: :lol:
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: кобалтов хлорид

Мнение от p4elar4e »

А във чист вид :?:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”