Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Модератор: Scutellator

Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от Gojyto »

Ами както се казва нямам повече въпроси.
rosty_sz
Мнения: 17
Регистриран на: Съб Дек 03, 2011 7:36 pm

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от rosty_sz »

niki1313 написа: Трудно е в днешно време да бъдеш добър човек и а се старая да бъда такъв, колкото и много да ми коства това.
Достойна за уважение позиция

Интересно ми е дали с меда останал в кошерите всичко е ОК. При мен има един опразнен кошер, по скоро заради моя грешка, но се оказа че меда останал вътре има специфичен вкус -горчив. Опитах директно от питата, килйките са запечатани, меда е светъложълтеникъв.
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от Gojyto »

Запечатан от пчелите мед не може да вкисне.А за вкуса му може да от тютюн....
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от Scutellator »

Запечатан от пчелите мед не може да вкисне.

Дали? При нормалните ситуации/здрави пчели - ДА, но тук не става въпрос за такава.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
niki1313
Мнения: 90
Регистриран на: Съб Яну 05, 2013 12:31 pm

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от niki1313 »

Не съм се сещал да проверя вкуса на меда останал в кошерите и това ще го направя в най-скоро време. От няколко години пролет и есен използвам инвертиран сироп. При изчезналите семейства имаше разпечатан мед на 2/3 от ДБ пита на около 3-4 рамки. При последната проверка на 06.01.2013 г. Нямаше никакви проблеми. КАКВО се случи или КАКВО се случва с пчелите. Имам немалко семейства, но ми е болно за всяко едно.
beehoney
Мнения: 68
Регистриран на: Сря Авг 17, 2011 6:38 pm

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от beehoney »

niki1313 написа:Varozan и varostat - P - по инструкция.
Варозан !!!!! колега не искам да те обиждам но това не бих го препоръчал дори на някой пчелари които познавам и са ми изключително неприятни... а ти си го сложил в кошера ...
evgeni77
Мнения: 16
Регистриран на: Пон Сеп 01, 2008 3:22 pm
Местоположение: добрич-150бр.

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от evgeni77 »

колега какво против имаш срещу варозана акарите падат 100 процента не е от него че са му напуснали пчелите кошера
dimich87
Мнения: 149
Регистриран на: Сря Май 11, 2011 10:58 pm

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от dimich87 »

Аз преди 10-тина дни установих че единия кошер е празен. По дъното намерих по малко от една шепичка измрели пчели. двете 4-5 средни пити от долу започнат леко медеца и на горе пълно с мед. В кошера има над 20кг мед. Другите ми два кошера преди 2 дена им сложих една лъжица мед в хранилката. За сега са добре. Единия до вечерта си прибра меда, а другия на половина. На следващия ден беше студено и не са се качвали да го приберат. Сега ако даде време ще отворя да подхраня с медени питки.
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от atanasov2004 »

Привет колеги. Нека ползвам темата. Много лоши новини от колеги от Хасковски ,
Пловдивски и Кърджалийски регион. Поддържам приятелски отношения с пчелари от цялата страна- оплакват се всички че имат "празни кошери", има доста интелигентни колеги,които мисля че трудно биха допуснали грешки и те също имат поражения....Аз още не съм гледал, само на три рояка сложих питки в началото на м.януари. Не съм купувал майки, произвеждам си ги сам. Сменям майките през година, подържам силни семейства и изкарвам добре мед. Но нещо става и се случва. Имаме с братовчед ми пчелини на три места, един общ и два по отделно. Братовчед ми има от 26 семейства -17 останали, на общия пчелин от осем има три празни кошера...Ползвали сме различни препарати за акара...той слага Варотом и Варостоп. Тази година аз поръчах Суперстрипс. Ще докладвам като отворя. п.п. - Есента отодоха два кошера-като го отворих пеперуди и червеи, спасох само магазинните рамки-
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от ianev »

Тези два кошера който са имали пеперуди и червей както казваш са били слаби и мулеца е взел превез над тях
atanasov2004
Мнения: 69
Регистриран на: Вто Май 30, 2006 10:50 am
Местоположение: ДИМИТРОВГРАД

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от atanasov2004 »

Да колега, така е за молеца. Слаби семейства и така...Притесняват ме повече новините за празните кошери :roll: не може тука всички да правим една и съща грешка....не е нормално. Има някаква причина. Аз съм пчелар от 1999г, но има много опитни колеги с 35-40 "стаж" видяли две и двеста. Не може да бъде акара, той винаги си го има :twisted: нещо мори наште приятелки.
ianev
Мнения: 56
Регистриран на: Пет Юни 24, 2011 10:58 am

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от ianev »

Прав си акара винаги си го има в всяко едно семейство и каквото и да се прави той си е спътник на пчелното семейство но да е допустими граници. Незнам как е в Хасковския край или другите места който спомена но на места се наблюдават признаци на Акароза

Признаците на акарозата при типичното й протичане са доста характерни: голям подмор след зимуването, масово разпълзяване на пчели при първите облитания. Поради затрудненото дишане болните пчели не могат да летят, а пълзят пред кошера; крилцата им са неестествено разперени- напречно на гърдичките (болезненост от наранените трахеи); коремчето обикновено е подуто, както при нозематозата и незаразната диария (мановата токсикоза). При изследване под лупа или микроскоп след специално срязване на гърдичките в началния участък на първи гръден чифт трахей в тях се откриват акари, техни яйца, ларви и изпражнения, а самите трахеи са тъмни и трошливи. Извадените чисти от такива трахеи се потапят в капка разреден с вода глицерин за по- сигурно откриване на акарите.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от Scutellator »

Акароза не е. Дисекцията се прави много лесно и ако има - си личи.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от drone »

Доколкото знам в България и дори в Европа няма трахейни акари.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: Пчелите в ловешко напуснали кошерите си ?

Мнение от Scutellator »

Трахейни акари все още се намират, макар и акарозата да е вече като клинично заболяване почти заличена.
Тя е върлувала в Европа през последните 100 години мащабно разпространявайки се от държава в държава и унищожавайки по пътя си всяка пчела нямаща устойчивост към нея. От акарозата най-много пострадва черната/кафявата европейска пчела (apis mellifera mellifera) и светложълтите италиански линии в Америка ( новозеландските и австралийкските още не са се сблъскали с него). Последната жертва на тази болест е Критската пчела ( a.m. adamii), която от 30 и повече години е изчезнал биологичен подвид. Тя е била тропическа пчела с големи криле и големи трахейни отвори, и по-този начин била напълно беззащитна към акарозата.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”