Тиха смяна

Начини за размножаване - самосмяна, роене, свещево.

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Gojyto
Мнения: 859
Регистриран на: Пет Яну 26, 2007 5:08 pm
Местоположение: Бургас

Re: Тиха смяна

Мнение от Gojyto »

Този метод и аз сам го 4увал преди,по малко по разли4ен на4ин де,но няма зна4ение...сърбина не е открил америка...
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Тиха смяна

Мнение от христо »

И аз бях на лекцията. Извън залата видях Чорбич и го помолих за автограф върху книгата му която бях си закупил. Направи ми впечатление на хрисим и добър човечец, което е нормално за пчелар а не шарлатанин. По време на лекцията той не спомена за тези толкова дискутирани 25000 евра. Въпросната сума е спомената в книгата не от него а от Р.Живадинович понастощем председател на Сръбския пчеларски съюз. И от тук защо ли да не помислим че не е и тях както при нас - иде реч за авторските права. След като прочетох книжката два три пъти се убедих че той е много навътре в материята. Вижте какво заявява той " донесете ми известен брой пчелни майки, различни по възраст и произход , колкото майки ми донесете, толкова минути ще ми трябват да ги поставя в едно семейство и те ще живеят и работят заедно през цялата година". А по същество техниката е в възможността да предизвикаш самосмяната и оттам да вземаш маточниците за нуждите на пчелина. Забележете и това че той държи в кошера и неплодна майка която да му снася неоплодени яйца за търтеи. Аз лично уважавам такива колеги.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Тиха смяна

Мнение от stonit »

христо написа:И аз бях на лекцията. Извън залата видях Чорбич и го помолих за автограф върху книгата му която бях си закупил. Направи ми впечатление на хрисим и добър човечец, което е нормално за пчелар а не шарлатанин. По време на лекцията той не спомена за тези толкова дискутирани 25000 евра. Въпросната сума е спомената в книгата не от него а от Р.Живадинович понастощем председател на Сръбския пчеларски съюз. И от тук защо ли да не помислим че не е и тях както при нас - иде реч за авторските права. След като прочетох книжката два три пъти се убедих че той е много навътре в материята. Вижте какво заявява той " донесете ми известен брой пчелни майки, различни по възраст и произход , колкото майки ми донесете, толкова минути ще ми трябват да ги поставя в едно семейство и те ще живеят и работят заедно през цялата година". А по същество техниката е в възможността да предизвикаш самосмяната и оттам да вземаш маточниците за нуждите на пчелина. Забележете и това че той държи в кошера и неплодна майка която да му снася неоплодени яйца за търтеи. Аз лично уважавам такива колеги.
ЗАСЛУЖАВА ЛИ СИ ДА СЕ КУПИ КНИГАТА
Изображение
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Тиха смяна

Мнение от Майка »

Колега, няма нужда да я купуваш! Както казват някои "в интернет почти всичко е безплатно". Ще ти я изпратим, само дай скайпа си.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Тиха смяна

Мнение от валка »

христо написа:И аз бях на лекцията. Извън залата видях Чорбич и го помолих за автограф върху книгата му която бях си закупил. Направи ми впечатление на хрисим и добър човечец, което е нормално за пчелар а не шарлатанин. По време на лекцията той не спомена за тези толкова дискутирани 25000 евра. Въпросната сума е спомената в книгата не от него а от Р.Живадинович понастощем председател на Сръбския пчеларски съюз. И от тук защо ли да не помислим че не е и тях както при нас - иде реч за авторските права. След като прочетох книжката два три пъти се убедих че той е много навътре в материята. Вижте какво заявява той " донесете ми известен брой пчелни майки, различни по възраст и произход , колкото майки ми донесете, толкова минути ще ми трябват да ги поставя в едно семейство и те ще живеят и работят заедно през цялата година". А по същество техниката е в възможността да предизвикаш самосмяната и оттам да вземаш маточниците за нуждите на пчелина. Забележете и това че той държи в кошера и неплодна майка която да му снася неоплодени яйца за търтеи. Аз лично уважавам такива колеги.
Колега мене ме интересува какъв е добива на мед от кошер който той постига с тези няколко майки заедно!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Тиха смяна

Мнение от Майка »

По време на лекцията той не спомена за тези толкова дискутирани 25000 евра.
Аз също бях на лекцията и чух, че каза, вече не мога да твърдя той или при представянето Котларски, че иска 25000 евро.
какъв е добива на мед от кошер който той постига с тези няколко майки заедно
Методът е рекламиран като метод за производство на майки, но можел да се използва и за отводки, и за мед.
валка
Мнения: 115
Регистриран на: Пет Фев 06, 2009 5:57 pm
Местоположение: София/Карлово

Re: Тиха смяна

Мнение от валка »

"Майка", 99% от пчеларите ги интересува какво количество мед ще добие от един кошер. Чорбич някъде: в книгата или лекцията казали за добив на мед,конкретно какво количество се очаква. Сещам се за едни машини в някакъв музей или изобретения на някой ли бяха, но важното за тях беше, че са много сложни по изпълнение, но извършват много елементарни дейности.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Тиха смяна

Мнение от Майка »

В книгата пише, че не гони добиви от мед.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: Тиха смяна

Мнение от dimitarbonev »

:lol:
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
pchelar
Мнения: 9
Регистриран на: Чет Фев 26, 2009 4:43 pm

Re: Тиха смяна

Мнение от pchelar »

kато не гони добиви от мед, какво тогава гони.....май гони 25000 евро
Penko
Мнения: 62
Регистриран на: Съб Мар 24, 2007 10:29 pm
Местоположение: гр. Казанлък

Re: Тиха смяна

Мнение от Penko »

Колега Христо. Явно не си слушал внимателно.Чорбич каза, че е предложил на Сръбския пчеларски съюз, да съберат от всеки пчелар член на съюза по 3 евро и това правело точно 25000 евро.
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Тиха смяна

Мнение от христо »

Penko написа:Колега Христо. Явно не си слушал внимателно.Чорбич каза, че е предложил на Сръбския пчеларски съюз, да съберат от всеки пчелар член на съюза по 3 евро и това правело точно 25000 евро.
Може и да не съм слушал внимателно, виждаш от къде съм и наверно знаеш че такова изложение ще има при нас след месец. Бил съм толкова път за да чуя само тази лекция и да се държа като невръстен ученик по време на този един час, как ти се струва. Наистина не съм чул той да казва това, но че го "цитират" с тези думи виж стр.12 на книгата. Колкото до колко мед ще произведе, мисля да не отговарям, защото е ясно на всеки че с млада майка се постига силно семейство което пък е гаранция за повече мед. Наверно на всеки е ясно че когато изкуствено предизвикаме самосмяна,има един период в който пчелите изолират старата майка в края на гнездото и подготвят място за снасяне на новата. В този период се прекъсва обилното снасяне и семейството забавя развитието. Чорбич извежда когато реши в самосмяна семейство което е с добри показатели и взема маточници от там за подмяна на майките на другите семейства. А това че държи по 2-3 -4-5 майки е само за да покаже че е напред с материала. Всичко си има цена и това е неговата, и след като не можем да му я платим, дайте да разгадаем тайната и да се поуспокуим ,то иначе излиза че гроздето е кисело защото не може да го стигнем.
stonit
Мнения: 263
Регистриран на: Сря Апр 23, 2008 9:35 am
Обратна връзка:

Re: Тиха смяна

Мнение от stonit »

SKYPE stoian.temelkov :P
Изображение
buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Тиха смяна

Мнение от buci59 »

Колека христо,никой не омаловажава труда и постижението на Чорбич-напротив-хвала за това което е успял да направи.Затова всички трябва да се обединим и с идеи и познания от практиката да се опитаме да разгадаем тайната.И щом той е успял защо да не можем и ние.Дразнителя обаче е друг.Не съм слушал лекцията в Плевен защото бях предния ден,но ти си бил,имаш и книгата.Има ли разминаване с това което си чул т.е от превода и от книгата която е пред теб?И ако да-защо?И на кого всъщност да вярваме?
христо
Мнения: 185
Регистриран на: Чет Дек 28, 2006 7:58 pm
Местоположение: добрич

Re: Тиха смяна

Мнение от христо »

В книгата, Чорбич споделя своя начин на работа.Аз лично не намирам нещо отличаващо се от начина на пчеларстване на сръбските пчелари, доколкото съм намирал описание на техните методи. Това за дупките на питите улесняващи движението на кълбото през зимата (точно там има изградени маточници), изрязването на 2/3 от питата и даването възможност на пчелите да я изградят без да се вкарва восъчна основа , работа с мрежесто дъно за борба с вароатозата, работа с милеровата хранилка в която слага захар инициирайки постоянна паша (така и не разбрах от превода на Котларси за пудра или кристална иде реч), е писано много и не е нещо ново. Човека изглежда съвсем скромен и земен, но ние ги наговорихме какви ли не за него, а и по всичко изглеждаше че е накаран като, че ли насила да дойде (може би с рекламна цел). Аз също искам да имам неговите постижения в пчеларството, и честно казано му завиждам, но това не означава че трябва да го обиждам. Чорбич има тайна изразяваща се в предизвикването на самосмяна на майката по свое желание и това,че не я споделя с всеки срещнат пчелар, го прави най-големия шмекер.
Публикувай отговор

Обратно към “Размножаване и селекция / Reproduction and selection”