Въпроси на начинаещия!?

Proposals from beekeepers for beekeeping and our beekeeping portal.
Публикувай отговор
vankata
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 03, 2005 9:32 am
Местоположение: гр.Перник

Мнение от vankata »

със содата е най-сигурно но ако са чисто нови може да ги обработиш като нанесеш навсякъде смес от МРТ и синтетичен безир 1 : 1 по възможност може ида ги завиеш с найлон за 1 седмица, след това ги отвори да съхнат . До пролетта ще изчезне и миризмата.
Спорът ражда истината, а нуждата изобретението.
collin
Мнения: 4
Регистриран на: Сря Сеп 27, 2006 7:15 pm

Мнение от collin »

Кошерите са чисто нови и не са купени от пчелар!Та поради тази причина си мисля,че няма какво друго да е освен дървояд!Обясни ми какво е това МРТ? :shock:
vankata
Мнения: 32
Регистриран на: Нед Апр 03, 2005 9:32 am
Местоположение: гр.Перник

Мнение от vankata »

МРТ е разредител за боя като Коресилин но съхне по бавно което спомага разтвора да прониква по-дълбоко в дървото може да се използва и АМВ но понякога мирише на нафта и не ми вдъхва доверие.
МРТ го има във всички железарий и струва около 4 лв. За двата кошера ще ти стигнат едно МРТ и един безир.
Спорът ражда истината, а нуждата изобретението.
klarinet
Мнения: 17
Регистриран на: Пон Юли 17, 2006 11:51 pm
Местоположение: Botevgrad

Мнение от klarinet »

Мойте кошери ги правихме с баща ми, и имаше на някой дъски дупки от дървояди, които изхвърляха трици. обаче след третирането (само местата където имаше дупки) с разредител ( не помня дали беше кореселин, или АМВ, или някакъв друг) вече нямах този проблем. мойте кошери от вътре не съм ги мазал с нищо, защото всяко едно третиране според мен ще пречи на пчелите ( бизира на пример си мирише и след 15 години) от вън да но от вътре - мисля, че е по добре да не се боядисват или да се инпрегнира дървото с безир, масло и т.н. ( може и да греша това си е мое мнение). Преди да боядисам кошерите, ги намазах 2 пъти с безир ( само от вън) и след това ги боядисах.
Росен Тенчев
Мнения: 108
Регистриран на: Вто Фев 28, 2006 8:54 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от Росен Тенчев »

Можели и аз да се намеся? Предлагам ти да използваш орехов байц . Сега е точно сезона на си гонаправиш сам . Събираш обелките от орехи и ги накисваш във вода така дапрестоят на слънце 10 тина дни и байца е готов пък после мажи отвътре и от вън еколагично чисто е не дразни пчелите . Моите кошери 90% са боядисани с байц и следтова са грундирани с ленен безир на "ЛЕКО" . Успех :!:
venci
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Окт 10, 2006 7:12 pm
Местоположение: софия

новак

Мнение от venci »

здравейте аз съм начинаещ кажете каде да науча нещо :?:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Re: новак

Мнение от коко »

venci написа:здравейте аз съм начинаещ кажете каде да науча нещо :?:
Нещо, какво? За потъването на Атлантида или за цикъла на развитие на apis melifika?
venci
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Окт 10, 2006 7:12 pm
Местоположение: софия

Re: новак

Мнение от venci »

[quote="venci"]здравейте аз съм начинаещ кажете каде да науча нещо :?:[/quote нали говорим за пчели
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Венци !
Ти изби рибата !
"Нещо за пчели" е толкова голяма материя, че ако не конкретизираш въпроса няма как да ти отговорим на него.
В пчеларските магазини обикновенно има специализирана литература от която можеш да се учиш. Като начало си избери нещо по-общо, като за обща култура,а после си купувай книги по конкретни теми.
При обучението си започнах с книги на Бижо Бижев. Ако искаш опитай и ти.
venci
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Окт 10, 2006 7:12 pm
Местоположение: софия

Мнение от venci »

а за курсове какво ще кажете :(
доста книги прочетох но незнам откаде да почна
непознавам никой пчелар все пак някаква практика иначе живея в софия
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Според мен, могат да ти помогне литература която е оформена като "Календар на пчеларя" за да разбереш кога какво се прави.
После си купуваш книга в която са описани подробно как се извършват дейностите на пчелина. Когато прочетеш тези книги ако имаш въпроси - питай. Не се притеснявай от това, че нямаш връзка с пчелар практик. Аз също започнах да се занимавам с пчеларство по книга. Мога да те уверя, че от това по-хубаво няма. Сега всичко е точно по книга и нямам вредните изкривявания, които се получават като "съвети" от пчеларите занаятчии. Само научния подход носи след себе си добрите пчеларски практики.
venci
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Окт 10, 2006 7:12 pm
Местоположение: софия

Мнение от venci »

мерси много тази книга е прочетох но ме е страх да не стане нещо
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Мнение от DAN »

Запомни нещо важно. Пчелите знаят много по-добре от нас как да живеят. Ти се научи само да ги подпомагаш, а не да им се бъркаш в живота. Трябва само да им създадеш подходящи условия за развитие и задължително да провеждаш профилактика за акара.
venci
Мнения: 23
Регистриран на: Вто Окт 10, 2006 7:12 pm
Местоположение: софия

Мнение от venci »

какво значи това :cry:
коко
Мнения: 733
Регистриран на: Пет Дек 03, 2004 1:47 pm
Местоположение: Пловдив

Мнение от коко »

venci написа:какво значи това :cry:
Мероприятия, свързани с борбата с едно малко кърлежче, което се оказва важен "икономически" неприятел на пчеларите. Но аз ще задълбоча темата - всички онези мероприятия, от зазимяването, през пролетното развитие, и т.н., до следващото зазимяване.
Абе, вземи изчети всичко което имаш и питай конкретно.
Публикувай отговор

Обратно към “Предложения / Proposals”