ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Модератор: toko652003

Публикувай отговор
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от dimitarbonev »

Със същия успех можеш да ги зазимиш върху основни семейства със снеглерова табла.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

dimitarbonev написа:Със същия успех можеш да ги зазимиш върху основни семейства със снеглерова табла.
Вярно е но сем. са по на един корпус и се притеснявам дали ще им стигне меда. Така
ще мога да погледна през отвора на хранилката без да отварям напълно долния к/с.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Има ли интерес към наблюденията ми при използване на ел. подгряване през зимата?
venco
Мнения: 58
Регистриран на: Пон Мар 01, 2010 10:52 pm

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от venco »

Niki S написа:Има ли интерес към наблюденията ми при използване на ел. подгряване през зимата?
Не питай,а направо давай резултатите :)
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Зазимих 6 семйства - 1 силно / на 10 рамки ДБ, ако го съкращавах можех да махна максимум 2 рамки/ напълно усвоени от пчелите, при меден венец не по вече от 10 см. Само 1 - 2 рамки със около 15 см. мед. Основните ми притеснения са за това сем. защото продължи да отглежда късно пило /Октомври / и изядоха голяма част от меда. Ноември, Декември и до средата на януари съм подържал около 6 градуса. От средата на този месец подържам 10 гр. Причината да вдигна температурата са останалите семейсва. Две сем. са много малки 2 до 3 междурамия /късен рояк и нуклеус който се разви до 5 - 6 рамки есента/. Останалите сем. са слаби 3 - 4 междурамия в момента. Силното сем. е консумирало до сега половината от меда, като всички пити имат меден венец. /подхранвано е със канди през Ноември със около 3 кг. / Нямах възможност да го сложа на контролен кантар но според мен консумацията е много малка. За нашите климатични условия /като изхождам от настоящата зима/ 6 градуса са малко. Това е за малки сем. и нуклеуси, силни сем. при достатъчно мед нямат нужда от помощ във този вид. Всички сем. през ноща при 10 гр. не се чуват, абсолютно тихи са и се налага да почукам леко за да разбера има ли някой в кошера. При по ниска температура - около 6 гр. сем сами генерират температура независимо от силата си. Потвърждава се правилото че пч. кълбо във кората си не допуска по ниска температура от 10 градуса. Само един от кошерите е на 6 рамки, всички останали са на 10 /има слабо на 10 ЛР като заема 2 - 3 междурамия/. което не е проблем за семейството. При слабите сем. е ярко изразен стремежа към температурата, през деня може да са около покривните дъски и по късно да са около нагревателя /част от пчелите са под долните летви на рамките/ и част от тях се разхождат по нагревателя но си спазват междурамията. Пресъхване на гнездото до сега не съм наблюдавал /не са правили опити да излизат за вода/ дори при 10 градуса. Едно от сем. не пожела да излезе на облет при над 13 гр. слънчево време независимо че повиших Т над 20 градуса във кошера което е ненужно за тях поради малката консумация на храна. Силни сем. нямат нужда от този метод но много нуклеуси за резервни М могат да презимуват без проблем при много по добри условия отколкото като втори сем. върху по силни. Поста стана много накъсан и ако има конкретни въпроси ще отговоря при първа възможност.
колменеро

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от колменеро »

Niki S надявам се да продължиш, периодично да описваш, какво се случва с пчелите. Поне до края на пролетта. И ти благодаря, че за сега си единствения който описа експеримента си, както обеща. Дано и nikoko го направи някога.
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от ivandespotov »

Никой не е по силен от природата момчета, след време ще разберете,че си губите времето! Не се занимавайте с глупости, ами отделете време за по - съществени неща!
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

ivandespotov написа:Никой не е по силен от природата момчета, след време ще разберете,че си губите времето! Не се занимавайте с глупости, ами отделете време за по - съществени неща!
Точно така е, силни и здрави сем. нямат нужда от такава помощ. Много по добре зимуват когато имат пълен покой, особенно при нашите климатични условия. Този метод е временен при мен защото по редица причини не можах да развия сем. достатъчно силни, а силното остана без достатъчно храна за зимата. Това беше единствения начин да ги съхраня през зимата, давайки си сметка за многобройните недостатъци на едно слабо семейство. За това не искам да правя никакви ранни преждевремени развития на сем. докато не тръгне естествената храна. След това вместо да съкращавам / напр. по Блинов/ и отоплявам по традиционните методи ще се наложи помощ от моя страна където метода е най ефективен и рисков.
В момента темпер. е такава:
ScreenHunter_01 Jan. 25 21.40.jpg
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Scutellator
Мнения: 756
Регистриран на: Нед Сеп 14, 2008 6:15 pm
Местоположение: област Хасково

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Scutellator »

ivandespotov написа:Никой не е по силен от природата момчета, след време ще разберете,че си губите времето! Не се занимавайте с глупости, ами отделете време за по - съществени неща!
Аз пък приветствам всеки експеримент - все пак, когато сгрешиш, си една крачка по-напред към истината.
There is a danger that by placing too much emphasis on external uniformity, we may lose the much more important objective of performance.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от genata_fi »

Точно така. Евала за експериментите, защото от тях се учим ние другите, наготово.
Но все пак, струва ли си това затопляне през зимата на семейството. Това кара пчелите да са активни и през зимата и така би трябвало да консумират повече мед. А все пак семейството трябва и да си почива - и това е времето през зимния период.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Малките сем. задължително трябва да се затоплят. Традиционната практика е да се формира гнездо на толкова рамки колкото покриват пчелите, в средата на кошера, срещу отвора на прелката и от двете страни отоплителни материяли. Само едно от сем. при мен е съкратено на 6 рамки, останалите на 10 при гнездо усвояващо 3 до 4 междурамия / някои от сем./. Не съм съкращавал за да дам възможност да изберат сами как и къде да формират гнездото. Едно от слабите сем. например си избра да зимува между корпуса и двете крайни рамки, а всички останали м/у рамките като крайните рамки са по пълномедни и свободни от пчели.
Най икономично сем. изразходват храната при около 10гр. /темпер. варира в зависимост от силата на сем./ Кората на кълбото подържа независимо от температурата тези 10 градуса затова не се чува шум от сем. при прослушване. При спадане на тази темпер. около кълбото расте консумацията за да генерират липсващите градуси до около тези 10 гр. и съответно шума се увеличава при всички сем. но различен като характер спрямо силата на сем.
Сем. не са активни, всички са на кълбо но рехавао и компактно, на рамка от едната страна на която опира кълбото от другата страна няма пчели. За сметка на това варират във височина. Тази темпер. осигурява най добрата почивка /за това са тихи/ като нормално сем. лесно осигурява тези условия но слабите не могат и загиват от претоварване да подържат температурата.
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от valaz »

Ako семейството е здраво, силно, има достатъчно мед и добра вентилация, отопление не му трябва. Ако по някакви причини то не е такова, тогава внимателното и прецизно подгряване като на Никси би могло да помогне. Аз лично се стремя да зазимявам семействата в такова състояние, не изискващо подгряване през зимата. Зимата е единствения сезон, когато съм свободен от грижи към пчелите.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от Niki S »

Имам го. Най интересното е дишането на пч. семейство на долу.
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ за които не намирате подфорум.

Мнение от pooo »

Здравейте,
Искам да попитам следното.
Ако правилно съм разбрал при производството на корпуси за корпусни кошери - примерно ЛР, края на долната рамка е наравно с долния край на корпуса, нали така - като се слагат няколко корпуса един върху друг разстоянието да е 8-9 мм между долния край на рамките от горния корпус и горния край на рамките от долния корпус.
Последно промяна от pooo на Сря Фев 22, 2012 4:24 am, променено общо 1 път.
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
Публикувай отговор

Обратно към “Мнения / Opinions”