Прилагане на наредба № 27от 10.07.2002г.

pavel 72
Мнения: 4
Регистриран на: Вто Авг 21, 2007 2:35 pm
Местоположение: гр. Кубрат

Прилагане на наредба № 27от 10.07.2002г.

Мнение от pavel 72 »

Здравейте, отварям тази тема във връзка с прилагането на програмата за подпомагане на пчеларите 2007-2010. Информацията която имам е че наредбата не се прилага, ако греша моля дайте повече информация откъде мога да закупя номерата за да си свърши работата вет. лекар. :lol:
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Мнение от Майка »

Колега, не се прилага в тази част за маркирането на кошерите, защото Държавата в лицето на НВМС не си е свършила работата.
Но въпреки всичко искат от нас да сме спазили наредбата и да сме си ги маркирали. Доколкото знам няма откъде да се купи такъв уред. Някой, да знае къде се продават пирографи?
В случай, че ни одобрят молбите, трябва да сме ги маркирали или с табелки, или да сме им изписали номерата с боя или нещо друго. Приемам идеи.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Аз направих следната процедура. Преди да сложа корпуса и ли дъното ги маркирам чрез издълбаване посредством борче. Купих си една малка машинка за борчета и на всеки корпус съм издълбал с доста големи цифри номера на пчелина, а на дъното и капака и номера на кошера. Вярно е, че играчката е голяма, но спазвам до известна степен и изискването на закона, а и това дава и някаква, макар и минимална защита от кражби. При дълбочина на марката от 5-6мм трудно може да се заличи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
VaPetrov
Мнения: 16
Регистриран на: Чет Авг 23, 2007 9:03 am
Местоположение: с. Селановци, обл. Враца

Мнение от VaPetrov »

Колеги,
На мен от ОРА Враца ми отговориха сам да си направя надписите. В Наредбата пише на бяла табелка с размери 4/0.8 см. Това не е ли твърде малко като размер?
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

С борчето е добра идея но на пчелина ако няма ток ще е проблем.
Според мен най-лесно може да се маркират ако се направи шаблон от тънка ламарина или картон и през него с валечи с блажна боя. Ще се сменят цифрите само за номера на кошера, но нямя да е според наредбата.
С дълбокия печат разбира се е най добре, но май трябва да се приложи тактиката, както при смяна номерата на колите.
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Мнение от Майка »

Тази "малка машинка за борчета" така ли се казва и в какви магазини се продава, а и колко приблизително струва? Нали не става въпрос за зъболекарски инструмент?
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

Извадка от наредбата:

(2) Маркирането се извършва по средата от лявата странична стена
на кошера върху бяло поле с размери 4/0,8 см с поставяне на
идентификационен номер чрез обгаряне; номерата за всеки регион се
определят и регистрират в НВМС; при многокорпусните кошери на всеки
корпус се маркира номер, еднакъв с идентификационния номер на кошера.
(3) Всеки идентификационен номер включва означението BG и код.
Първите две цифри от кода са номерът на региона (от 01 до 28), след тях -
пощенският код на общината (селището), където е разположен пчелинът,
номерът на пчелина (собственика) съгласно поредната му регистрация в
общината и след тире - поредният номер на пчелните семейства в
пчелина.
(4) Идентификационният номер на кошера не се променя до
износването или разрушаването на сандъка. Той може да бъде поставен
върху нов кошер само когато в него е поставено пчелното семейство,
обитавало износения или разрушения кошер.
Чл. 5. Доставката и разпределението на уредите за маркиране на
кошерите за отделните области се организира от Главно управление (ГУ)
на НВМС за сметка на собствениците на пчелини.
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

струват от 15 -150лв аз си купих от 15.
Изображение
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Мнение от Майка »

Ще опитам да маркирам номерата с издълбаване с тази машинка. Но се чудя доколко естетично ще изглежда надписа. Колега, ползваш ли някакъв шаблон при изписване на цифрите и буквите?
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Най-напред разчертавам полето в което ще е надписът. След това начертавам самите цифри и накрая действам с машинката. Вярно е, че отнема време, но шаблон може да се направи единствено за номера на пчелина а за номерата на кошерите трябва отделно. по-лесно мие още преди да сглобя корпуса, дъното или капака за няколко минути да начертая и издълбая номерацията. после леко зачиствам с шкурка, сглобявам и боядисвам с пистолет. Някъде си играх самите цифри да ги мина с контрастиращ цвят, но и без допълнителна обработка пак се виждат добре. Колкото до естетическия вид, на мен ми изглежда красиво. Тези корпуси, които не са ми маркирани на пролет ще ги заменя с маркирани и спокойно ще маркирам и тях. Даже може да направя и по една марка според изискванията на закона, въпреки че ми се струва излишно, ама нека да не оставяме възможности за заяждане от страна на "компетентните" органи.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Мнение от Майка »

След като си вложил толкова желание, усърдие, време, любов не само, че ти изглежда красиво, съгурна съм, че е красиво.
Иван Киров
Мнения: 64
Регистриран на: Съб Фев 25, 2006 10:14 pm
Местоположение: Бяла ,Русенско

Мнение от Иван Киров »

В железарските магазини се продават метални цифреници, които се използват за маркировка върху метал с височина на цифрата 8 -12 мм.
Трябва да се помисли как да се нагряват и мисля , че ще свършят работа.
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Мнение от petermar »

Аз си поръчах в рекламна агенция която ми ги направи от специално фолио устойчиво на вода и слънце по размерите в наредбата на бяло поле с черни релефни цифри. Толкова здраво залепва че трябва с нож да ги стържеш (както са винетните стикери). И цялото удоволствие ми струваше за 50 кошера по 4 стикера на кошер - 7 лв.
Когато НВМС си доставят оборудване просто обръщам корпусите от другата страна да ги маркират и пак се получава от лявата страна.
Nil satis nisi optimum
dimitarbonev
Мнения: 1741
Регистриран на: Пет Ное 03, 2006 2:59 pm
Местоположение: Пловдив
Обратна връзка:

Мнение от dimitarbonev »

Иван Киров написа:В железарските магазини се продават метални цифреници, които се използват за маркировка върху метал с височина на цифрата 8 -12 мм.
Трябва да се помисли как да се нагряват и мисля , че ще свършят работа.
Да и те вършат работа. Само дето ги продават само в комплекти. Два комплекта трябват за поредния номер на кошера и още няколко за номера на пчелина. Стотарката не ти мърда.Освен това трябва и държач. Иначе нагряването става с газова горелка. релефа не е кой знае какъв но е обгорено. В началото пробвах да ги маркирам с газов поялник. едва едва се получи релеф. Около 1мм и то с много зор, при положение, че върха на поялника беше чисто червен. Не зная този, който е мътил закона колко пъти е маркирал кошери по този начин, но нешо не е измислено както трябва. С борчето става най-добре. А ако и цифрите са по-големи и по-дълбоки както вече казах няма заличаване. А ако искате после с поялника може да ги обгорите . Хем се заглажда повърхността на канала(цифрата), хем се спазва буквата на закона.
Това, което човек сам си направи, никой друг не може да му го направи.
http://donboneti.mylivepage.ru/
One
Мнения: 43
Регистриран на: Вто Фев 14, 2006 1:05 pm
Местоположение: София

Мнение от One »

Аз все още не съм маркирал нищо, въпреки че трябва. Едно, да се спази закона, но като че ли повече за някаква относителна защита срещу кражби.

Мисля обаче, че ще ми е проблем да обознача всеки корпус. Кошерите са Лангстрот Рут. Стандартно са закупени с 3 корпуса. През лятото обаче се налага да се слага 4-ти корпус, което правя от комплектацията за друг кошер. При присъединяване на семейства върху единия кошер се слага през вестник другия. Въобще, става голяма мешавица с корпусите.

Това законово положение да се маркират и корпусите с пълния номер, включващ и номера на кошера, би ме затруднило много. Най ме устройва варианта да обознача дъното с пълния номер, включително номера на кошера, а корпуса - с номера без цифрите за кошера. Което си е един вид закононарушение.

Каква е вашата практика с обозначаването на многокорпусните кошери?
Публикувай отговор

Обратно към “Закон за пчеларството / Beekeeping law”