ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от зуница »

Времето за лентите се определя не от календара ,а от състоянието на пчелното семейство.Слагам ги когато пчелите са изгонили търтеите и са ограничили снасянето на майката подготвяйки се за зимата.Най-ефективни са лентите когато няма пило и всички акари са по пчелите.Колкото по-късно толкова по-добре.Ограничението идва от времето за престой на лентите, не по-вече от месец и половина.Обикновено ги слагам септември и ги вадя октомври при зазимяването.Точни дати няма.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
georgi_an64
Мнения: 166
Регистриран на: Съб Мар 07, 2009 2:11 pm
Обратна връзка:

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от georgi_an64 »

Колега зуница според мен правиш грешка като поставяш лентите толкова късно . Защо - защото през м. септември в кошера са останали тъй наречените зимни пчели по които има акар който за да се храни пробива хитиновата обвивка на пчелата за да смуче химолинфа. При толкова късно третиране се отърваваш от самият акар но той вече е нанесъл щети на пчелете . Желателно е преди още да са се излюпили зимните пчели семейството да се изчистило от акара.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от зуница »

Здравейте,
Явно някои неща трябва да се обяснят за да не се смеят "Умните колеги".
1.Лентичките съдържат синтетични пиретроиди с контактно действие и по никакъв начин не могат да въздействат на запечатаните в пилото вредители."Глупост" ама е така.Затова и производителите препоръчват да се ползват при минимални количества пило.
2.Поставянето на лечебни препарати (лентички) "глупавите" пчелари по време на медосбора не го правят.От "глупост" не тровят себе си и клиентите с химикали.Затова и преди да са свалили магазините не лекуват с лентички.
3.Ако колегата "колменеро" знае на коя дата "цъфти" маната в горите на 1000-1200 метра надморска височина нека каже та да се посмеем заедно.И през септември съм вадил по магазин манов мед.По умно ще е явно да зазимявам на манов мед.Сигурно науката се е развила и колегата знае нещо повече.
4.На коя дата започва и на коя свършва медосбора?За тоя информация не само аз ,но и много други ще почерпят колегата.
5.За мене медосбора свършва и махам магазините когато пчелите подгонят търтеите и започнат да ограничават снасянето на майката.Във времето този процес може да почне в някои години от средата на юли ,а в други от средата на септември.Явно пчелите не гледат календара.
6.И накрая: Обидните квалификации не правят някого по-прав.Не разбирам защо модератора толерира подобни изяви?!
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
светльо
Мнения: 387
Регистриран на: Съб Мар 26, 2011 9:13 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от светльо »

зуница написа: 1.Лентичките съдържат синтетични пиретроиди с контактно действие и по никакъв начин не могат да въздействат на запечатаните в пилото вредители."Глупост" ама е така.Затова и производителите препоръчват да се ползват при минимални количества пило.
Само за това искам да направя малка поправка - номера е лентите да хванат пълен цикъл на пилото.
"Най мързеливата система е най печеливша." - Димитър Павлов
Аватар
solaris60
Мнения: 61
Регистриран на: Нед Дек 13, 2009 6:25 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от solaris60 »

светльо написа:
зуница написа: 1.Лентичките съдържат синтетични пиретроиди с контактно действие и по никакъв начин не могат да въздействат на запечатаните в пилото вредители."Глупост" ама е така.Затова и производителите препоръчват да се ползват при минимални количества пило.
Само за това искам да направя малка поправка - номера е лентите да хванат пълен цикъл на пилото.
Затова на лентите пише 35 дни. Тоест да обхване пълен цикъл на пилото, че и малко повече.
Аватар
Niki S
Мнения: 178
Регистриран на: Пон Дек 27, 2010 1:54 pm
Местоположение: В. Търново

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от Niki S »

Хм.....някой ми каза че трябва след лентите да се направи контролен тест
за процента остатъчен акар и ново еднократно или ако се наложи двукратно
третиране когато няма пило.
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от ApiAnt »

От 7-8 години третирам с една лентичка Варостоп пролет и есен. Есен третирам след като температурите паднат под 30 градуса. Тази година топлото доста се проточи. Сложих ги на 10.09. Един кошер беше доста опаразитен и му турих 3 ленти. Първата седмица една, следващата още две. И майката изчезна. Освен друго имам чувството, че Варостоп май вече не действа както трябва.
И най-дългият път започва с една крачка.
HINAP
Мнения: 61
Регистриран на: Съб Дек 27, 2008 3:56 pm

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от HINAP »

Ако някой от колегите работи с кедрово брашно или кедрово масло при борбата с вароа нека сподели.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от p4elar4e »

HINAP сподели с какво може да ни помогне кедровото брашно/масло при борба с вароатозата.

Вчера махнах лентите Варотом от кошерите и ги прегледах.В единия кошер забелязах няколко акара по пчелите,не видях майката,нямаше яйца,а само няколко дневно открито пило и бол мед... :? Пак върнах лентите в този кошер.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от p4elar4e »

До колкото разбрах варотома е по-силен от варостопа и трябва да се държи 20-25 дни.Но като видях,че има акари реших да оставя лентите още малко.Само ме притеснява,че нито яйца видях,нито майката забелязах,а има поне десет маточника повечето от които са на една рамка в долната част един до друг и е пълно с мед по рамките :(
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
valaz
Мнения: 526
Регистриран на: Пон Апр 09, 2007 9:48 pm
Местоположение: София

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от valaz »

ApiAnt написа:От 7-8 години третирам с една лентичка Варостоп пролет и есен. Есен третирам след като температурите паднат под 30 градуса. Тази година топлото доста се проточи. Сложих ги на 10.09. Един кошер беше доста опаразитен и му турих 3 ленти. Първата седмица една, следващата още две. И майката изчезна. Освен друго имам чувството, че Варостоп май вече не действа както трябва.
Предполагам, че акара е придобил резистентност към варостопа. Редувай го с някой друг препарат.
зуница
Мнения: 270
Регистриран на: Сря Авг 18, 2010 11:41 am
Местоположение: Перник

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от зуница »

За флувалината (Варотом) има сведения в пчеларската литература , че съществуват резидентни към него форми на акара.Доколкото помня италианско изследване.За флуметрина (Варостоп) нито съм чел ,нито съм чул.Химията по лентичките е това :
Лекарство - Активно вещество
Варостоп - Флуметрин
Байварол - Флуметрин
Варотом - Флувалинат
Апистан - Флувалинат
Апихелт - Флувалинат
Перицин - Кумафос
Суперстрипс - Кумафос
А това с дозата е интересно.Дали с повечето лентички при по-големите семейства се покрива по-голяма площ от по-голямото гнездо или количеството химикали се увеличава на един индивид от семейството?Ако е второто каква е леталната доза за пчелата , майката? Ще ми се да е първото.
Не казвай " Хоп! " , преди да си скочил!
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от p4elar4e »

Колегата пчеларче има голям проблем... :cry: преди малко отворих този кошер да видя кво е положението и пак майката не я видях.Яйца нямаше,всичкото пило запечатано,5-6 мизерни маточника запечатани на една рамка един до друг иииии идва зима :(
Тоя кошер до последно ми беше най-силен.Беше пълен с пчели и мед до пръсване.
Само не знам дали е от варотома или съм премазал майката.
Явно ще трябва да го обединя с един слаб кошер поне да издържат зимата.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ApiAnt
Мнения: 33
Регистриран на: Сря Сеп 14, 2011 1:42 pm
Местоположение: Ст.Загора

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от ApiAnt »

От личен опит се убедих преди години, че Varotom не действа. Оттогава третирам само Varostop. Тази година сложих по 2 ленти. Изпитвам известни съмнения, че и Varostop не действа. Лентите стояха по 1 месец. Тази година за първи път пробвах с оксалова киселина след като приключи яйцеснасянето. Напръсках с шише с пулверизатор в сряда 10 кошера за проба, а на дъната сложих хартия намзана с мас за индикация . Отворих ви в събота, т.е след 3 дни и ... В два кошера имаше много кърлежи полепнали по хартията. Така се убедих, че Варостоп наистина не действа. А оксаловата киселина ДЕЙСТВА!!! Освен това наблюдавах след напръскването нямаше загинали пчели. Препоръчвам който иска да опита с оксалова киселина да си я купи от химически магазин. Цената е 5.60/кг, което стига за напръскване на 1000 кошера. В пчеларските магазини се продават на дози за 1 кошер по 2лв. Ужасно алчни се оказаха и пчеларските магазини повечето от които са притежание на пчелари. По същия начин стои въпроса и с мравчената киселина. В химическите магазини е по 5-6лв. литъра. Напролет почвам и с нея.
И най-дългият път започва с една крачка.
колменеро

Re: ВСИЧКО ЗА ВАРОАТОЗАТА!

Мнение от колменеро »

Преди години на опаковките на Варостоп, пишеше, че се слага по една лента на 2 междурамия с пчели. Сега пише, че се слагат 2-4 ленти на кошер. Явно производителя е подобрил качеството :wink: или смята, че няма по силни семейства от 8 рамки :?: :!: :?: 8)
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”