ВСИЧКО ЗА АМЕРИКАНСКИ И ЕВРОПЕЙСКИ ГНИЛЕЦ

Модератор: Scutellator

Публикувай отговор
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от Майка »

Цитат:
но дали спорите попаднали по пчелите чистачки ще изчезнат..


Да ще изчезнат, защото както го е описал метода колегата Румен Енев, прехвърлянето на пчелите се прави двукратно /от кошера - в сандък, после - още веднъж/. Освен това се държат 3, 4 дни без пити и храна им е единствено медът, който е в медовото им стомахче и за това време този мед се усвоява. Така че през тези 3-4 дни прекарани като гол рой в първия сандък пчелите се освобождават от меда, който е носител на спорите на АГ.
Да, аз мисля, че повечето от нас сме на мнение, че има начин за справяне с АГ. Но проблемът е, че справянето е доста трудоемко, изискващо инвентар и прецизност в работата. И точно затова са измислени забраните за лекуване с антибиотици и прилагането на изгаряне на кошерите с пчелите. Пчеларят, който реши да се справя /не да лекува/ с АГ трябва да осъзнава отговорността, която поема.
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от drone »

Всичко това е теоретически издържано и практически правилно. Дотук нищо ново под слънцето. Момента на храненето с лечебния сироп с антибиотик също. Това е правено преди многократно и е доказано. Но употребата на антибиотик в пчеларството от 2 години е забранена изрично, щото при един нормален анализ на пробата за износ това ще цъфне и цялата партида ще се върне у нас обратно да си я хапваме ние българите със здраве ! Ти какво предлагаш, да продължаваме да употребяваме антибиотик и да си го вкараме здраво отзад ! Струва ли си за няколко си мижави кошера да си изядем хляба. Виж, ако искаш да си новатор , направи догодина същия опит с болно семейство , но без да даваш никакъв антибиотик.Даже на няколко семейства. Ако има доказано положителен резултат тогава ще станеш наистина фактор в пчеларската наука. Аз ти го пожелавам, макар ,че се съмнявам. Колкото до руските ЛЕЧИТЕЛИ, да не дава човек да му се случва да го лекуват!
Майка
Мнения: 672
Регистриран на: Вто Юни 12, 2007 12:31 pm

Re: Прошарено пило

Мнение от Майка »

Резултата е положителен.Тази вечер запуших отвора на кошера много добре с парцали,като преди това го подпуших обилно със сяра.След като умре ще бъде игорян целият кошер.Уговорила съм всичко с ветеринарния доктор.
llachkoo, какво стана? След като изгори кошерите каква е процедурата? Платиха ли ти кошерите или ти казаха, че няма пари?
DAN
Мнения: 427
Регистриран на: Сря Май 18, 2005 2:14 pm
Местоположение: Русе

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от DAN »

Разбира се, че меда добит от такива кошери ще правим ракия от него.
Въпроса е да намерим най-ефективния начин за лечение на гнилеца и да спасим семейството от гибел.
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

Що се касае за меда от така наречените "излекувани "кошери или пък подтискане на гнилеца в кошерите,за мен е без значение важното е че е постиганат положителен резултат.Меда не трябва да се изнася.Коркото до антибиотика,колеги не се заблуждавайте, антибиотика има срок на разпадане.Отговаряте ли си вие на въпроса защо при хората антибиотика се взема в определено време.Ако това време се просрочи от него няма смисъл именно поради тази причина.Моят пчелин е с повече от скромни възможности.Все пак се реших да пиша за тези резултати като знам предварително скептичното мнение на много от Вас.Колкото до кошера да бъде на километри от старото място ,определено трябва да Ви кажа че той бързо свиква с новият кошер тъй като там има майка,облетява го и остава там без да се връща.Това засега е от мен.Целта ми е тази статия да предизвика дискусия,не че казвам нещо ново,нито съм откривател на топлата вода.Пак казвам,правя това което съм чел от доктор Станчов-той и неговият опит са в основата на моят опит.Аз съм просто брънка в цялата верига!
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Колкото до кошера да бъде на километри от старото място ,определено трябва да Ви кажа че той бързо свиква с новият кошер тъй като там има майка,облетява го и остава там без да се връща.
То е ясно че ще свикне но трите километра пак трябва да са на лице или другия вариант да си остане на старото място , а един въпрос провери ли съседните си кошери в какво положение са или ако сега са добре, живот и здраве ще кажеш догодина как са. Дано не съм лош пророк, но си мисля че ще имаш проблеми. :idea: 8)
toko6520035927(Skype)
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

Трябва да споделя,че в един от случаите кошера го обработих на място,само че процедурата се извърши рано
сутринта когато другите кошери не бяха излезнали все още, и пак всичко стана нормално.Колкото до това дали ще имам проблеми с другите кошери,живи и здрави догодина отново ще съм тук във форума-бъдете сигурни.В момента имам един приятел който работи в Русия и ще му поръчам от там да ми донесе руското лекарство за лечение на американски гнилец.Като гледам поцените не е скъпо.И това трябва да се опита!!!
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от batrosko »

По принцип съм ЗА горене на пчелните семейства, заболели от тази коварна болест, и ПРОТИВ използването на антибиотици. Но възниква един момент, когато трябва да се предприемат адекватни и правилни решения, и то в кратък срок, а именно, ако имаш пчелин да кажем от 100 кошера, който си го създавал десетки години и откриеш АГ в 5 от тях, какво споеред Вас трябва да се направи в този случай? :?: :?: :?:
Първо, можем да изгорим болните и неспокойно да правим често прегледи на всички останали без да им даваме антибиотици, и да се надяваме, че няма да заболеят. По този начин риска е значително по-голям да се прояви и разпространи болестта, защото при голям пчелин и особено по време на паша прегледите се правят изключително трудно. И какво може да стане: да се разболеят всичките, а дори и тези в цялата околия.
Второ, можем да лекуваме само болните по известните методи, но положението ще е същото, както в горния вариант.
Трето, можем да изгорим болните и профилактично да даваме антибиотици на останалите, :!: КАТО НЕ ДОПУСКАМЕ ПРОИЗВЕДЕНИЯ МЕД ДА СЕ ОЗОВЕ В НЯКОЙ ТЪРГОВЕЦ, КОЙТО ИЗНАСЯ МЕДА :!: , за да не ни отрежат от ЕС.
Четвърто, да изгорим всичките кошери и да си кажем майната им на пчелите, които са ни хранили 20 год! :( :( :(
Дано не Ви се налага да вземате някои от горните решения, но никой не може да бъде застрахован, затова всеки трябва да е напълно отговорен за взетите от него решения, и да е наясно с последствията!
Поздрави!!!!
petermar
Мнения: 233
Регистриран на: Чет Фев 15, 2007 10:12 am
Местоположение: Стара Загора
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от petermar »

До сега не съм имал случай на АГ в пчелина, но съм преглеждал чужди семейства с гнилец и наблюдавайки опититие на колегите да се справят с болеста мога да споделя с вас че в 50 % от случаите болеста рецидивира на следващата година в същите семейства и дори в други от същия пчелин, често тези семейства не презимуват и запасите им биват разграбвани с което се допринася и за разпространяване на болестта. Опасноста от заразяване на околните семейства е практически 100 %. Съвета ми е когато забележите симтомите, веднага да предприемете действие по карантиниране и унищожаване на семейството. На никой не е приятно да си унищожава част от пчелина но етиката и не на последно място законодателството го изисква. Най добрата защита всеки знае е в профилактиката - честото подновяване на питите в които се люпи пило ще ви спести много проблеми.
Nil satis nisi optimum
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Като стана дума за застраховане имам един познат които пострада от АГ
и му изплатиха застраховка. Имаше ''късмет'' да му се случи в слаба година 2007г.

Ако на мен ми се случи подобно нещо на пчелина нищо няма да лекувам просто няма смисъл, пламнал ли е пчелина и господ не може да ти помогне.АГ в начален стадий трудно се открива ако се открие още в началото и то само в единични семейства тогава има логика да се спасява ,но за мен риска пак си е голям ще кажа защо.

Да речем са взети всички мерки, и кошера е на ново място, но го нападнат пчелите на съседа тогава какво правим?
Аналогично е ситуацията ако е и на старото място пак могат да го нападнат чужди пчели и хоп пламва раЙона.
Е какво и на съседите ли да третираме с антибиотици ?

Направо ще мисля за нов пчелин на ново място и По правилно е да се унищожат болните семейства, не казвам че не може да има и успех(запазване на пчелите живи) с подтискането на гнилеца, но ПО важно е да не изложиш на риск и другите пчелари неслучайно е казано в закона че се налага карантина на пчелина и никакво местене!
toko6520035927(Skype)
batrosko
Мнения: 114
Регистриран на: Пет Сеп 05, 2008 10:20 am

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от batrosko »

toko652003 написа: Направо ще мисля за нов пчелин на ново място и По правилно е да се унищожат болните семейства, не казвам че не може да има и успех(запазване на пчелите живи) с подтискането на гнилеца, но ПО важно е да не изложиш на риск и другите пчелари неслучайно е казано в закона че се налага карантина на пчелина и никакво местене!
Е, добре болните ще ги изгориш, съгласен съм. А какво ще направиш със здравите?
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

Щом не са заразени не виждам логика да ги правя нещо.
Просто повече прегледи и ако се забележи нещо съмнително да се вземат мерки.
АГ ходи предимно по силните семейства по простата причина че те се заразяват най-често при нападение
затова казвам че е опасно да се държи болно(и вече отслабнало) семейство някъде в близост до други пчели.
toko6520035927(Skype)
drone
Мнения: 660
Регистриран на: Вто Фев 01, 2005 8:54 pm
Местоположение: Асеновград

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от drone »

Проблема в така наречената държава България е , че има закони и правилници, ама не се спазват нито от държавните компетентни органи, нито от хората. Имаме ветеринари, ама те също не си подават носа от кабинетите, камо ли да дойдат да се завират в кошерите. Изобщо не са правени никакви профилактични прегледи от 1989 г. за АГ от тяхна страна де факто. Иначе, на хартия може и да са измислили и фалшифицирали такива , за да вземат премии и отчетат дейност. Ама хартията не спасява и не ликвидира АГ. Затова и положението е пълен цирк. И ще става още по- зле. За малки пчелини единственото спасение си остава употреба на антибиотици за условно здравите семейства и ликвидиране на болните, щото никой държавен чиновник няма изобщо да обърне внимание на този проблем в някакво си село . Така дребния пчелар ще си запази семействата в пчелина и в последствие ще ги възстанови. След като никой не ти помага, обръща внимание и обгрижва, разбираш , че става дума за собственото ти оцеляване и правиш това което е нужно за да оживееш. Майната им на всякакви заповеди и закони . За едрите пчелари положението е друго. Те могат да си позволят да направят застраховки, да преместят семействата на друго чисто място. Освен това продават големи количества мед на изкупвачите и не могат да си позволят антибиотици. При тях дори и да има някое болно семейство , бързо се открива и загубите се компенсират от застраховките. Те са изрядни законово и знаят точно какво и кога да го направят, понеже от това си вадят хляба. Та в крайна сметка кой как ще постъпи в България в това ни дередже е негова си работа и много не бива да си го слагаме на сърце и да го съдим впредвид дали спазва неработещи закони и наредби.
Аватар
toko652003
Мнения: 1303
Регистриран на: Пет Авг 06, 2004 8:27 pm
Обратна връзка:

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от toko652003 »

drone написа:Проблема в така наречената държава България е , че има закони и правилници, ама не се спазват нито от държавните компетентни органи, нито от хората...

... и ликвидиране на болните, щото никой държавен чиновник няма изобщо да обърне внимание на този проблем в някакво си село . .
Идваме до извода, че е по-добре болните да се ликвидират.
toko6520035927(Skype)
boxsi11
Мнения: 9
Регистриран на: Пет Окт 03, 2008 6:27 pm

Re: АМЕРИКАНСКИ ГНИЛЕЦ-ПРАКТИЧЕСКО ЛЕЧЕНИЕ!!

Мнение от boxsi11 »

:D Ех, ако върви така темата,то от нея няма смисъл.Съгласен съм с drone,но все пак пчеларите изнасящи мед са доста по малко отколкото любителите пчелари с по-малко пчелни семейства.Те са с по малки финансови възможности и не могат да си позволят току така губене на семейства и прибягват до тяхното лечение.Колкото до антибиотика съм почти сигурен,че ако не се слага по време на главната паша, няма никакъв проблем :?: Колеги мисля че се знае,че в момента ветренарите са в страшен колабс.Закриват се лечебници правят се преустройства и всичко това е в ущръб на нас.Сигурен съм че голяма част от пчеларите употребяват антибиотици,но си траят.Вероятно ги е страх от законите.Според мен всеки трябва да споделя нещо от своят опит,макар и не логичен,но направен на практика за лечението на американският гнилец.Това е начина за да се преборим сболеста. :!: Главно това е смисъла и на откритата тема.Никой не иска да се прави на голям герой или на откривател.Споделяйте!!
Публикувай отговор

Обратно към “Болести и неприятели / Diseases and foes”