Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Information, articles, photos, plans and sizes for bee hives.

Модератор: valvrv

buci59
Мнения: 591
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 10:21 am
Местоположение: Силистра 50 бр. ЛР
Обратна връзка:

Re: Кошери

Мнение от buci59 »

Да,изработката е перфектна,но относно дъното имам своите забележки.
1.Ако е дълбоко,не отговаря на изискванията за такова
2.Ако е плитко,също не отговаря-пчелите ще правят далачета под рамките.
Ако се коригират тези неща ще е идеално.Все пак-браво за изработката.
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Кошери

Мнение от Aleksey »

Категорично несъм съгласен,че вентилационните отвори на капака нямат съществено влияние.Едно от предимствата на ЛР.кошера е височината (4-5)корпуса по време на паша,която създава естествено движение на въздуха от доло на горе,като при комин.Липсата на отвори в капака запушва комина.Наличието на вентилационни отвори на капака води до по бързото изпаряване на водата от донесения нектар,което води до по бързото зреене на меда и пчелите по бързо запълват медовите корпуси.Освен това по лесно се поддържа микроклимата в кошера и с това се ангажират много по малко пчели.Липсата на горна вентилация води до ангажирането на много повече пчели и загуба на мед.
По отношение на изработката на кошерите се присъединявам към мнението на Бачо Иван.
sinbor
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 3:40 pm

Re: Кошери

Мнение от sinbor »

Начиенаещ пчелар само 10 години, а повече от 20 години врати, прозорци, мебели...
Аватар
ba4o_ivan1976
Мнения: 633
Регистриран на: Сря Май 06, 2009 8:17 am
Местоположение: чилина
Обратна връзка:

Re: Кошери

Мнение от ba4o_ivan1976 »

sinbor написа:Начиенаещ пчелар само 10 години, а повече от 20 години врати, прозорци, мебели...
За тези десет години трябваше да знаеш какво разстояние трябва да има между краят на долната летва и и дъното :? :? :?
Защото по дъното при добро /силно / семейство такава мизерия ще има че не истина!!!!!
http://ba4o.mylivepage.com/ Изборът, а не случайността определя съдбата на човек.
sinbor
Мнения: 10
Регистриран на: Пет Яну 30, 2009 3:40 pm

Re: Кошери

Мнение от sinbor »

Благодаря ви за бележките... желая ви много успехи и високи добиви през годината!!!
simple
Мнения: 19
Регистриран на: Вто Юни 22, 2010 6:37 pm

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от simple »

ще снимам едно дълбоко дъно и ще го го кача
valyo
Мнения: 722
Регистриран на: Пон Юли 20, 2009 1:21 pm
Местоположение: София.
Обратна връзка:

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от valyo »

Още една, то не е и забележка - за мен е много по-удобно жлебовете за хващане и вдигане на корпусите да са отстрани, а не отпред и отзад. Когато работиш зад кошера е по-лесно така.
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от pooo »

Здравейте,
От около 6-7 години имам желание да гледам пчели, но поради липса на средства, за кошери и центрофуга временно бях решил да не се занимавам. Бях си купил 4 книги за пчели, които така си седяха до скоро непрочетени. Но скоро поднових интереса си, намерих начин как да си направя евтина центрофуга на първо време. Завършил съм дървообработване и преди няколко месеца си направих един циркуляр, сега си поръчах ръчна фреза и мисля да си направя кошери. Събирам много информация - снимки, статии, чертежи и с помощтта на един възрастен пчелар мисля пролетта да сложа няколко кошера. От прочетеното ми се иска кошерите ми да са система Фарар или ЛР, но за сега ще сложа няколко ДБ - понеже пчеларя от който ще вземам отводките ще ги направи в плодникови пити за ДБ и няма как да ги сложа в корпусните кошери (поне аз не знам начин). Мисля първата година да гледам с помощтта на този пчелар няколко кошера ДБ, а послед ще видя какво ще правя.

Намерих чертежи и статии свързани с дълбокото дъно и мисля кошерите ми да са с дълбоко дъно, но възникна един въпрос - между долния край питите в плодника и горната табла на дълбокото дъно ще има някакво разстояние - мисля около 50-60 мм - а съм чел, че ако разстояние в кошера е по-малко от 4,5 мм пчелите го запълват с прополис - а ако е по-голямо от 8 мм пчелите го запълват с восък. ИЗВИНЯВАМ се ако въпроса ми се стори идиотски на пчеларите с опит, но нормално ли е да има празно разстояние от около 6 см между долната част на питите в плодника и горната табла на високото дъно (ако правилно съм разбрал)? Чудно ми е дали пчелите не се опитват да запълнят по някакъв начин това разстояние?
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
колменеро

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от колменеро »

Разстоянието от долната летва на рамките и дънната табла в горно положение, не трябва да е повече от 25 мм.
Щом си решил да работиш с корпусни кошери си направи такива, а за да заселиш отводки на ДБ рамки си направи и по една 7 см. подставка/надставка (първата е по-лесна за изработка, защото няма нужда от канал за ушите на питите) за ЛР корпусите или слагай по 2 фарарови и си готов.
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от genata_fi »

колменеро написа:Разстоянието от долната летва на рамките и дънната табла в горно положение, не трябва да е повече от 25 мм.
Щом си решил да работиш с корпусни кошери си направи такива, а за да заселиш отводки на ДБ рамки си направи и по една 7 см. подставка/надставка (първата е по-лесна за изработка, защото няма нужда от канал за ушите на питите) за ЛР корпусите или слагай по 2 фарарови и си готов.
Аз работя вече четвърта година с дълбоки дъна и през повечето време, дънната табла е на долно ниво и това изобщо не ги притеснява пчелите. До сега само едно семейство направи един единствен далак надолу и е свързано с това, че съм забавил разширяването на обема на кошера.
pooo
Мнения: 46
Регистриран на: Пон Фев 06, 2012 12:09 am
Местоположение: Русе

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от pooo »

Благодаря за отговорите :)
Венер не е егоист, за това, каквото знае той - знаят и други пчелари. http://travian-bg.narod2.ru/korpusni_kosheri/
danielita
Мнения: 44
Регистриран на: Съб Апр 07, 2012 7:19 pm

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от danielita »

ако мога и аз да се намеся , работя с ЛР растоянието ми от долната летва до дънната табла е 4см при което пчелите има ли паша, имат ли склонност кам градеж градят кофти далаци, защото това растояние е усилие да се качат до питите. РАСТОЯНИЕТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ 0.8мм впрочем дъното го поръчах от котларски :)
Aleksey
Мнения: 246
Регистриран на: Пет Юни 05, 2009 8:05 pm
Местоположение: Раковски

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от Aleksey »

danielita написа:ако мога и аз да се намеся , работя с ЛР растоянието ми от долната летва до дънната табла е 4см при което пчелите има ли паша, имат ли склонност кам градеж градят кофти далаци, защото това растояние е усилие да се качат до питите. РАСТОЯНИЕТО ТРЯБВА ДА БЪДЕ 0.8мм впрочем дъното го поръчах от котларски :)

Да ,по-малко от милиметър друг път :lol: Сигурен съм ,че си искал(a) да напишеш 8мм,но и това нее вярно.8мм са от страни и горе- доло е до 2см.
владо
Мнения: 80
Регистриран на: Вто Дек 29, 2009 6:20 pm

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от владо »

За да не ви надграждат,растоянието не трябва да е по голямо от 12 мм.това
означава че височината на дъното огоре трябва да е на 10 мм. освен ако нямате первази,тогава трябва да се съобразявате с тях.
Диян Димитров
Мнения: 104
Регистриран на: Чет Апр 09, 2009 6:42 pm

Re: Произвеждам LR кошери с нормално и дълбоко дъно

Мнение от Диян Димитров »

височината на дъното огоре трябва да е на 10 мм. освен ако нямате первази,тогава трябва да се съобразявате с тях.
Нещо не схващам мисълта ти. Може ли малко по подробно ?
Публикувай отговор

Обратно към “Жилища на пчелите / Beehives”