Кое е това медоносно растение?

Модератор: korradi

Публикувай отговор
ivan40
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 10:49 pm

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivan40 »

yuri написа:
valyo написа:Lycium barbarum е латинското на мерджана. Плодовете му трябва да са по-скоро червени, сферични, по-големи от шипка. Наистина са ядливи освен това много полезни. Твърдят че помага при ранни форми на диабет, бъка от витмин С и други. Аз не можах да си намеря у нас и си поръчах семена от чужбина, за съжаление от списъка с 5, 6 растения само това не ми пратиха. Ако някой може да ми каже от кде да си откопая храстче ( издънка) ще съм много благодарен!
Сега още е рано но през Ноември ако искаш мога да ти донеса издънки. Но внимавай къде го засаждаш, защото както писа Кънев после да не се биеш в главата. Аз един участък от 5-6 метра с каква ли не химия и колко копане опитах и нищо.
ivan40
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 10:49 pm

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivan40 »

Братлета и аз бих желал да посъдя от това растение,моето местонахождение е в Бургас,някой виждал ли го е по нашия регион и може лки някой да изпрати семена от него или издънки
Кънев
Мнения: 57
Регистриран на: Вто Яну 16, 2007 10:28 am

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от Кънев »

Някой да има идея кое е това растение :?: Цялото е отрупано с много малки цветчета.Прилича на храст или малко дръвче и няма листа за сега.Централната клонка която се вижда на снимките е по-тънка от дебелината на химикал.Забелязвам,че има нектар в цветчетата..[/quote]

Храстът е Тамарикс. Има го в началото на темата.
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от p4elar4e »

Явно е тамарикс.Така е когато не се четат темите предварително :oops:
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ivan40
Мнения: 14
Регистриран на: Вто Апр 20, 2010 10:49 pm

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivan40 »

yuri написа:
ivan40 написа:Братлета и аз бих желал да посъдя от това растение,моето местонахождение е в Бургас,някой виждал ли го е по нашия регион и може лки някой да изпрати семена от него или издънки
Живот и здраве, подсети ме през есента и мога да ти пратя и издънки и плодчета.
Благодаря Юри ще те подсетя ако не намеря до тогава някъде околу нас,много съм се запалил в момента да си садя различна медоносна растителност околу пчелина,особено и полезна. Жена ми преди време беше купила изсушени плодове от лициума,200гр. струваха 4,50 тогава тя ми обясняваше че е мн. полезно но и въобще не съм предполагал че нещо толкова скъпо е доста разпространено.
ivoraw
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Май 09, 2010 10:09 am

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivoraw »

В градината има едно цвете незнам как се казва, комшиите го бяха донесли от Гърция прилича на теменужка но е с по големи розови цветове с диаметър около 6/7см. Расте като троскот развива мощна коренова ситема и много бързо се развива, цъфти от пролета до есента средната му височина е около 30см. Забелязах че го посещават много пчелите отделя и много прашец защото пчелите излизат напудрени обилно. Нямам в момента снимка а и не мога да намеря в чичо Гугъл, но ми е интересно до колко е медоносно и дали е полезен нектара от него. При първа възможност ще го снимам...
genata_fi
Мнения: 861
Регистриран на: Вто Май 20, 2008 10:20 am
Местоположение: София, Годеч - 7 ЛР, Евгени Филимонов
Обратна връзка:

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от genata_fi »

Ами снимай го и го пусни, ще търсим инфо в интернет, как да знаем.
А дали е медоносно , загледай пчеличките дали само прашец събират, всички ще имат по крачетата си торбички, ако си пъхат хоботчетата вътре и смучат, значи вземат и нектар. А иначе е интересно щом толкова дълго време цъфти.
korradi
Мнения: 255
Регистриран на: Съб Юни 03, 2006 7:23 pm
Местоположение: Смолян
Обратна връзка:

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от korradi »

genata_fi написа:А някой знае ли какво е това дърво, не зная дали е медоносно, но е много красиво.
DSC01519.JPG

И още едно питане - лавровишня - по принцип е отровно растение, но дали и цветовете са отровни, макар че ако са отровни, пчелите не биха го посещавали. Иначе цветовете много приличат на цветовете на кестена.
http://svej-dom.blogspot.com/2009/06/pr ... rasus.html
Казва се "Влакнест шмак" и е доста медоносно
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от p4elar4e »

DSC00856.JPG
DSC00857.JPG
DSC00858.JPG
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
Последно промяна от p4elar4e на Съб Май 22, 2010 11:36 am, променено общо 1 път.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
p4elar4e
Мнения: 476
Регистриран на: Съб Юли 05, 2008 7:46 am
Местоположение: Пловдив,4бр. Фарар,1бр. 7р. ДБ

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от p4elar4e »

DSC00859.JPG
DSC00860.JPG
Кои са тези растения :?: Първото е храст и в момента прецъфтява.Има страхотно ухание.Отделя нектар и го кацат пчели.

Вторите 2 снимки са на малко дръвче.Видях го като еденично стъбло,както и много стъбла едно до друго в рамките на 1 метър.Отрупано е с цветове.Ухае много слабо,но отделя много прашец.
Вие нямате нужните права за да сваляте прикачени файлове.
"Само две неща са безкрайни на този свят - вселената и човешката глупост.Но за първото не съм особено сигурен." Албърт Айнщайн
ivoraw
Мнения: 10
Регистриран на: Нед Май 09, 2010 10:09 am

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivoraw »

Изображение
Изображение

Кое е това цвете до колко е медоносно и как се казва...
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ico_dok »

От няколко дни наблюдавам поляната пред блока в който живея,намира се в гр. Плевен и забелязах, че пчелите преимуществено посещават това растение http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 7974660802 , а има доста нацъфтели треви, но явно това отделя много и богат нектар, защото пренебрегват това http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 4001254866 и това http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 2858980370.
Знаете ли кои са тези растения?
ivandespotov
Мнения: 467
Регистриран на: Сря Мар 05, 2008 5:32 pm
Местоположение: Видин
Обратна връзка:

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ivandespotov »

ico_dok написа:От няколко дни наблюдавам поляната пред блока в който живея,намира се в гр. Плевен и забелязах, че пчелите преимуществено посещават това растение http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 7974660802 , а има доста нацъфтели треви, но явно това отделя много и богат нектар, защото пренебрегват това http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 4001254866 и това http://picasaweb.google.com/10889496918 ... 2858980370.
Знаете ли кои са тези растения?
Първото е жълта комунига много добър медонос. Второто е див фий. Третото колегите да кажат!
ico_dok
Мнения: 162
Регистриран на: Пет Юли 31, 2009 11:39 am
Местоположение: Долни Дъбник

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от ico_dok »

ivandespotov написа: Първото е жълта комунига много добър медонос. Второто е див фий. Третото колегите да кажат!
След питане на съседите на село и търсене и сравняване на снимки - мога само да благодаря на колегата - това е жълта комунига. Според книгата "Практическо пчеларство" добива от жълта комунига от декар е 16.4кг. мед. Затова и като пак ходих по дъбнишкия кър, където има от това растение пчелите друго не признават!!!
Сега правя планове да събера семена и да разпръсна по ливадите, че само магарешки бодил остана, освен житните див овес и див ечемик. И от фия ще сея, а и от други треви!!!
medar1967
Мнения: 304
Регистриран на: Вто Апр 14, 2009 10:31 am
Местоположение: Белоградчик

Re: Кое е това медоносно растение?

Мнение от medar1967 »

Тежка и непосилна за всеки задача е да събираш семе от комунига и да го сееш....не го ли посее Господ - другото е вятър работа....освен ако не купиш семена в голямо количество и не засееш някоя добре обработена нива ....освен жълтата има и бяла комунига която също е много медоносна....
Публикувай отговор

Обратно към “Медоносна растителност / Honey vegetation”